legrand


Systemy zabezpieczeń technicznych - przegląd oferty producentów

aktualizacja: 07-06-2018, 08:29 – artykuł promocyjny


Techniczne systemy zabezpieczeń służą do zabezpieczanie pomieszczeń, zwłaszcza tych wymagających szczególnej ochrony i kontroli. Ma to na celu zagwarantowanie pełni bezpieczeństwa zarówno dla ludzi jak i samego obiektu. Na nowoczesne elektroniczne systemy zabezpieczeń technicznych składają się systemy ostrzegawcze, sygnalizujące, ale także kontroli dostępu i monitoringu oraz automatyka sterująca.

 

Ochrona mienia - przepisy prawa

 

Ustawa z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia – to zbiór przepisów regulujących kwestie prawne związane z ochroną osób i mienia.

 

W ramach działań w zakresie ochrony mienia i zabezpieczenia technicznego wyróżnia się działania mające na celu:

  • montaż elektronicznych urządzeń i systemów alarmowych, sygnalizujących zagrożenie chronionych osób i mienia, oraz eksploatacji, konserwacji i naprawach w miejscach ich zainstalowania
  • montaż urządzeń i środków mechanicznego zabezpieczenia oraz ich eksploatacji, konserwacji, naprawach i awaryjnym otwieraniu w miejscach zainstalowania.

 

Profesjonalne systemy zabezpieczenia i ochrony mienia - przegląd

 

1 - Systemy kontroli dostępu

 

Umożliwiają dostęp do wybranych stref tylko uprawnionym osobom posiadającym wybrany sposób dostęu. Może to być kod, specjalna karta, czy odcisk palca. Do blokowania drzwi stosuje się najczęściej elektrozaczepy, rygle elektromagnetyczne lub elektromagnesy do drzwi (zwory elektromagnetyczne).

  • zamek szyfrowy z czytnikiem kart zbliżeniowych, czytnik linii papilarnych

Profesjonalne systemy zabezpieczenia i ochrony mienia - przegląd                    Profesjonalne systemy zabezpieczenia i ochrony mienia - przegląd

      fot.: GDE - zamek szyfrowy Scot               fot.: Dahua - system kontroli dostępu fingerprint

  • samozamykacz - to urządzeni mechaniczno-hydrauliczne stosowane do samoczynnego zamykanie drzwi w różnorodnych systemach kontroli dostępu do pomieszczeń wewnątrz budynków. Znajduje zastosowanie zarówno w budynkach użyteczności publicznej, blokach, jak i domach jednorodzinnych.

Profesjonalne systemy zabezpieczenia i ochrony mienia - przegląd

fot.: GDE

  • elektrozaczep - to element systemu domofonowego pozwalający na kontrolowane przejście ze strefy niechronionej do chronionej. Powszechnie stosowane w systemach domofonowych.

Systemy kontroli dostępuSystemy kontroli dostępu

fot.: GDE                                                                     fot.: Dahua


 

2 - Systemy dozorowe (monitorowanie)

 

Telewizja przemysłowa, monitoring wizyjny, wideonadzór, telewizyjne systemy dozorowe (CCTV, ang. Closed Circuit TeleVision)

 

Bieżąca obserwacja oraz zapis obrazu z terenu objętego monitoringiem wizyjnym to istotny aspekt bezpieczeństwa wielu miejsc. Coraz częściej tego typu systemy stanowią ważną część polityki bezpieczeństwa wielu obszarów wymagających kontroli oraz wszędzie tam, gdzie liczy się bezpieczeństwo osób oraz ochrona mienia, również po zmroku, co umożliwia technologia kamer cyfrowych IP. W ramach monitoringu przez Internet można zarządzać różnymi miejscami jednocześnie, również na dużej powierzchni, sprawdź >> technologia ePoE.

fot.: Dahua - zestaw do monitoringu IP działający w systemie plug&play


3 - Systemy alarmowe

 

Systemy alarmowe mają najczęściej postać sygnalizatorów dźwiękowych lub/oraz świetlnych i działają w oparciu o współpracę z systemem czujek. Dotyczą wykrywanie różnorakich zagrożeń i niebezpieczeństwa. Uruchamiają się w momencie wystąpienia zagrożenia:

  • systemy wykrywania i sygnalizacji pożaru
  • systemy oddymiania i przewietrzania
  • dźwiękowe systemy ostrzegawcze
  • systemy sygnalizacji włamania i napadu


fot.: D+H Polska - centrala sygnalizacji pożaru Protec 6400 przeznaczona do ochrony przeciwpożarowej obiektów o dużej kubaturze oraz chwytak elektromagnetyczny drzwiowy w systemie zamknięć ppoż.Opracowanie: Redakcja
Źródło: Dz.U. z 2016 r. poz. 2255
Zdjęcia: GDE, Dahua, D+H Polska


Zobacz także
Technologia ePoE w kamerach Dahua

Technologia ePoE w kamerach Dahua

Wychodząc naprzeciw potrzebom związanym z zasilaniem systemów nadzoru wizyjnego... ¬ więcej...

 
Systemy zabezpieczeń technicznych - przegląd oferty producentów

Systemy zabezpieczeń technicznych - przegląd oferty producentów

Techniczne systemy zabezpieczeń służą do zabezpieczanie pomieszczeń, zwłaszcza... ¬ więcej...

 
Videodomofony Dahua

Videodomofony Dahua

Domofony i videodomofony są urządzeniami stosowanymi w celu zapewnienia kontroli... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2018 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet