legrand


Instalacja alarmowa

aktualizacja: 19-02-2016, 14:36 – artykuł promocyjny


Każdy kto posiada dom lub mieszkanie zastanawia się nad jego bezpieczeństwem. Ochrona przed włamaniem chroni nasz dobytek, ale również nas samych. Pomocne w tym są instalacje alarmowe, które najlepiej jest zamontować jak najwcześniej, nawet zanim wprowadzimy się do domu. Montaż instalacji alarmowej zaleca się przeprowadzić łącznie z instalacją elektryczną.

 

Systemy zabezpieczeń

 

System alarmowy obejmuje zazwyczaj zespół urządzeń służących zabezpieczeniu obiektu przed włamaniem (alarm antywłamaniowy) lub przed pożarem (alarm przeciwpożarowy). Alarm przeciwpożarowy składa się z optycznych czujek wykrywających pojawienie się dymu czy ognia.

 

Zobacz także: Ochrona przeciwpożarowa

 

Tego typu systemy nie są skomplikowane w obsłudze a znacząco wpływają na komfort życia. Alarm włamania opiera się najczęściej na czujce ruchu (pasywna na podczerwień lub magnetyczna) umieszczonej w jakimś kontrolnym punkcie (drzwi, brama, okna). W momencie gdy czujka zostanie wzbudzona automatycznie uruchamia się alarm. Włączenie i wyłączenie alarmu zależy od mieszkańców. Może być uzbrajany na noc lub gdy wszyscy opuszczają dom, np. udając się do pracy. Po powrocie do domu alarm jest rozbrajany. Dodatkową funkcją instalacji antywłamaniowej jest tak zwany system antynapadowy, który włącza cichy alarm (przy pomocy, na przykład pilota).

Sygnalizator alarmowy

fot.: Satel - sygnalizator alarmowy


Sprawdź również: Dom pod ochroną - przegląd systemów zabezpieczeń


 

Instalacja alarmowa w domu - budowa

 

Instalacja alarmowa składa się z wielu urządzeń, które współpracując ze sobą mają za zadanie jak najwcześniej wykryć zdarzenia niepożądane i dostarczyć nam informacji o tych zajściach. Każdy system alarmowy musi zatem składać się z centrali odpowiedzialnej za sterowanie pracą całej instalacji. W owej centrali zazwyczaj zlokalizowany jest również panel obsługi pozwalający na włączenie i wyłączenie systemu oraz zmianę parametrów ustawień. Z centralą współpracują czujki, sygnalizatory (sygnalizacja akustyczna i optyczna), detektory i urządzenia komunikacyjne. Normą coraz częściej stają się powiadomienia na telefon (po wgraniu odpowiedniej aplikacji) oraz monitoring.

MS70-4 - Zestaw do bezprzewodowego monitoringu

fot.: Sterr - zestaw do monitoringu

Laskomex - Zestaw wideodomofonowy Apus III

fot.:  Laskomex - Zestaw wideodomofonowy Apus III

Realizowane funkcje systemu alarmowego zależą od naszych preferencji oraz możliwości finansowych. Można również w ramach ochrony budynku nawiązać współpracę z firmą ochroniarską i wtedy informacje o zdarzeniach na naszej posesji będą wysyłane do patrolu ochrony.

Czujniki systemu alarmowego

fot.: Satel - czujniki systemu alarmowego

 

Bezpieczny dom

 

Potrzeba poczucia bezpieczeństwa jest jedną z podstawowych wartości w życiu każdego człowieka. Bezpieczeństwo to także synonim rodzinnego szczęścia i spokoju, dlatego tak ważne jest by chronić swój dom i rodzinę. Największe bezpieczeństwo zapewni system tzw. ochrony obwodowej, w której wyznacza się pewien obszar (obwód) strefy chronionej. Taka instalacja gwarantuje bezpieczeństwo zarówno podczas naszej nieobecności w domu jak i gdy jesteśmy w środku. Najlepiej gdy czujki znajdują się na zewnątrz i wewnątrz domu w przemyślanym i dobrze zaprojektowanym układzie. Dodatkowym zabezpieczeniem mogą być czujki zbicia szkła czy czujki gazów usypiających. Ochrona życia i mienia to opłacalna inwestycja na wiele lat.

Czujniki ochrona obwodowa

fot.: Satel - czujniki ochrony obwodowej
Zobacz także:
 

ogrzewanie podłogowe i grzejniki

 

Ile kosztuje podstawowy system alarmowy


ogrzewanie podłogowe i grzejniki

 

Instalacja czujnika ruchu


ogrzewanie podłogowe i grzejniki


Domofon czy wideodomofon

  

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Satel, Sterr, Laskomex


Zobacz także
Wbudowana inteligencja w nowych kamerach sieciowych Bosch

Wbudowana inteligencja w nowych kamerach sieciowych Bosch

Kamery dozorowane najczęściej dobierane są pod kątem poziomu szczegółowości.... ¬ więcej...

 
Kamery dozorowe Bosch MIC IP

Kamery dozorowe Bosch MIC IP

Warunki ekstremalne dla kamery dozorowej to ogromne wyzwanie. Sceneria pustynnej przestrzeni... ¬ więcej...

 
Głośniki komercyjne LB 20 do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych marki Bosch

Głośniki komercyjne LB 20 do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych marki Bosch

Głośniki komercyjne LB 20 to kolejny produkt pojawiający się w portfolio rozwiązań... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2017 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj