Czyste powietrze na halach produkcyjnych

NTS Energy


Tanie ogrzewanie pompą ciepła

artykuł promocyjny


Dofinansowania montażu pomp ciepła, rosnąca świadomość ekologiczna, bezpieczeństwo, niezależność i bezawaryjność to tylko niektóre z przywilejów, jakimi mogą cieszyć się posiadacze pomp ciepła. Te nowoczesne, ekologiczne i bardzo wydajne źródła ciepła mocno zmieniły rynek grzewczy nie tylko w naszym kraju. Dziś trudno o lepszą alternatywę niż pompa ciepła i to zarówno w nowym, jak i modernizowanym budynku. Te urządzenia oznaczają dobrą inwestycję, która dość szybko się zwraca. Dodatkowo zyskujemy również system grzewczy, który praktycznie nie wymaga obsługi, a jego użytkowanie jest czyste, bo pozbywamy się klasycznej kotłowni z domu oraz składowania opału. Czy pompy ciepła mają jakieś wady? Nadal to spora inwestycja, co dla wielu osób może być przeszkodą. Do tego niektóre modele najwyższą sprawność osiągają we współpracy z ogrzewaniem niskotemperaturowym, czyli głównie płaszczyznowym, a w wielu domach użytkowane są tradycyjne grzejniki. Jak zatem oszczędzać z pompą ciepła?

 

Pompy ciepła - zmniejszenia kosztów ogrzewania budynku, łatwość obsługi, bezawaryjna praca

 

Rynek pomp ciepła cieszy się rosnącym zainteresowaniem i nawet niewielkie tąpnięcia nie są spowodowane brakiem zainteresowania inwestorów, a raczej rosnącą konkurencyjnością branży i faktem, że coraz więcej domów jest już zmodernizowanych. Wśród dostępnych typów pomp ciepła wciąż największym zainteresowaniem cieszą się modele powietrze-woda, które jako źródło ciepła wykorzystują powietrze zewnętrzne. Takie pompy składają się z dwóch jednostek: zewnętrznej oraz wewnętrznej. To właśnie te urządzenia idealnie nadają się do budynków modernizowanych, gdyż zapewniają zasilanie o temperaturze zbliżonej do 58°C, która jest w stanie ogrzać dom przy wykorzystaniu tradycyjnych grzejników. Nowoczesne pompy ciepła zapewniają komfort termiczny przez cały rok i robią to praktycznie bez naszej ingerencji — do obowiązków użytkownika należy pilnowanie ustawień w aplikacji oraz pamiętanie o okresowych przeglądach. Taki system grzewczy zapewnia również tanie ogrzewanie i przygotowywanie c.w.u. - szacuje się, że oszczędności mogą sięgać nawet do 75% kosztów. Niektóre modele oferują dodatkową opcję, czyli pracę w odwróconym obiegu (rewers), co pozwala na chłodzenie w okresie letnim. Przy wyborze pompy ciepła warto zwrócić uwagę na inwerterową sprężarkę, która pozwala na dostosowanie się do aktualnego zapotrzebowania budynku na ciepło, co przekłada się na lepszą efektywność niż w przypadku modeli ON/OFF. Technologia inwerterowa to także większa trwałość, większy komfort i mniejsze zużycie prądu.

Sterowanie pompą ciepła

fot.: Daikin

Pompy ciepła to idealne rozwiązanie dla osób ceniących wygodę i bezpieczeństwo. Każdy, kto chce cieszyć się ekologicznym, przyjaznym środowisku systemem grzewczym opartym o kompletne rozwiązania do ogrzewania, chłodzenia i przygotowania ciepłej wody użytkowej powinien rozważyć montaż pompy ciepła. Z tego rozwiązania możemy korzystać zarówno w domu z instalacją podłogową, jak i grzejnikową. Zawsze warto wykonać jednak specjalistyczną ocenę efektywności danego systemu przez autoryzowanego instalatora. Unikniemy w ten sposób niepotrzebnych kosztów i rozczarowań. Do efektywnej pracy pompy ciepła konieczna jest dobra izolacja budynku. Jednak nawet w domach starego typu możliwe jest korzystanie z nowoczesnego ogrzewania.

Pompa ciepła Logather Buderus

fot.: Buderus - jednostkę zewnętrzną możemy zawiesić na ścianie budynku, za pomocą uchwytów ściennych lub postawić na stelażu naziemnym przy ścianie budynku


Pompy ciepła to także nowoczesny design - dziś coraz częściej zwracamy uwagę na otoczenie budynku oraz urządzenia, które w nim montujemy. Niewielka pompa ciepła będzie pięknie się prezentować zarówno na fasadzie, jak i obok domu.

 

Rzeczywiste koszty eksploatacji pompy ciepła

 

Koszty eksploatacji pompy ciepła zależą od wielu czynników. Analizując zużycie energii musimy uwzględnić:

  • rodzaj pompy ciepła - założmy, że będzie to powietrzna pompa ciepła (ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej)
  • powierzchnię domu oraz technologię, w jakiej został wzniesiony - przyjmijmy dom o średniej wielkości 120 m2, wybudowany po 2010 roku (min. 15 cm styropianu, okna trójszybowe, dobrze zaizolowany strop)
  • położenie w strefie klimatycznej - II strefa
  • system grzewczy w budynku - przykład z samymi grzejnikami


SZACOWANE ROCZNE ZUŻYCIE ENERGII ELEKTRYCZNEJ DLA POWYŻSZYCH WARUNKÓW WYNSI OK 6500 KWH. KOSZT ENERGII TO ZATEM MNIEJ NIŻ 4000 ROCZNIE, CZYLI 330 ZŁ MIESIĘCZNIE.

        

ZOBACZ TAKŻE:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Buderus, Daikin


Zobacz także
IGLOO MultiTherma na Targach ENEX

IGLOO MultiTherma na Targach ENEX

W dniach 7-8 lutego 2024, na targach ENEX firma IGLOO zaprezentowała rewolucyjną pompę... ¬ więcej...
 
LG prezentuje nową energooszczędną pompę ciepła Therma V R290 Monobloc o minimalistycznym designie

LG prezentuje nową energooszczędną pompę ciepła Therma V R290 Monobloc o minimalistycznym designie

LG Electronics prezentuje nową pompę ciepła typu powietrze-woda - Therma V™ R290... ¬ więcej...
 
Panasonic zapewni ciepło nawet podczas mroźniej zimy

Panasonic zapewni ciepło nawet podczas mroźniej zimy

Rozwiązania Panasonic Heating & Cooling Solutions, dzięki zaangażowaniu firmy w... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet













Facebook