Jak działają instalacje inteligentne

aktualizacja: 03-03-2017, 07:29 – artykuł promocyjny


Zwykłą instalację elektryczną to najprościej ujmując kabel idący od rozdzielni, przechodzi przez przycisk a potem do odbiornika. W instalacjach inteligentnych w przeciwieństwie do instalacji tradycyjnych, wszystkie przyciski, urządzenia detekcyjne i odbiorniki podłączone są do jednej centrali realizując różne funkcje, które można dowolnie zmieniać w każdej chwili bez potrzeby ingerencji w instalacje kablowe. Dzięki systemowi automatyki domowej możliwa jest integracja większości urządzeń w budynku w jednym systemie. Integracji podlega elektryka, instalacje ogrzewania, rekuperacja, instalacja pomp ciepła, klimatyzacja, system telewizji dozorowej, system alarmowy, domofon i videodomofon, sterowanie bramą garażową i wjazdową na teren posesji.

 

Satel - Manipulator sensoryczny INT-KSG

fot.: Satel - Manipulator sensoryczny INT-KSG



Instalacje inteligentne posiadają dwie podstawowe cechy, dzięki którym łatwo można je zdefiniować. Inteligencja w pojęciu ogólnym charakteryzuje się zdolnością poznawczą. W odniesieniu do instalacji inteligentnych ta zdolność wyraża się poprzez szereg urządzeń sensorycznych, umożliwiających poznanie otaczającego go świata. Dzięki tym urządzeniom budynek posiada informacje o dacie i godzinę, poziomie oświetlenia, ilości opadów, obecności osób w poszczególnych pomieszczeniach, obecność gazów toksycznych i wybuchowych i inne.

 

Axolutecentralka alarmowa MyHome Legrandwideodomofon

fot.: Legrand - Multimedialny ekran dotykowy 10"     Centralka alarmowa          Wideodomofon     

 

Inteligentny dom posiada zdolność samodzielnego rozwiązywania problemów: zamykanie i otwieranie żaluzji automatycznie w zależności od pory dnia i nocy, automatyczne włączanie zraszaczy ogrodowych w przypadku suszy pod warunkiem, że nikt wtedy nie znajduje się w pobliżu to tylko niektóre z inteligentnych rozwiązań jakie oferuje nam inteligentny dom. Przez cały czas inteligentny budynek zapewnia komfort termiczny, poprzez regulację temperatury i wilgotności osobno w każdym pomieszczeniu z zachowaniem wszystkich aspektów ekonomicznych. W inteligentnym domu oświetlenie może zostać dobierane w zależności od okazji i nastroju, począwszy od delikatnych i nastrojowych odcieni czerwieni, aż po błękitne łagodzące i uspokajające kolory po ciężkim dniu pracy. W inteligentnym domu istnieje też możliwość włączenia alarmu oraz kamery i video do podglądu posesji podczas wyjazdów. Ilość możliwości jest nieskończona, powyższe przykłady to tylko niektóre spośród nich. Istnieje też trzecia cecha, która absolutnie pasując do samej definicji inteligencji, zupełnie nie odnosi się do instalacji inteligentnych w domach. Niestety żadne dotychczas odkryte urządzenie nie potrafi skutecznie radzić sobie z rozwiązywaniem problemów i nowych sytuacji. Do chwili obecnej nie stworzono urządzenia, które potrafiłoby samo się uczyć i rozwiązywać problemy.


Do niedawna istniały dwie bariery w masowym zastosowaniu tej technologii. Jej koszt i wiedza na jej temat wśród firm remontowych i wykończeniowych. Problem cenowy jest dziś już coraz mniejszą przeszkodą. Problem braku wiedzy także zanika ze względu na coraz większą część firm, które chcą się szkolić w zakresie wiedzy na temat inteligentnego budownictwa. W dzisiejszych czasach inteligentny budynek to już całkiem realna kwestia.

                 fot.: APA - struktura systemu Vision BMS


Centrala alarmowa to serce systemu alarmowego w domu. Współpracuje ona przewodowo lub bezprzewodowo z rozmaitymi czujnikami w domu. Analizując parametry czujników centrala przekazuje dyspozycje do podłączonych urządzeń tj: lamp, grzejników, kotła, czy rolet.


 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Redakcja
Zdjęcia: Satel, APA, Legrand



Zobacz także
Bezprzewodowe instalacje automatyki budynkowej - wady i zalety

Bezprzewodowe instalacje automatyki budynkowej - wady i zalety

Systemy inteligentnego domu stale zyskują na popularności, a coraz większa dostępność... ¬ więcej...

 
Zdalne sterowanie roletami, markizami, bramą garażową

Zdalne sterowanie roletami, markizami, bramą garażową

FIBARO Roller Shutter 2 to sterownik, dzięki któremu możliwe jest zarządzanie... ¬ więcej...

 
Quicklink - bezprzewodowa konfiguracja instalacji KNX

Quicklink - bezprzewodowa konfiguracja instalacji KNX

Quicklink to innowacyjne rozwiązanie systemowe firmy Hager, dostępne w ramach oferty... ¬ więcej...

 


All rights reserved © 2004-2017 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj