Zasilanie awaryjne instalacji

artykuł promocyjny


Przerwa w dostawie prądu jest uciążliwa, ale dla naszych instalacji może być sporym zagrożeniem. W każdej instalacji są bowiem elementy zasilane energią elektryczną, które warunkują właściwą pracę urządzeń. Prostym przykładem są pompki sterujące instalacją grzewczą. W momencie odcięcia zasilania może dojść do przegrzania systemu, a to już prosta droga do awarii. Dodatkowo w warunkach zagrożenia ciągłymi przerwami w dostawie prądu zmienia się także jego natężenie, a to również może być niekorzystne dla urządzeń wpiętych w domową instalację elektryczną. Jak sobie z tym poradzić? Wystarczy zabezpieczyć się w urządzenie zasilania awaryjnego, które jest swoistą baterią pozwalająca przetrwać okres bez prądu lub - gdy przerwa jest znacznie dłuższa bezpiecznie wygasić cały system.

Przenośny agregat prądotwórczy

fot.: Marax - przenośny inwertorowy agregat prądotwórczy AVR FIRMAN SPG2000i o mocy - 2,0 / 1,6 kW

 

Zasilacz awaryjny UPS w instalacji domowej

 

Tego typu zasilacz wpina się między dane urządzenie a gniazdo na ścianie tworząc układ stale zabezpieczony przed zanikiem lub zakłóceniami napięcia sieciowego. Dzięki temu, że zasilacz jest na stałe zamontowany jesteśmy chronieni cały czas, nawet gdy nas nie ma w domu (w przeciwieństwie, np. do agregatów prądotwórczych podłączanych dopiero, gdy sytuacja zaistnieje). Ładowanie UPS następuje automatycznie, gdy prąd jest w instalacji. Wytrzymałość takiego urządzenia może być różna i należy ją dobrać indywidualnie w zależności od rodzaju instalacji oraz obszaru kraju - są rejony, gdzie przerwy w dostawie prądu są dość częste.  Zasilacz awaryjny nie może być przeciążony ani niedociążony. Drugim ważnym parametrem jest czas podtrzymania (czas, w którym UPS może podtrzymywać napięcie bez zasilania z sieci), który dobiera się przy założeniu pełnego obciążania zasilacza.

Legrand

fot.: Legrand - zasilacz trójfazowy UPS Keor HP 500 kVA

W pełni zautomatyzowane systemy załączania rezerwy zasilania zapewnia ciągłość dostarczania energii elektrycznej. Zasilanie awaryjne jest tym ważniejsze im większa ilość urządzeń inteligentnych w domu. Przy braku prądu w takim wariancie nie ma ogrzewania, brama się nie otwiera, a rolety pozostają w jednej pozycji. W nowoczesnych systemach załączania rezerwy bardzo często nieodzwone jest zastosowanie zaawansowanych sterowników, które uwzględniają specyfikę danego obiektu.

fot.: Legrand - system zasilania gwarantowanego UPS mogą być wykorzystane również jako elementy podtrzymujące ciągłą pracę innych urządzeń, np. komputerów


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Marax, Legrand




Zobacz także
System CERTA dla przemysłu ciężkiego

System CERTA dla przemysłu ciężkiego

Firma Thale, właściciel marki Niczuk, wprowadza linię CERTA, w skład której... ¬ więcej...
 
Instalacje szyte na miarę gwarancją efektywności i niskich kosztów

Instalacje szyte na miarę gwarancją efektywności i niskich kosztów

Rozwiązania systemowe – to termin, który zaczyna zyskiwać na popularności... ¬ więcej...
 
Podatek od deszczu 2023 - kto zapłaci?

Podatek od deszczu 2023 - kto zapłaci?

Opłata deszczowa weszła w życie już na początku 2018 roku. Jest to podatek za zmniejszenie... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet


Facebook