Podgrzewacze ciepłej wody użytkowej

artykuł promocyjny


Istnieje wiele metod pozyskiwania ciepłej wody użytkowej, a wybór konkretnego sposobu uzależniony jest od dostępu do odpowiednich źródeł energii. Jednym z rozwiązań używanych od ogrzewania wody użytkowej jest podgrzewacz, który może być zasilany gazem, prądem, paliwami stałymi lub też olejem opałowym. Podgrzewacz ciepłej wody użytkowej to urządzenie, które stosowane jest w domowej instalacji wodnej. Stanowi ono popularny sposób przygotowania ciepłej wody. Pogrzewacze wody najczęściej umieszczane są w łazienkach lub przy kotłach, stanowiących źródło energii.

 

Kondensacyjny przepływowy podgrzewacz wody Logatherm WPT            CAESAR 3E - przepływowy wiszący podgrzewacz wody użytkowej z zamkniętą komorą spalania

fot.: Buderus - gazowy przepływowy podgrzewacz    fot.: Immergas - gazowy przepływowy wiszący
            Logatherm WPT                                    podgrzewacz CAESAR 3E

 

 

Kiedy stosuje się podgrzewacze ciepłej wody użytkowej

 

  • w okresach letnich w domach, gdy kotły na paliwo stałe nie sprawdzają się, bowiem występuje tylko zapotrzebowanie na ciepłą wodę i nie ma potrzeby ogrzewania domu
  • gdy przybory sanitarne w łazience i toalecie podłączone są do zasobnika c.w.u., który współpracuje z kotłem centralnego ogrzewania, a kuchnia znajduje sie w dużej odległości od kotłowni. Zastosowanie podgrzewacza wody wyklucza problem chłodnej wody
  • w sytuacji, gdy do domu nie jest doprowadzana sieć gazowa, a każde pomieszczenie jest indywidualnie ogrzewane prądem.
     

wiszacy pojemnościowy podgrzewacz wody stiebel eltronmały ogrzewacz pojemnościowy wody stiebel eltronstojący ogrzewacz pojemnościowy wody stiebel eltron

fot.: Stiebel Eltron - ogrzewacze pojemnościowe wody

 


Decydując się na wybór pogrzewaczy do przygotowania ciepłej wody użytkowej musimy dobrać odpowiednią do naszych potrzeb moc tego urządzenia.

 

 

Kryteria doboru mocy podgrzewacza c.w.u.

 

  • ilość osób korzystających jednocześnie z ciepłej wody
  • z jakich urządzeń (wanna, prysznic, umywalka, zlew) domownicy mogą korzystać
  • w jakiej odległości wyżej wymienione urządzenia znajdują się od podgrzewacza


Jeżeli decydujemy się na podgrzewacze wody jako sposób na zapewnienie sobie ciepłej wody użytkowej, to musimy zdecydować jakie to będzie urządzenie czy zasilane prądem czy gazem.

 

 

Elektryczne podgrzewacze

 

Elektryczne podgrzewacze wody są proste w obsłudze i tanie w instalacji. Urządzenie te wymagają odpowiedniej do ich mocy instalacji elektrycznej i zabezpieczeń. Podgrzewacze wody o niewielkiej mocy przystosowane są do zasilania z instalacji jednofazowej (230), a te większe, których moc przewyższa 6 KW,  podłączane są do instalacji trójfazowej (400V). Zarówno jedne i drugie produkowane są jako pojemnościowe lub przepływowe.

 

Kospel - elektryczny pojemnościowy ogrzewacz wody do umywalki

Fot.:  Kospel - elektryczny pojemnościowy ogrzewacz wody do umywalki

 

Działanie elektrycznych pojemnościowych podgrzewaczy polega na tym, że woda zmagazynowana w zbiorniku jest podgrzewana do określonej temperatury i przetrzymywana jest w nim do czasu aż nie zostanie ona zużyta. Woda nie stygnie dzięki zastosowaniu termostatu, który uruchamia podgrzewacz w sytuacji, gdy temperatura wody spadnie poniżej wartości, na którą nastawiony jest temostat. Dodatkowo stygnięciu wody zapobiega warstwa izolacji (najczęściej pianka poliuretanowa lub polistyrenowa). Pozwala to na korzystanie z wody o odpowiedniej tempertury i o właściwym ciśnieniu strumienia. Pojemnościowe podgrzewacze wody mogą być bezciśnieniowe i cisnieniowe. Podgrzewacze bezciśnieniowe obsługują tylko jeden punkt poboru wody, a zatem najlepiej sprawdzają się w miejscach, gdzie woda jest często używana, ale w niewielkich ilościach. Najczęściej są one montowane bezpośrednio nad lub pod kranem. Podgrzewacze bezciśnieniowe mają zbiorniki wiszące, pionowe o pojemności 5-15 litrów, które mogą być wykonane z tworzywa sztucznego lub stali. Natomiast ten drugi rodzaj podgrzewaczy wody obsługuje po kilka baterii, mają większą pojemność ale komfort korzystania z ciepłej wody zależy od mocy urządzenia i wielkości zbiornika. Zbiorniki podgrzewaczy ciśnieniowych mogą być wykonane ze stali nierdzewnej zwykle pokrytej emalią. Mają one pojemność od kilkudziesięciu do kilkuset litrów. Zbiorniki tego rodzaju podgrzewaczy występują w wersji pionowej i poziomej. Są one zaopatrzone w zawory bezpieczeństwa, które ochraniają przed przekroczeniem dopuszczalnego ciśnienia.

