gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

D+H

GDE

Fibaro

W2Venture Industries

      Nibco

   Legrand

polecamy

Sterownik rolet - co trzeba o nim wiedzieć?

artykuł promocyjny


Technologia zmienia świat. Na rynku istnieje tak wiele zróżnicowanych produktów, że czasami trudno za nimi nadążać. Tyczy się to również naszego domu. Dom przyszłości jest zautomatyzowany czujnikiem dymu, czujnikiem zalania, czy sterownikiem rolet. Każde z powyższych urządzeń jest przydatne, ale to ostatnie warte jest większej  uwagi. Sterownik rolet chroni mieszkanie przed nagrzaniem lub deszczem, dba o intymność i poprawia poziom bezpieczeństwa. W jaki sposób? Czym różnią się dostępne modele? Na co zwracać uwagę przy zakupie sterownika rolet? Tutaj znajdują się wszystkie informacje o sterownikach rolet i przydatne rady co do ich zakupu.

 

Jak działa sterownik rolet?

 

Mamy dwa sposoby działania sterowników rolet. Wedle pierwszego wprowadzamy silniki rolet do środka stalowego wału nawojowego. Poszycie nawija się na niego, kiedy roleta się podnosi. Wał ów jest niezbędny do poprawnej automatyki rolet. Drugim sposobem jest obsługiwanie rolety ręcznie, czyli opuszczanie i podnoszenie rolet przy pomocy taśmy lub linki, a wnętrze wału stalowego jest puste.

Sterownik rolet - co trzeba o nim wiedzieć?

 

Na co zwracać uwagę przy zakupie silnika do rolet?

 

Na trzy kwestie: moc, sposób sterowania rolet (albo za pomocą głowicy silnika, albo nadajnika do rolet) i ustawienie ich położeń krańcowych (wyznaczenie miejsc, gdzie roleta się zatrzymuje, kiedy zostanie całkowicie podniesiona lub opuszczona). Zaznaczenie położeń krańcowych jest niezbędne podczas montażu i może być w przyszłości dowolnie zmieniane, na przykład po remoncie, gdy wprowadzimy nowe okno. Przy wyborze rolety automatycznej warto zwrócić uwagę na funkcję detekcji, czyli automatyczne zatrzymanie rolety, kiedy ta napotka przeszkodę.

Na co zwracać uwagę przy zakupie silnika do rolet?

 

Główny podział sterowników

 

  • Sterowanie przewodowe – instalowanie elektryki pomiędzy włącznikiem a silnikiem. Rolety obsługiwane są albo przez przełączniki klawiszowe (mniej wymagające) albo przez zegar sterujący (zaawansowany, może sterować całą grupą rolet).
  • Sterowanie radiowe – roleta obsługiwana przez nadajnik, który nadaje sygnały falami radiowymi. Same nadajniki dzielą się na naścienne/przenośne oraz jedno- i wielokanałowe (te oznaczają ilość rolet do sterowania, np. 6-cio lub nawet 240-kanałowe, jak w miejscach publicznych). Przy tej metodzie warto na wszelki wypadek dokupić pilota zapasowego, który będzie obsługiwał wszystkie rolety.
  • Sterowanie mieszane - oba powyższe sposoby są stosowane zamiennie. Można mieć kontrolę przez przełączniki klawiszowe lub pilota.

Sterownik rolet - co trzeba o nim wiedzieć?


Możliwość montażu sterowników

 

  • Dopuszkowe – montaż w puszce instalacyjnej (mniej przewodów).
  • Na szynę – montaż w rozdzielnicach (co wiąże się z większą ilością przewodów).

 

Dwa tryby pracy sterowników rolet

 

  • Tryb automatyczny, który pozwala na stworzenie scenariusza (godziny otwierania i zamykania). Dzięki pełnej automatyce rolety pracują same. Niektóre nadajniki zapisują godziny wschodów i zachodów słońca, które można w dowolnym momencie zmieniać.
  • Tryb manualny, który wymaga użycia przełącznika lub pilota.

 

Nowe funkcje sterowników rolet

 

Sterowniki rolet oferują znacznie więcej niż tylko otwieranie i zamykanie na nasz rozkaz. Ich funkcje to na przykład:

  • Dodatkowa pozycja - wybieramy wysokość czy właściwy stopień uchylenia rolet, w zależności od preferencji domowników.
  • Symulacja obecności domowników - polega na ustawieniu komend, realizowanych losowo. Ta funkcja będzie przydatna, kiedy dom będzie pusty na kilka tygodni, a chcemy dodatkowego zabezpieczenia przed kradzieżą.
  • Śledzenie ustawień użytkownika - ta funkcja „podpatruje” ustawienia manualne, a potem je odtwarza automatycznie.

 

Tak małe urządzenie, a tak wielka funkcjonalność. Choć sterownik rolet daje dużo możliwości, to możemy osiągnąć jeszcze większy potencjał dzięki całemu systemowi SALUS Smart Home, dodając funkcjonalności tj. sterowanie ogrzewaniem, automatycznym wyłączaniem urządzeń, czy zdalną kontrolą zabezpieczeń poprzez smartfona. Uwaga: tak rozbudowana automatyka powinna być wdrażana przez profesjonalistów, aby uniknąć nieprzyjemności wynikającej z niepoprawnej instalacji!


 

Kontakt w sprawie produktów:

QL CONTROLS Sp. z o.o., Sp. k.
tel. 32 700 74 53; 32 750 65 05 - wsparcie techniczne
www: www.salus-controls.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Rola wież i kolumn w systemach sygnalizacji zdarzeń

Rola wież i kolumn w systemach sygnalizacji zdarzeń

W każdej fabryce, czy zakładzie przemysłowym należy zapewnić jak najlepszy przepływ... ¬ więcej...

 
SO-Ad2 - uniwersalny sygnalizator optyczny

SO-Ad2 - uniwersalny sygnalizator optyczny

W celu efektywnego przekazywania informacji na obiektach bardzo często wykorzystywane... ¬ więcej...

 
Nowy pożarowy zewnętrzny sygnalizator głosowo-optyczny SGO-Pgz3

Nowy pożarowy zewnętrzny sygnalizator głosowo-optyczny SGO-Pgz3

W ofercie W2 pojawił się nowy, zewnętrzny sygnalizator głosowo-optyczny typu SGO-Pgz3.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet