gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Karlik   Legrand

Hager     Ospel   

GDE Apator

 nVent Werit


Dahua   Solsum

W2  FENIX

Intersoft

FibaroNoark

 Elektra   Pawbol

znajdź fachowca

Ekologiczna era w budownictwie

aktualizacja: 22-01-2021, 10:10 – artykuł promocyjny


Bycie "eko" jest niezwykle modne. Zachowania te mają jednak znacznie szerszy horyzont niż tylko chwilowej zachcianki. Na szczęście trend ten w coraz większym zakresie wkracza nie tylko w nasze nawyki podczas zakupów, przy wyborze mniej szkodliwych produktów spożywczych, ale także wśród rozwiązań i technologii stosowanych w polskich domach i mieszkaniach. Zyski są podwójne, bo z korzyścią dla naszego budżetu oraz w trosce o naszą planetę redukujemy ilość marnowanej energii. Przyszłością są budynki energooszczędne, które już coraz częściej możemy podziwiać w naszym kraju. O czym trzeba pamiętać w przypadku budownictwa niskoemisyjnego? Jakie technologie i rozwiązania wybrać, by oszczędzać prąd i płacić mniej za ogrzewanie?

Efektywność energetyczna - klucz do lepszej przyszłości

fot.: APA Group


Zobacz także >> Dom ekologiczny - jakie rozwiązania wybrać

 

Bardziej ekologiczne, bardziej inteligentne

 

Polska bije rekordy w przeciętnym zużyciu energii na ogrzanie metra kwadratowego w ciągu roku. W krajach Europy o podobnym klimacie średnia ta waha się w granicach 50 kWh/rok, podczas gdy u nas często przekracza nawet 120 kWh/rok. Na szczęście w najbliższym czasie sytuacja ta się zmieni z korzyścią dla naszego klimatu oraz portfela. Zgodnie z najnowszymi przepisami wszystkie budynki powstające na terenie UE po 31 grudnia 2020 r. będą musiały charakteryzować się niemal zerowym zużyciem energii. Nowe przepisy to jeden z etapów długoterminowych założeń Wspólnoty, które przewidują zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i zwiększenie produkcji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych przez wszystkie państwa członkowskie.

 

SPRAWDŹ KONIECZNIE >> Standard WT 2021 - wymagania, warunki techniczne

W ostatnich latach możemy zaobserwować znaczący wzrost zainteresowania Polaków ekologicznymi rozwiązaniami stosowanymi w prywatnych domach. Sposoby na obniżenie zużycia energii w budynku to nie tylko kwestia oszczędnej natury naszych rodaków, ale także świadomości i chęci dbania o planetę. Zależy nam na jak najmniejszej energochłonność budynku czy minimalizowaniu strat prądu. Czym najlepiej przekonać przeciętnego Kowalskiego do bycia „eko”? Oczywiście niższymi rachunkami. Inwestując w ekologiczne instalacje, technologie budownictwa zgodne z wysokimi normami oraz intelignetne systemy, stajemy się nie tylko modni, ale też znacząco obniżamy comiesięczne opłaty za prąd. Do zmian dodatkowo motywować mają rządowe dotacje na przyjazne środowisku budownictwo.

 

Zobacz więcej >> Dotacja Czyste Powietrze - wymień kocioł, zainstaluj pompę ciepła, ociepl dom


Sposobów na zmianę nawyków oraz modernizację naszego budownictwa jest wiele i nie są one zarezerwowane jedyni dla osób, które właśnie zaczynają budowę. Na zmianę zawsze jest dobra pora, wystarczy tylko się do tego dobrze przygotować. Od czego zacząć?

 

Gra w zielone - z technologią za pan brat

 

Największym sprzymierzeńcem oszczędzania energii wcale nie jest niekorzystanie z niej, ale wykorzystanie najnowszych technologii. Gaszenie światła lub niewłączanie ogrzewania nie będzie sprzyjać naszemu komfortowi, ucierpi na tym również nasze zdrowie (a to kolejne koszty). Lepiej jest optymalizować zużycie energii i szukać oszczędności tam, gdzie energia jest marnowana, często przez nasz brak wiedzy.

Faktem natomiast jest, że obniżając temperaturę w naszych pomieszczeniach o 1°C możemy zaoszczędzić na ogrzewaniu nawet 6-8% w skali roku. Najlepiej osiągnąć to poprzez zastosowanie głowic termostatycznych, które pozwolą ustawić określoną temperaturę i regulować ją według aktualnych potrzeb (inna w nocy, inna w dzień). Bardziej zaawansowane są głowice elektroniczne, które dodatkowo mogą współpracować z naszą aplikacją mobilną. Zasadniczo należy stwierdzić, że jednym z najlepszych posunięć w oszczędzaniu na ogrzewaniu jest system pozwalający na sterowanie. Rozwiązania, w których można regulować pracę źródła w zależności od temperatury zewnętrznej i wewnętrznej oraz czasu użytkowania domu (nawet na odległość), to już konieczność w nowoczesnym budownictwie. Są jednak także pewne przyzwyczajenia, z którymi warto walczyć, by zadbać o naszą planetę i kieszeń przy okazji też. Należą do nich między innymi niezostawianie w trybie stand-by urządzeń typu telewizor, monitor, laptop po zakończonym użytkowaniu. Odłączenie ich od zasilania (np. za pomocą listwy zasilającej) pomoże zaoszczędzić energię, która jest zwyczajnie marnowana. Zyski o podobnej skali daje nam świadomy wybór urządzeń o jak najwyższej klasie energetycznej (np. A+++ w starej klasyfikacji lub G zgodnie z klasyfikacją obowiązującą od marca 2021), czy wybór technologii LED do oświetlenia.

fot.: Legrand - Inteligentny Termostat Netatmo

Większe oszczędności energii w budynku można osiągnąć na inne sposoby. Na zużycie energii wpływ ma przede wszystkim sama bryła i konstrukcja budynku. Jak podaje GUS, najwięcej energii w naszych domach zużywamy na ogrzewanie (65%), przygotowywanie ciepłej wody (16%) oraz oświetlenie wraz z urządzeniami elektrycznymi (10%). Co więcej, zapotrzebowanie na energię rośnie na całym świecie, a ilość paliw jest ograniczona. Najbardziej szkoda tej marnowanej przez budynki, które, nie posiadają odpowiedniej izolacji termicznej (tzw. wampiry energetyczne). To naturalne, że cieplejsze powietrze ucieka tam, gdzie jest niższa temperatura. Najwięcej energii tracimy przez wentylację, oczywiście tylko tą grawitacyjną/naturalną. Te straty sięgają nawet 50%. Przez ściany zewnętrzne i dach może uciec nawet 20-35% ciepła wytworzonego w naszym domu. Kiepskiej jakości okna to kolejne marnotrawstwo energii - 10-15%. Takim niepotrzebnym stratom ciepła można jednak zapobiegać, poprze stosowanie odpowiedniej izolacji budynku, wymianę okien, modernizację dachu i inwestycję w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Konkretne oszczędności daje także wybór nowoczesnego ogrzewania. Oczywiście generuje to wysokie koszt, ale znacznie niższe rachunki wynagrodzą nam poniesiony nakład. Energooszczędne budownictwo charakteryzuje się także stosowaniem nowoczesnych źródeł odnawialnych takich jak ogniwa fotowoltaiczne, czy nawet przydomowych elektrowni wiatrowych.


Na ekologię stawiają też producenci nowoczesnych technologii. Duży potencjał można odkryć w systemach inteligencji budynkowej. Pozwalają one zautomatyzować działania różnych urządzeń i instalacji oraz wyeliminować sytuacje, w których dochodzi do marnowania energii. Przykładem może być układ sterujący oświetleniem, który w sytuacji, gdy w pomieszczeniu nikogo nie ma, automatycznie wyłączy oświetlenie. Reguły tworzone w ramach inteligentnego domu wykluczają także sytuacje, gdzie ogrzewanie działa razem z klimatyzacją lub grzejnik pracuje przy otwartym oknie. Działania te w realny sposób przekładają się na znaczne oszczędności energii elektrycznej i energii cieplnej. W skali roku mogą wynieść one nawet do 40-50%. Użytkownicy systemów SMART HOME otrzymują także zestawienia i harmonogramy, które ułatwiają zarządzanie zużytymi mediami, dają informację na temat wyposażenia domu pobierającego najwięcej energii lub powodującego niepotrzebne straty.

fot.: Salus Smart HomeCelem coraz bardziej restrykcyjnych przepisów jest osiągnięcie poziomu, gdy dziś uznawane za ekologiczne normy staną się powszechnie stosowanym standardem.

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: APA Group, Salus, Legrand


Zobacz także
Zostań instalatorem smart home FIBARO i rozwijaj swój biznes

Zostań instalatorem smart home FIBARO i rozwijaj swój biznes

W maju ruszył program dla certyfikowanych instalatorów inteligentnego domu... ¬ więcej...

 
Reguła ONE TOUCH. Jedno dotknięcie, wiele możliwości

Reguła ONE TOUCH. Jedno dotknięcie, wiele możliwości

Wracając do domu wiele czynności robimy rutynowo - zapalamy światło, włączamy... ¬ więcej...

 
Program lojalnościowy EKIPA FIBARO dla instalatorów smart home wystartował!

Program lojalnościowy EKIPA FIBARO dla instalatorów smart home wystartował!

5 maja uruchomiony został program lojalnościowy EKIPA FIBARO. Akcja skierowana jest... ¬ więcej...

 


All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet