Grzałka elektryczna - niewielki strażnik naszego komfortu

artykuł promocyjny


Przy wyborze systemu grzewczego do naszego domu – zarówno w sytuacji budowy nowego domu, jak i modernizacji już istniejącego, najczęściej skupiamy się na wyborze podstawowego źródła ciepła, czyli pieca, kotła lub pompy ciepła. Od tej decyzji zależy dobór pozostałych elementów instalacji grzewcze, w tym również sposób, w jaki będziemy przygotowywać ciepłą wodę użytkową. Kocioł elektryczny i gazowy oraz pompa ciepła ogrzeją wodę bez dodatkowego źródła także po sezonie grzewczym. W przypadku innych rozwiązań, a szczególnie w sytuacji domów z kotłami stałopalnymi, konieczne jest zadbanie o ciepłą wodę w inny sposób. Eksperci KOSPEL S.A. podpowiadają jak to zrobić.

Grzałka elektryczna - niewielki strażnik naszego komfortu

W sezonie grzewczym uzyskanie ciepłej wody nie jest problemem, ogrzewamy ją za pomocą źródła ciepła, które ogrzewa cały dom. Zwykle do kotła lub pompy ciepła dołączony jest również wymiennik bądź zasobnik magazynujący wodę użytkową, dostosowany do systemu ogrzewania.

 

Koniec sezonu grzewczego? Nie dla każdego musi to oznaczać „zimny prysznic”

 

Już przy wyborze wymiennika, warto zastanowić się nad tym, jak będzie ogrzewana woda użytkowa, kiedy instalacja grzewcza nie będzie używana? Na to pytanie odpowiadają eksperci KOSPEL S.A.

Główne źródło ciepła powinno być wtedy zastąpione alternatywnym źródłem ogrzewania c.w.u. Wtedy z pomocą przychodzi grzałka elektryczna. Jest to niewielkie urządzenie, najczęściej z termostatem, które umieszczamy w dedykowanym do tego miejscu w wymienniku. Grzałka elektryczna jako z pozoru mniej istotne w całej instalacji urządzenie, w rzeczywistości przejmuje bardzo ważne zadanie przez kilka miesięcy w roku. Moc grzałki musimy dostosować do pojemności i rodzaju zbiornika, w jakim będzie zamontowana, a przedział mocy poszczególnych modeli jest bardzo duży.

 

Grzałka elektryczna z termostatem – idealny wybór dla lepszej kontroli

 

Obecnie na rynku najczęściej spotykane są grzałki elektryczne z zamontowanym termostatem. Jak to działa? Zasada działania jest podobna jak w ogrzewaczu pojemnościowym, jedyną różnicą jest umiejscowienie grzałki i oczywiście pojemność zbiornika. Ustawiamy termostat do pożądanej temperatury, wtedy grzałka rozpoczyna proces dogrzewania wody. Gdy temperatura początkowa ogrzewanej wody wynosi na przykład 20 stopni, a ustawimy żądaną temperaturę 50 stopni, w tym czasie grzałka włącza się i po podgrzaniu wody do ustalonej temperatury, automatycznie się wyłączy. Należy pamiętać, że im wyższa będzie temperatura, do której woda zostanie podgrzana, tym więcej domowników będzie mogło z niej skorzystać zaraz po sobie. Gdy na przykład podgrzejemy wodę do 40 stopni i weźmiemy prysznic w 38 stopniach, to najprawdopodobniej kolejny domownik będzie już miał do wykorzystania jedynie chłodną wodę. W związku z tym najlepiej dopasować pojemność wymiennika i temperaturę, do jakiej termostat ma ogrzać wodę, proporcjonalnie do ilości domowników i punktów zużycia wody w naszym domu.

Grzałka elektryczna z termostatem - idealny wybór dla lepszej kontroli

 

Koszty ogrzewania wody grzałką elektryczną? Najważniejszy jest odpowiedni dobór do instalacji

 

Każdy element naszej instalacji c.o. i c.w.u został już dokładnie zaplanowany, tak aby wszystkie łączyły się w poprawnie działającą całość. Właśnie dlatego, wybór grzałki również powinien być dopasowany do innych elementów układu, a przede wszystkim do wielkości wymiennika. Za mała moc grzałki dopasowana do zbyt dużego zbiornika, wymusi dłuższy czas ogrzewanie wody, a co za tym idzie mniejszy komfort uzyskania ciepłej wody, w krótkim czasie. Idealnym rozwiązaniem pod kątem ekonomicznym jest oczywiście ogrzewanie grzałką elektryczną w połączeniu z zamontowaną instalacją fotowoltaiczną. Wtedy ogrzewanie wody mogłoby się odbywać prawie bez żadnych kosztów. Przy umiejętnym zaplanowaniu mocy, celu i źródła zasilania grzałki, może ona być ekonomicznym, a przede wszystkim bardzo komfortowym rozwiązaniem.

Kontakt w sprawie produktów:

KOSPEL Sp. z o.o.
tel. 94 346 38 08
www: kospel.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
SAS - ekologiczne urządzenia grzewcze

SAS - ekologiczne urządzenia grzewcze

SAS ma ponad 40-letnie doświadczenie w produkcji urządzeń grzewczych do polskich domów.... ¬ więcej...
 
Zbiorniki i bufory do pomp ciepła

Zbiorniki i bufory do pomp ciepła

Zbiorniki i bufory do pomp ciepła to dwa typy zasobników, które stanowią... ¬ więcej...
 
Nowa seria podgrzewaczy AQUAvie od De Dietrich

Nowa seria podgrzewaczy AQUAvie od De Dietrich

Podgrzewacz ciepłej wody użytkowej AQUAvie można wykorzystać jako samodzielny elektryczny... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet









Facebook