 

 

Przepływowe elektryczne podgrzewacze wody

 

Przepływowe elektryczne podgrzewacze wody uruchamiają się w momencie, gdy zaczyna przez niego płynąć woda. Oznacza to, że włącza się gdy odkręcimy kran. Zaletą podgrzewaczy przepływowych jest fakt, iż zużywają one tylko tyle energii ile potrzeba do ogrzania wody, którą w danym momencie zużyjemy. Podgrzewacz wyłącza się, gdy zakręcimy kran, a woda znajdująca się między podgrzewaczem a kranem nie zostanie już drugi raz podgrzana. Powoduje to, że przy następnym odkręceniu kranu za jakiś czas najpierw popłynie ta chłodna już woda, a następnie podgrzana. Większość przepływowych podgrzewaczy c.w.u. przeznaczona jest do obsługi jednego punktu poboru wody, które montowane są nad lub pod punktem poboru wody, a niektóre - bezpośrednio na baterii (oferowane są w zestawie z wylewką, baterią i rączką natryskową). Podgrzewacze jednopunktowe mają niewielkie rozmiary, małą moc (3,5-5 KW)i są przystosowane do zasilania z instalacji jednofazowej. Istnieją ponadto przepływowe podgrzewacze wody stosowane do wielu punktów poboru, czyli takie, które mogą obsługiwać kilka kranów, ale nie wszystkie jednocześnie z maksymalną wydajnością.  Są one większe od tych do jednego punktu poboru, jednakże mieszczą się w szafce nad umywalka czy zlewozmywakiem.

Kospel - PPE2 electronic LCD

fot.: Kospel  

 

Przepływowe podgrzewacze ciepłej wody użytkowej pracują jako bezciśnieniowe z własną wylewką albo jako ciśnieniowe, montowane pod umywalką lub w panelu prysznicowym. Plusem przepływowych podgrzewaczy wody jest ich są ich niewielkie rozmiary. Wadą przepływowych podgrzewaczy wody jest ich niska wydajność. Żeby z karnu od razu płynęła ciepła woda, podgrzewacz musi znajdować się blisko kranu. Im większa odległość podgrzewacza od kranu, tym dłużej będzie spływałą zimna woda. Dlatego powinno się je montować możliwie centralnie w stosunku do wszystkich punktów poboru wody. Elektryczne podgrzewacze wielopunktowe mają moc od 12 do 27 kW. Wymagają więc podłączenia do instalacji trójfazowej.

 

Gazowe podgrzewacze wody

 

Gazowe podgrzewacze wody to urządzenia przystosowane są do spalania gazu ziemnego lub płynnego. Każdy typ gazowego podgrzewacza wody przystosowany jest do spalania konkretnego rodzaju gazu. Informacja, o tym jaki rodzaj gazu przeznaczony jest dla danego podgrzewacza znajduje sie na tabliczce znamionowej. W przypadku niektórych odmian gazowych podgrzewaczy cwu możliwe jest przestawienie urządzenia na inny rodzaj gazu, ale może zrobić to tylko autoryzowany serwisant producenta. Gazowe podgrzewacze wody wymagają podłączenia do instalacji gazowej oraz komina przystosowanego do odprowadzania spalin gazowych. Pomieszczenia, w których montowane są tego rodzaju urządzenia muszą spełniać szereg wymagań. Po pierwsze musi to być pomieszczenie nieprzeznaczone na stały pobyt ludzi. Ponadto powinno mieć odpowiednią kubaturę - nie mniej niż 8m3. Pomieszczenie, w którym montowany jest gazowy podgrzewacz wody musi być wyposażone w dobrą wentylację, zapewniającą wymianę powietrza i poziom jego zanieczyszczenia zgodny z Polskimi Normami. Podgrzewacze muszą mieć osobny przewód grawitacyjnie odprowadzający spaliny ponad dach budynku.

 

Zobacz koniecznie:


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Buderus, Stiebel Eltron, Immergas, Kospel


Zobacz także
SAS - ekologiczne urządzenia grzewcze

SAS - ekologiczne urządzenia grzewcze

SAS ma ponad 40-letnie doświadczenie w produkcji urządzeń grzewczych do polskich domów.... ¬ więcej...
 
Zbiorniki i bufory do pomp ciepła

Zbiorniki i bufory do pomp ciepła

Zbiorniki i bufory do pomp ciepła to dwa typy zasobników, które stanowią... ¬ więcej...
 
Nowa seria podgrzewaczy AQUAvie od De Dietrich

Nowa seria podgrzewaczy AQUAvie od De Dietrich

Podgrzewacz ciepłej wody użytkowej AQUAvie można wykorzystać jako samodzielny elektryczny... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

Facebook