gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Karlik   Legrand

Hager     Ospel

NoarkGDE

logo hsk

 nVent Werit
 

Intersoft    W2

 Elektra   logo pawbol

polecamy

Konfigurator systemu sterowania SALUS Controls, czyli ile kosztuje inteligentny dom?

artykuł promocyjny


Każdy, kto rozważa zakup systemu inteligentnego sterowania domem, zastanawia się, jakie będzie mieć korzyści, ile musi zainwestować oraz kiedy zwróci mu się nakład na nowoczesną automatykę. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na te pytania, ponieważ tego typu instalacje to szereg rozwiązań, które można wybierać, rozbudowywać o kolejne funkcje. Dużo zależy też od samej nieruchomości oraz naszych oczekiwań. Poniżej prezentujemy proste narzędzie od SALUS Controls, dzięki któremu możemy szybko i za darmo sprawdzić koszt inteligentnej instalacji dostosowanej do naszego domu i potrzeb domowników.

Salus konfigurator

>> konfigurator systemu SALUS Controls <<

 

Konfigurator systemu – co to jest?


Konfigurator SALUS Controls to przyjazne w obsłudze narzędzie doboru pomagające instalatorowi/użytkownikowi w skompletowaniu produktów i stworzeniu systemu, który będzie najlepiej odpowiadał potrzebom domowników. Nasze domy/mieszkania są zróżnicowane architektonicznie, mamy różne rodzaje instalacji grzewczych. Rytm życia każdego z nas też jest inny. Nie ma więc systemu, który możemy uznać za uniwersalny. Taki, którego z góry zaprogramowane ustawienia sprostają oczekiwaniom wszystkich. Dlatego elementy sterujące inteligentnym domem trzeba dobierać indywidualnie. „Uszyć” na miarę, jak strój u krawca.

Salus

Salus

fot:. Przykładowe dane wprowadzone do konfiguratora

 

Smart Home to więcej niż wygoda


Automatyka domowa oferuje znacznie wyższy komfort niż tylko zdalne wyłączenie żelazka lub włączenie lampy. Inteligentne sterowanie domem oznacza:
 

 • optymalną regulację ogrzewania: idealną temperaturę w każdym pomieszczeniu
 • domową ekonomię: mniejsze wydatki za pobór energii
 • sterowanie urządzeniami, np. roletami, oświetleniem, zraszaczami ogrodowymi
 • bezpieczeństwo mienia: czujniki alarmowe, powiadomienia SMS
 • ochronę środowiska: mniejszą emisję zanieczyszczeń
 • komfort i wygodę na co dzień

 

Inteligentny dom kojarzy się dziś z nowoczesnością, energooszczędnością, bezpieczeństwem, kontrolą wydatków. Scenariusze zależności między pracującymi w systemie urządzeniami są niemal niewyczerpane. Otwarta natomiast pozostaje kwestia tworzenia systemu oraz jego ceny. I dlatego specjaliści techniczni firmy SALUS Controls stworzyli narzędzie do wirtualnego konfigurowania systemu.

 

Konfigurator systemu SALUS Controls powstał w oparciu o doświadczenia ekspertów wyniesione z rozmów z klientami dzwoniącymi na infolinię wsparcia technicznego. Wiedząc, jakie są ich najczęstsze pytania, a także, jakie problemy mają użytkownicy i instalatorzy z wyborem urządzeń i dostosowaniem ich do warunków panujących w budynku, stworzyona została wirtualna wersja doradcy, czyli konfigurator. Skorzystać z niego można w dowolnym momencie, pracując we własnym tempie, wybierając różne kombinacje produktów oraz na bieżąco kalkulując możliwości sterowania oraz koszty.


Posługiwanie się konfiguratorem SALUS Controls w opcji użytkownik polega na udzieleniu odpowiedzi na kilka podstawowych pytań dotyczących warunków technicznych budynku (rodzaj instalacji, powierzchnia podłogi, liczba grzejników etc.). Informacje te są kluczowe dla wyboru urządzeń sterujących. W opcji instalator pytania mają techniczny charakter, pytamy np. o liczbę rozdzielaczy (co odpowiada liczbie potrzebnych listew sterujących), liczbę pętli podłączonych do rozdzielacza.


Po podaniu odpowiedzi konfigurator wskazuje listę i liczbę potrzebnych produktów; dostępne warianty, z których można wybrać odpowiednie pod względem funkcji, ceny, designu.


Na zakończenie program konfigurujący wskazuje propozycje produktów opcjonalnych, czyli takich, których zakup może się okazać konieczny dopiero podczas montażu (np. czujnik temperatury, osłona zabezpieczająca głowicę, moduł przekaźnika 16A, dodatkowy wzmacniacz sieci ZigBee etc.). W ten sposób powstaje poglądowa kalkulacja kosztów.


Inteligentny dom – ile kosztuje wdrożenie systemu?


Od czego zacząć?


Na początku musisz wiedzieć, czy zależy Ci na sterowaniu ogrzewaniem przez Internet. Z jednej strony ta opcja wymaga dopłaty, ale z drugiej – nieporównywalnie podnosi wygodę i funkcjonalność całego systemu. Następnie należy podać, jakim typem ogrzewania chcesz sterować: grzejnikowym, podłogowym, nadmuchowym, elektrycznym. Jeżeli w grę wchodzi sterowania ogrzewaniem mieszanym, trzeba uwzględnić produkty potrzebne do regulowania systemu grzewczego obu typów (podłogowego i grzejnikowego). Akcesoria Smart Home to dodatkowy koszt.


Charakterystyka przykładowego domu


Budynek, na podstawie którego pokazane zostanie działanie konfiguratora, jest parterowy, z użytkowym poddaszem. Na dole znajduje się ogrzewany podłogówką salon z kuchnią oraz łazianka, a na poddaszu trzy ogrzewane grzejnikowo sypialnie – w każdej jeden kaloryfer. Łącznie pięć pomieszczeń. W łazience jest jedno okno. Załóżmy, iż mieszkańcy zdecydowali się na sterowanie przez Internet, z wykorzystaniem wybranych akcesoriów SALUS Smart Home. Jaki produkty wskazał konfigurator? Co dzięki nim zyskają domownicy?


Poznaj możliwości: jak działa konfigurator?


Podzielmy obszary sterowania domem na trzy kategorie:

 • sterowanie ogrzewaniem
 • sterowanie oświetleniem i roletami
 • przykładowe reguły OneTouch
 • wykrywanie awarii

 

Sterowanie ogrzewaniem
 

Aby w tak zaprojektowanym domu sterować ogrzewaniem przez Internet, trzeba się zaopatrzyć w: regulatory temperatury – np. nowoczesny Quantum SQ610RF z wbudowanym czujnikiem wilgotności oraz funkcją Warm Floor. Optymalne sterowanie instalacją grzewczą osiąga się regulując temperaturę indywidualnie w każdym pomieszczeniu, a więc zawsze potrzeba tyle regulatorów, ile pokoi. Ogrzewany płaszczyznowo dół wymaga listwy sterującej i siłowników (np. samoregulujący siłownik THB). Do sterowanie trzema grzejnikami w sypialniach należy zakupić trzy bezprzewodowe głowice termostatyczne. No i oczywiście „serce” systemu, bez którego nie ma możliwości kierowania domem online – bramka internetowa UGE600.

Salus fragment konfiguratora

fot:. Fragment wyliczeń konfiguratora

 

Sterowanie oświetleniem i roletami


Chcąc stworzyć funkcjonalne reguły OneTouch dla oświetlenia i rolet, do kosztów systemu należy doliczyć dodatkowo akcesoria (wybór urządzeń w zależności od reguł):

Konfigurator fragment

fot.: Fragment wyliczeń konfiguratora

 

Jak działają te produkty? Smart Plug, jako rozszerzenie gniazdka elektrycznego, steruje wpiętymi w nie urządzeniami. Smart Relay umożliwia sterowanie odbiornikiem o mocy obciążeniowej do 16A. Roller Shutter steruje napędami rolet okiennych i oświetleniem (230V AC). Dzięki tym niewielkim gabarytowo sprzętom dostosujesz do swoich potrzeb moment włączania lub wyłączania światła w wybranych pomieszczeniach lub uzależnisz pracę lamp od innych czynności, np. wejścia do pokoju, zamknięcia okna, uruchomienia wentylatora etc. Za ich pomocą stworzysz także symulację obecności domowników wtedy, gdy dom stoi pusty. Ostateczny koszt zależy od tego, iloma roletami/urządzeniami w domu chcesz sterować.


Jakie reguły OneTouch możesz tworzyć?


