Instalacja alarmowa

artykuł promocyjny


Każdy kto posiada dom lub mieszkanie zastanawia się nad jego bezpieczeństwem. Ochrona przed włamaniem chroni nasz dobytek, ale również nas samych. Pomocne w tym są instalacje alarmowe, które najlepiej jest zamontować jak najwcześniej, nawet zanim wprowadzimy się do domu. Montaż instalacji alarmowej zaleca się przeprowadzić łącznie z instalacją elektryczną.

Instalacja alarmowa w domu - budowa

fot.: W2 - sygnalizator optyczny SO-Wd12 sygnalizuje zespołem diod LED wystąpienie zagrożenia w wewnętrznych systemach sygnalizacji włamania

 

Systemy zabezpieczeń

 

System alarmowy obejmuje zazwyczaj zespół urządzeń służących zabezpieczeniu obiektu przed włamaniem (alarm antywłamaniowy, tzw SSWiN, czyli system sygnalizacji włamania i napadu) lub przed zdarzeniami losowymi (np. alarm przeciwpożarowy). Alarm przeciwpożarowy składa się z optycznych czujek wykrywających pojawienie się dymu czy ognia.

 

Zobacz także: Ochrona przeciwpożarowa

 

Tego typu systemy nie są skomplikowane w obsłudze, a znacząco wpływają na komfort życia. Alarm włamania opiera się najczęściej na czujce ruchu (pasywna na podczerwień lub magnetyczna) umieszczonej w jakimś kontrolnym punkcie (drzwi, brama, okna). W momencie gdy czujka zostanie wzbudzona automatycznie uruchamia się alarm. Włączenie i wyłączenie alarmu zależy od mieszkańców. Może być uzbrajany na noc lub gdy wszyscy opuszczają dom, np. udając się do pracy. Po powrocie do domu alarm jest rozbrajany. Dodatkową funkcją instalacji antywłamaniowej jest tak zwany system antynapadowy, który włącza cichy alarm (przy pomocy, na przykład pilota).

    

Alarmy techniczne w domu

fot.: Legrand - domowy system alarmów technicznych działających w ramach instalacji MyHome


Sprawdź również: Dom pod ochroną - przegląd systemów zabezpieczeń


 

Instalacja alarmowa w domu - budowa, okablowanie

 

Instalacja alarmowa składa się z wielu urządzeń, które współpracując ze sobą mają za zadanie jak najwcześniej wykryć zdarzenia niepożądane i dostarczyć nam informacji o tych zajściach. Każdy system alarmowy musi zatem składać się z centrali odpowiedzialnej za sterowanie pracą całej instalacji (najlepiej umieścić ją w miejscu mało widocznym, ale łatwo dostępnym dla domowników, np. w garderobie, szafie wnękowej). W owej centrali zazwyczaj zlokalizowany jest również panel obsługi pozwalający na włączenie i wyłączenie systemu oraz zmianę parametrów ustawień. Z centralą współpracują czujki, sygnalizatory (sygnalizacja akustyczna i optyczna), detektory i urządzenia komunikacyjne. Normą coraz częściej stają się powiadomienia na telefon (po wgraniu odpowiedniej aplikacji) oraz monitoring.

 

centrala VIDEO od Proel

fot.: Centrala alarmowa - centrala VIDEO od Proel

 

 

fot.: GDE Polska - system monitoringu Mazi oferuje kompleksowe rozwiązania w różnych technologiach


W instalacji alarmowej bardzo ważne jest także właściwe rozmieszczenie poszczególnych elementów. Dlatego poleca się wcześniejszą analizę sytuacyjną oraz przygotowanie projektu. Pozwoli to objąć ochroną jak największy obszar przy minimalnej ilości czujek, co realnie obniży koszty całego przedsięwzięcia. Okablowanie najlepiej prowadzić łącznie z instalacją elektryczną. Po pierwsze prace przebiegną sprawniej i szybciej, bez niszczenia ścian. Po drugie łatwiej uniknąć błędów w rozprowadzaniu kabli. 

 

WAŻNE! Niektóre systemy ochrony występują również w wersji bezprzewodowej - są one doskonałą alternatywą dla domów, w których nie przygotowano wcześniej okablowania.Instalacja wymaga także sterowania - bardzo często tą funkcję przejmują już aplikacje mobilne pozwalające na zgranie wszystkich elementów oraz wgląd w stan ochrony budynku z dowolnego miejsca.


Realizowane funkcje systemu alarmowego zależą od naszych preferencji oraz możliwości finansowych. Można również w ramach ochrony budynku nawiązać współpracę z firmą ochroniarską i wtedy informacje o zdarzeniach na naszej posesji będą wysyłane do patrolu ochrony.

Dahua

fot.: Dahua - videodomofon VTH5221D DW

 

Montaż instalacji alarmowej

 

Instalację alarmową najczęściej wykonuje się w tzw. układzie gwiaździstym, czyli łącząc każdy element systemu oddzielnym kablem z centralą. Sprawdzi się do tego kabel wielożyłowy typu YTDY (sześcio, osmio lub więcej żyłowy). Kable wymagają także zabezpieczenia przed manipulacją przez osoby niepowołane. Można zadbać o ich roprowadzenie pod tynkiem lub w rurach ochronnych z dodatkową ochroną antysabotażową.

 

Poniżej kilka wskazówek jak prawidłowo rozprowadzić instalację alarmową w domu, by spełniała wszystkie swoje funkcje:

  • wszystkie przewody instalacji alarmowej powinny być układane w odstępie co najmniej 40 cm od tych elektrycznych. Zbyt bliskie umieszczenie ich względem siebie może skutkować błędną pracą instalacji
  • warto więcej zainwestować w sygnalizację akustyczną, tak by urządzenie znalazło się zarówno w domu, jak i na zewnątrz budynku. Montaż dwóch sygnalizatorów optyczo-akustycznych to większe bezpieczeństwo
  • instalowane czujki powinny pracować na różnych częstotliwościach, tak by się wzajemnie nie zakłócały
  • montując instalację alarmową zawsze warto korzystać z uisług specjalistów, którzy pomogą dodatkowo skonfigurować cały system przeprowadzając testy kończące montaż.
  • warto także zadbać o zasilanie awaryjne, które sprawi, że system będzie aktywny nawet w przypadku przerwy w dostawie prądu.  
  • Decydując się na system otwarty (nieco droższy) mamy możliwość rozbudowania instalacji w razie potrzeby.

panel domofonowy

fot.: Laskomex - cyfrowy System Wideodomofonowy CD-400


 

Bezpieczny dom

 

Potrzeba poczucia bezpieczeństwa jest jedną z podstawowych wartości w życiu każdego człowieka. Bezpieczeństwo to także synonim rodzinnego szczęścia i spokoju, dlatego tak ważne jest by chronić swój dom i rodzinę. Największe bezpieczeństwo zapewni system tzw. ochrony obwodowej, w której wyznacza się pewien obszar (obwód) strefy chronionej. Taka instalacja gwarantuje bezpieczeństwo zarówno podczas naszej nieobecności w domu jak i gdy jesteśmy w środku. Najlepiej gdy czujki znajdują się na zewnątrz i wewnątrz domu w przemyślanym i dobrze zaprojektowanym układzie. Dodatkowym zabezpieczeniem mogą być czujki zbicia szkła czy czujki gazów usypiających. Ochrona życia i mienia to opłacalna inwestycja na wiele lat.
Zobacz także:
 

ogrzewanie podłogowe i grzejniki

 

Ile kosztuje podstawowy system alarmowy


ogrzewanie podłogowe i grzejniki

 

Instalacja czujnika ruchu


ogrzewanie podłogowe i grzejniki


Domofon czy wideodomofon

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Proel, Legrand, W2, Laskomex, Dahua, GDE Polska


Zobacz także
Rola wież i kolumn w systemach sygnalizacji zdarzeń

Rola wież i kolumn w systemach sygnalizacji zdarzeń

W każdej fabryce, czy zakładzie przemysłowym należy zapewnić jak najlepszy przepływ... ¬ więcej...
 
SO-Ad2 - uniwersalny sygnalizator optyczny

SO-Ad2 - uniwersalny sygnalizator optyczny

W celu efektywnego przekazywania informacji na obiektach bardzo często wykorzystywane... ¬ więcej...
 
Nowy pożarowy zewnętrzny sygnalizator głosowo-optyczny SGO-Pgz3

Nowy pożarowy zewnętrzny sygnalizator głosowo-optyczny SGO-Pgz3

W ofercie W2 pojawił się nowy, zewnętrzny sygnalizator głosowo-optyczny typu SGO-Pgz3.... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook