Bosch - patron


Kocioł na drewno - nowoczesne piece 5 klasy zasilane drewnem zgodne z Ekoprojektem

artykuł promocyjny


Palenie paliwami stałymi to gorący temat, a wybór kotła jeszcze nigdy nie był tak wymagający. Przed zakupem nowego pieca koniecznie musimy zapoznać się z lokalnymi przepisami antysmogowymi i poznać kluczowe daty związane z obostrzeniami związanymi ze stosowaniem kotłów na węgiel i drewno. Obecnie warto inwestować jedynie w nowoczesne kotły 5 klasy, które spełniają wymogi Ekoprojektu.

 

Obowiązek wymiany starych kotłów na paliwo stałe

 

Wiele osób obawia się inwestowania w kotły na paliwo stałe, które być może trzeba będzie szybko zastąpić innym źródłem. Obowiązek wymiany kotłów nakładany uchwałami antysmogowymi dotyczy urządzeń starego typu, czyli klasy 3 i 4 i datą graniczną dla nich jest 1 stycznia 2028 - od tego dnia nie będzie można użytkować starych pieców na paliwo stałe klasy niższej niż 5. Kotły na drewno lub węgiel i jego pochodne klasy 5 można używać bezterminowo. Z obostrzeń wykluczone są kotły na biopaliwa stałe w tym pellet.

 

Kocioł na drewno - wymagania, co musi posiadać, jakie technologie są dozwolone

 

Aktualna polityka europejska skupia się na ograniczaniu substancji szkodliwych emitowanych do atmosfery, a swoje główne założenia opiera na dostosowaniu systemów grzewczych do jednolitych norm, które muszą spełniać wszystkie urządzenia do spalania paliw stałych będące sprzedawane w krajach członkowskich. W myśl tych przepisów kotły na paliwo stałe muszą sprostać wymaganiom określonym jako 5 klasa energetyczna. Od 1 października 2017 r. kotły przeznaczone do sprzedaży muszą posiadać świadectwo potwierdzające uzyskanie najwyższej 5 klasy emisji, zgodnie z normą PN-EN 303-5:2012. Badanie musi być przeprowadzone w jednym z akredytowanych laboratoriów.


Kocioł najwyższej 5 klasy emisji:

  • Pozwala na spalanie w całkowicie kontrolowany sposób, dzięki czemu zużywa on mniej paliwa przy zachowaniu wyższej wydajności.
  • Może być przeznaczony wyłącznie do ogrzewania w instalacjach grzewczych, gdzie nośnikiem ciepła jest woda (jej temperatura nie może przekraczać temperatury wynoszącej 110° Celsjusza).
  • Maksymalne ciśnienie robocze nie może przekraczać 6 bar.
  • Właściwą kontrolę procesu spalania zapewniają sterowniki oraz dmuchawy, które są w standardowym wyposażeniu takiego kotła.
  • Komora takiego kotła również musi być odpowiednio duża, co zapewnia długą pracę na jednym zasypie opału.

fot.: Dragon

 

Co to jest kocioł zgazowujący drewno

 

Kocioł zgazowujący drewno wykorzystuje zjawisko spalania gazów powstałych w trakcie spalania drewna z ograniczonym dostępem powietrza. Proces ten nazywa się piroliza i zachodzi on w kilku strefach pieca. W trakcie spalania drewna z ograniczonym dostępem powietrza zachodzi przemiana drewna w węgiel drzewny, a uwalniający się wówczas gaz drzewny kierowany jest do dyszy palnikowej, w której spala się on w formie płomienia gazowego. Dzięki tak przebiegającemu procesowi spalania wzrasta efektywność drewna jako paliwa.

 

Jakie drewno do pieca zgazowującego?

Jeśli wybieramy kocioł na drewno, to musimy pamiętać jakim drewnem należy palić. Przede wszystkim powinno to być drewno suche, sezonowane przynajmniej 1 rok (zalecana wilgotność to 15-22%). Najlepsze są gatunki liściaste. Jeśli chodzi o wielkość polan, to powinny one mieć średnicę ok. 15 cm, ale w takim piecu można palić również zrębki, trociny czy brykiet. Tego typu piec przeznaczony jest wyłącznie do palenia drewnem, a stosowanie odpowiedniej techniki spalania można osiągnąć wyższą efektywność i zaoszczędzić nawet do 30% opału. Technologia pieców zgazowujących drewno odznacza się rewelacyjną sprawnością i efektywnością energetyczną, dzięki czemu zyskujemy skuteczne i energooszczędne ogrzewanie.


Kocioł zgazowujący drewno (typu holzgas) zgodny z Ecodesign - koszty

Kocioł na zgazowanie drewna zapewnia wyjątkowo niski koszt ogrzewania. Paliwem jest drewno, którego ceny są znacznie niższe niż gazu, oleju, czy nawet węgla, a przy nowoczesnej technologii spalania zyskujemy większą wydajność urządzenia grzewczego. Warto przy tym pamiętać, że konieczne jest stosowanie suchego opału. Koszt zakupu takiego kotła również jest dość atrakcyjny. Ceny pieców zależą od ich wielkości oraz producenta. Za podstawowy kocioł zgazowujący drewno do małego domu zapłacimy około 7 tys. zł. Kotły o wyższej mocy kupimy w przedziale 10-15 tys.  


Dotacja na kocioł na drewno

W ramach Programu Czyste Powietrze lub lokalnych programów ograniczania niskiej emisji możemy starać się o dofinansowanie na zakup i montaż kotła zgazowującego drewno.

Kocioł zgazowujący drewno (typu holzgas) zgodny z Ecodesign

fot.: SAS - VARMO PLUS kocioł z EcoDesign zgazowujący paliwo, ręczne podawanie paliwa (drewno sezonowane)

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Dragon, SAS


Zobacz także
Kompletne i kompaktowe. Grupy pompowe idealne do domów jednorodzinnych

Kompletne i kompaktowe. Grupy pompowe idealne do domów jednorodzinnych

Coraz częściej w domkach jednorodzinnych (do 150m2 bez podpiwniczenia) łączy się... ¬ więcej...
 
Innowacyjne Rozwiązania Grzewcze: Poznaj Potencjał Kotłów Logamax Plus

Innowacyjne Rozwiązania Grzewcze: Poznaj Potencjał Kotłów Logamax Plus

Nowoczesne kotły Logamax Plus - efektywne rozwiązania dla Twojego budynku. Wysoka wydajność,... ¬ więcej...
 
Nowoczesne rozwiązania grzewcze i klimatyzacyjne od marki Beretta

Nowoczesne rozwiązania grzewcze i klimatyzacyjne od marki Beretta

Marka Beretta od lat stoi na czele innowacji w dziedzinie systemów grzewczych,... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet









Facebook