W aplikacji SALUS Smart Home zaprogramujesz zależności – scenariusze pracy urządzeń. Przykładowo:

 • O zachodzie słońca w korytarzu zapali się lampka, a o wschodzie – zgaśnie.
 • W godzinach porannych rolety w sypialniach się otworzą na 30%, po godzinie na 60%, a po kolejnej na 100%.
 • Podczas otwarcia okna ogrzewanie w łazience się wyłączy.
 • O 20:00 temperatura z 22º obniży się do 20°, ale w łazience podłoga pozostanie komfortowo ciepła do godziny 23:00.
 • Po naciśnięciu zamontowanego przy drzwiach wyjściowych aktywatora reguł OneTouch, temperatura zadana we wszystkich pokojach spadnie do 18°, w salonie i jadalni zamkną się rolety i zgaśnie światło.


Aby urzeczywistnić te scenariusze w naszym przykładowym domu – poza bramką internetową, aplikacją (bezpłatna) oraz regulatorami temperatury – potrzeba: minimum pięciu Roller Shutterów do automatycznej obsługi rolet, czujnika otwarcia do łazienki, przycisku aktywującego regułę przy wyjściu z domu, inteligentnych wtyczek, których liczba zależy od liczby lamp, mających się wyłączyć w momencie wyjścia. Załóżmy, że potrzeba więc dwóch Smart Plugów i Smart Relaya.


To  wszystko można bez pośpiechu przemyśleć i po podjęciu decyzji krok po kroku wprowadzić w pola konfiguratora.

Salus Konfigurator

fot.: Fragment wyliczeń konfiguratora

 

Wykrywanie awarii


Czujniki wykrywające awarie domowe są elementami serii SALUS Smart Home, co oznacza, że do ich działania jest niezbędna bramka oraz aplikacja. W zależności od tego, które, gdzie i ile czujników chcemy zamontować, poniższe kwoty musimy zwielokrotnić:

Salus Fragment konfiguratora

fot.: Fragment wyliczeń konfiguratora

 

Jak działają te urządzenia? Czujnik dymu wykrywa dym. Czujnik zalania wykrywa wodę na powierzchni lub stykach. Czujnik otwarcia wskazuje, które okna/drzwi zostały otwarte oraz umożliwia wyłączanie ogrzewania na czas wietrzenia. Urządzenia w systemie pozwalają na otrzymywanie wiadomości SMS o zdarzeniu.


Podsumowując


Oferta jest bogata, ale czy musisz być bogaty, żeby z niej skorzystać? Firma SALUS Controls proponuje klientom nie tylko ekskluzywne linie premium, ale i dobre na start, standardowe warianty produktów, które świetnie się sprawdzą, a jednocześnie będą przyjazne dla portfela.


Skorzystaj z naszego konfiguratora i sprawdź, jakie rozwiązania najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom. Dane wprowadzone do programu konfigurującego pomogą Ci się zorientować, ilu i jakich urządzeń będziesz potrzebował do sterowania domem oraz stworzą przybliżony kosztorys całego przedsięwzięcia. Co ważne, kwoty będą poglądowe – liczone w oparciu o ceny katalogowe netto. Pamiętaj, że nasi dystrybutorzy na pewno zaproponują Ci korzystny rabat.


W razie jakichkolwiek wątpliwości radą Ci służy ekipa techniczna SALUS Controls.

Salus

Kontakt w sprawie produktów:

QL CONTROLS Sp. z o.o., Sp. k.
tel. 32 700 74 53; 32 750 65 05 - wsparcie techniczne
www: www.salus-controls.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Buderus ConnectPRO - aplikacja do zdalnego monitorowania systemów grzewczych

Buderus ConnectPRO - aplikacja do zdalnego monitorowania systemów grzewczych

Buderus ConnectPRO zapewnia bezpieczne połączenie między ekspertem a systemami grzewczymi... ¬ więcej...
 
Leanheat® Building - Optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej

Leanheat® Building - Optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej

Zdrowszy i bardziej komfortowy klimat w pomieszczeniach przy niższych kosztach ogrzewania?... ¬ więcej...
 
Kontroluj koszty ogrzewania za pomocą regulatorów temperatury Thermoval

Kontroluj koszty ogrzewania za pomocą regulatorów temperatury Thermoval

Wzrost kosztów ogrzewania jest obecnie kłopotem wielu gospodarstw domowych i budynków... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet


Facebook