NTS Energy


Uniwersalne rozwiązanie do pomp ciepła typu monoblok

artykuł promocyjny


Prym na rynku coraz częściej wiodą pompy ciepła i to nie bez przyczyny: są efektywne oraz bezpieczne dla środowiska. Źródła ciepła typu monoblok charakteryzują się ponadto wysoką sprawnością i łatwością w montażu bez konieczności posiadania dodatkowych uprawnień.  Jednak sama pompa ciepła to nie wszystko, ponieważ dla prawidłowej pracy instalacji powinniśmy doposażyć układ o urządzenia, których często monobloki są pozbawione. Uniwersalnym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest moduł hydrauliczny marki AFRISO.

 

Hydraulicznie wielofunkcyjny…

 

Moduł hydrauliczny AMB 760

fot.: Moduł hydrauliczny AMB 760

 

 

Moduł hydrauliczny AMB 760 przeznaczony jest do pomp ciepła typu monoblok o mocy grzewczej do 10 kW, czyli tych najczęściej instalowanych  w domach jednorodzinnych. Dzięki bogatemu wyposażeniu spełnia wiele funkcji w instalacji.

 

Grzałka elektryczna – odpowiedź na zwiększone zapotrzebowanie na ciepło

 

grzałka elektyczna

fot.: Grzałka elektryczna

 

 

Zaizolowana grzałka elektryczna (6 kW) składa się z 3 modułów, a każdy to 2 kW mocy grzewczej. Dzięki temu monoblok jest wyposażony w wymagane w tego typu instalacjach szczytowe źródło ciepła. W momencie spadku temperatury na zewnątrz, a co za tym idzie zwiększonego zapotrzebowania na ciepło – automatyka pompy ciepła może w razie potrzeby uruchomić dodatkowe źródło w postaci grzałki, podnosząc temperaturę czynnika do oczekiwanego poziomu. Urządzenie jest wyposażone w termostat bezpieczeństwa, który w przypadku awarii wyłączy grzałkę po przekroczeniu 90°C.

 

Separator zanieczyszczeń – dłuższa żywotność układu

 

Separator zanieczyszczeń

fot.: Separator zanieczyszczeń ADS 160

 

 

Zainstalowany na powrocie magnetyczny separator zanieczyszczeń ADS 160 dysponuje kierownicą przepływu, siatką filtracyjną oraz mocnym magnesem neodymowym (14 000 GS), dzięki czemu separacja odbywa się trójstopniowo.

 

Pozwala to na skuteczne wyłapywanie metalicznych i niemetalicznych zanieczyszczeń chroniąc źródło ciepła oraz całą instalację.

 

Zawór przełączający – płynna praca instalacji

Zawór przełączający

fot.: Zawór przełączający USV

 

 

3-drogowy zawór przełączający USV, sterowany sygnałem 2-punktowym 230 V, przełącza przepływ pomiędzy instalacją/zbiornikiem buforowym, a zasobnikiem c.w.u.. Początkowa pozycja zaworu umożliwia przepływ w kierunku instalacji grzewczej. W momencie, kiedy temperatura w zasobniku spadnie poniżej zadanej, automatyka z pompy ciepła wysyła sygnał do zaworu USV celem przełączenia kierunku przepływu i wygrzania zasobnika.

 

Wszystko, czego potrzebujesz dla sprawnej instalacji

 

Uzupełnieniem wnętrza modułu AMB 760 są zawory odcinające na każdym przyłączu oraz zawór bezpieczeństwa MS o nastawie 3 bary. Pozwala chronić moduł i instalację przed niekontrolowanym wzrostem ciśnienia. Warto dodać, że każde urządzenie jest sprawdzone po kątem szczelności.

 

Sprawne działanie

 

Jak wygląda praca układu grzewczego z AMB 760? Czynnik na zasilaniu z pompy ciepła trafia do modułu hydraulicznego. Przepływa przez grzałkę elektryczną i w razie potrzeby zostaje dogrzany. Następnie zawór USV kieruje medium w zależności od aktualnych potrzeb do instalacji grzewczej/zbiornika buforowego lub zasobnika c.w.u. Powracający czynnik grzewczy z układu trafia do separatora zanieczyszczeń ADS 160, a następnie do monobloku.

 

… i elektrycznie kompleksowy

 

Wewnętrzna rozdzielnica elektryczna umożliwia zasilanie i sterowanie urządzeniami znajdującymi się na wyposażeniu modułu AMB 760 i instalacji c.o. (grzałka elektryczna, zawór USV, pompa obiegowa). Składa się z wyzwalacza podnapięciowego, wyłączników nadprądowych, stycznika, przekaźników instalacyjnych, bloków rozdzielczych oraz złączy wtykowych. Wszystkie połączenia elektryczne pomiędzy elementami rozdzielnicy są fabrycznie wykonane, sprawdzone i nie wymagają dodatkowych czynności. Prace elektryczne przy uruchamianiu modułu hydraulicznego ograniczają się jedynie do:

 

  • Podłączenia modułu do sieci 400 V (przewód 5 x 2,5 mm2)
  • Podłączenia pompy obiegowej
  • Podłączenia przewodów sterujących z pompy ciepła (3 stopnie grzałki elektrycznej, pompa obiegowa oraz zawór przełączający).
  • Pompa ciepła musi mieć swoje oddzielne zasilanie elektryczne. Istnieje możliwość rozbudowy rozdzielnicy, aby było możliwe sterowanie maksymalnie 3 pompami obiegowymi.

 

Panel elektryczny w module Afriso

fot.: Panel elektryczny w module hydrauliczny AMB 760


Dlaczego AMB 760?

 

Przemyślana budowa oraz mnogość niezbędnych podzespołów to:

1. Bezpieczeństwo – dzięki gotowym zabezpieczeniom elektrycznym, termicznym i ciśnieniowym
2. Elastyczność montażu pionowo lub poziomo
3. Łatwość instalacji – dzięki załączonemu szablonowi oraz możliwości zdjęcia obudowy.

 

Moduł hydrauliczny AMB 760 stanowi uniwersalne rozwiązanie do układów z pompami ciepła typu monoblok. Jedno kompleksowe i wielofunkcyjne urządzenie w kompaktowej formie zapewnia instalacji niezawodność oraz nowoczesny wygląd.

fot.: Robert Kunc, inżynier wsparcia technicznego AFRISO

Opracowanie: Redakcja
Autor: inż. Robert Kunc
Kontakt w sprawie produktów:

AFRISO sp. z o.o.
tel. 32 330 33 55
www: www.afriso.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
IGLOO MultiTherma na Targach ENEX

IGLOO MultiTherma na Targach ENEX

W dniach 7-8 lutego 2024, na targach ENEX firma IGLOO zaprezentowała rewolucyjną pompę... ¬ więcej...
 
LG prezentuje nową energooszczędną pompę ciepła Therma V R290 Monobloc o minimalistycznym designie

LG prezentuje nową energooszczędną pompę ciepła Therma V R290 Monobloc o minimalistycznym designie

LG Electronics prezentuje nową pompę ciepła typu powietrze-woda - Therma V™ R290... ¬ więcej...
 
Panasonic zapewni ciepło nawet podczas mroźniej zimy

Panasonic zapewni ciepło nawet podczas mroźniej zimy

Rozwiązania Panasonic Heating & Cooling Solutions, dzięki zaangażowaniu firmy w... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet













Facebook