gorące tematy

tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas    logo igloo     

logotyp partner serwisu E.ON FotonHewalex

nVent     Galmet

SalusFerro  

EsbeRoth Polska

   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

polecamy

NTS Energy


Ile prądu zużywa pompa ciepła?

artykuł promocyjny


Wielu z nas pragnie jak najlepiej przygotować się na nadchodzące zimowe miesiące. Głównym i najważniejszym punktem będzie zapewnienie naszemu domowi odpowiedniego ogrzewania. Stanowi to zazwyczaj jednak sporą inwestycję, zatem oczywiste jest, że będziemy próbowali odnaleźć najmniej kosztowny sposób. Niestety panująca obecnie inflacja nie pomaga, a wręcz dramatycznie pogarsza stan naszego domowego budżetu. Od jakiegoś czasu słyszymy wiele pozytywnych opinii na temat pompy ciepła, zastanawiamy się więc, ile prądu taka pompa zużywa. Koszt energii elektrycznej nieustannie rośnie, chcemy zatem wiedzieć, czy sprawiając sobie pompę ciepła, nie obciążymy się dodatkowo ogromnymi kosztami. Poniższy artykuł pomoże nam znaleźć odpowiedzi na podstawowe pytania.

MAGIS PRO 9 V2

fot.: Immergas - MAGIS PRO V2 - pompy ciepła powietrze-woda typu „Split”

 

Jak działa pompa ciepła i od czego zależy jej efektywność?

 

Zanim przejdziemy do głównego problemu tego artykułu, warto najpierw wyjaśnić, w jaki sposób pompa ciepła działa i dlaczego uważana jest za jedno z najbardziej energooszczędnych urządzeń grzewczych. Otóż wygląda to w praktyce tak, że pompa przenosi ciepło z jednego środowiska do drugiego. W trybie chłodzenia przenosi ciepło z pomieszczenia na zewnątrz, powodując ochłodzenie przestrzeni wewnętrznej, natomiast w trybie grzania jest odwrotnie – wydobywa ciepło utajone z zewnątrz i pompuje je do wnętrza, by ogrzać wewnętrzne pomieszczenia. Pompa nie potrzebuje wiele energii elektrycznej do działania, a to ile dokładnie jej zużywa oraz jaka jest jej efektywność, zależy od pewnych konkretnych aspektów.

Powietrzna pompa ciepła Ecodan QAHV

fot.: Mitsubishi Electric - powietrzna pompa ciepła Ecodan QAHV

Decydując się na zakup pompy ciepła, należy wziąć pod uwagę, że instalacja instalacji nie równa. To ile prądu zużywa pompa, jest kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników. Zakładając omawianą instalację, musimy przedtem wziąć pod uwagę:
 

  • liczbę osób mieszkających w domu
  • umiejscowienie i stan techniczny budynku
  • powierzchnię domu
  • tryb życia domowników oraz ich preferencje odnośnie temperatury
  • posiadany system ogrzewania – grzejniki czy ogrzewanie podłogowe, a może połączenie obu?
  • poziom energooszczędności budynku

 

Efektywność pompy ciepła, czyli COP i SCOP

 

Jeżeli chcemy wiedzieć jaką ilość prądu będzie zużywać nasza pompa ciepła, musimy określić jej efektywność w ciągu roku. Efektywność pompy ciepła zależy w pewnej mierze od wskaźników COP (ang. Coefficient Of Performance) oraz SCOP (ang. Seasonal Coefficient Of Performance).

Strateo R32

fot.: De Dietrich - Pompa ciepła powietrze/woda Strateo R32

  • Efektywność COP – określa stosunek ilości dostarczonej energii cieplnej do ilości zużytej energii elektrycznej w danej chwili. Wartość współczynnika COP kształtuje się w przedziale od 3,5 do 5,5. Mówiąc dokładniej, gdy COP wynosi 3,5 to z 1kW mocy elektrycznej pompa wytworzy 3,5 kW mocy grzewczej. Wykorzystując analogię, wiemy zatem, że pompa ciepła o COP 5,5 wytworzy z 1 kW mocy elektrycznej 5,5 kW mocy grzewczej. Z tego wychodzi, że im wyższy COP, tym większa sprawność pompy.
     
  • Współczynnik SCOP – określa stosunek ilości dostarczonej energii cieplnej do ilości zużytej energii elektrycznej w ciągu roku. Wartość tego współczynnika można obliczyć, korzystając z gotowych kalkulatorów, dostępnych online.

Daikin Altherma 3 R F - EHVX-E6V

fot.: Daikin Altherma 3 R F - EHVX-E6V - przypodłogowa pompa ciepła powietrze-woda


"W typowym gospodarstwie domowym pompa ciepła może zużyć w ciągu roku około 2000–3000 kWh energii na każde 100 m2. Jest to oczywiście wartość uśredniona, przewidziana wyłącznie do celów centralnego ogrzewania. Jeśli pompa ciepła ma również wspomagać przygotowywanie c.w.u., będzie to wymagać średnio dodatkowo około 1000 kWh energii. Jest to niewiele w porównaniu z kotłem elektrycznym, w dodatku pompa ciepła cechuje się najniższymi kosztami użytkowania ze wszystkich urządzeń grzewczych." -
Zobacz więcej na stronie Salus Controls


Próbując zatem odpowiedzieć na pytanie, ile prądu zużywa pompa ciepła, łatwo stwierdzić, że nie można tego określić natychmiast. Wpływ na to ma bowiem wiele czynników. Trzeba dokonać gruntownych obliczeń i wziąć pod uwagę różne indywidualne aspekty. Do tego wiadomo, że pompa ciepła pobiera energię przede wszystkim z otoczenia, a co za tym idzie, to ile prądu będzie zużywać, zależy także od jej rodzaju. Inną ilość prądu zużyje pompa ciepła gruntowa, a inną wodna czy powietrzna.


Zobacz firmy oferujące pompy ciepła >>

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Immergas, Mitsubishi Electric, Daikin, Salus Controls, De Dietrich


Zobacz także
Wymiana czynnika w pompie ciepła

Wymiana czynnika w pompie ciepła

Pompy ciepła zyskały sobie w ostatnim czasie niemałą popularność. Jedną z wielu... ¬ więcej...

 
Mój Prąd 5.0 i marka Daikin w ofercie E.ON Foton - oszczędzaj na rachunkach za energię z modelami pomp ciepła objętymi programem dofinansowania Mój Prąd 5.0
 
Z tymi pompami ciepła zaoszczędzisz nawet 20% energii

Z tymi pompami ciepła zaoszczędzisz nawet 20% energii

Właściciele nowych bądź modernizowanych domów, którzy chcą zastosować... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNetFacebook