

- Dotacja Moje Ciepło - zmiany w 2023 roku
-
Mój prąd 5.0 - jak otrzymać dofinansowanie?
-
Montaż paneli fotowoltaicznych na balkonie w bloku
-
Magazyn energii - koszt, opłacalność
-
Jak obliczyć wielkość instalacji fotowoltaicznej
-
Ogrzewanie współpracujące z instalacją fotowoltaiczną
-
Instalacja fotowoltaiczna w domu - koszty, zyski, dofinansowanie
-
Żywotność paneli fotowoltaicznych
-
Panele fotowoltaiczne - zestawienie oferty producentów



Gdzie montować gniazda wtykowe
artykuł promocyjny
Jak wiemy w każdym domu mieszkalnym niezbędna jest obecnie instalacja elektryczna. Zakończeniem przewodów dostarczających prąd są gniazdka elektryczne. Ale gdzie je umieścić? Dla bezpieczeństwa i wygody należy kierować przyjętymi zasadami montażu gniazd wtykowych.
Gniazda elektryczne w pokoju
Najczęściej na wysokości 0,3 m nad podłogą. Jeśli instalacja elektryczna wykonywana jest w nowo budowanym domu, trudno w momencie jej zakładania dokładnie określić, jak ustawione będą meble w pomieszczeniach. Nie ma z tym problemu w istniejącym budynku, w którym wymieniamy przewody elektryczne, bowiem wiemy już, jak najlepiej ustawić meble w pomieszczeniach. Przy dostosowaniu się do zasad montażu gniazd, nawet po przemeblowaniu zapewnią łatwe podłączanie odbiorników do instalacji elektrycznej. Dobrym rozwiązaniem jest montaż po lewej i prawej stronie okna, a dodatkowo conajmniej jedno w głębi pokoju. Najlepiej jeśli na 4-6 m2 powierzchni pokoju przypada co najmniej jedno gniazdo.
fot.: Hager
Projektując liczbę i rozmieszczenie gniazd, należy też oczywiście uwzględnić, ile odbiorników będziemy chcieli jednocześnie podłączyć w danym pomieszczeniu, czyli telewizor, komputer, lampka.
fot.: Ospel - seria KARO
Gniazda elektryczne w kuchni
Ze względu na funkcjonalność najczęściej montuje się gniazda na wysokości 0,85 m - 1,15 m nad podłogą. A to dlatego, że tradycyjne szafki stojące mają wysokość 0,8 m. Gniazdo zamontowane nad szafką zagwarantuje łatwe korzystanie ze wszystkich urządzeń elektrycznych. Urządzenia działające w kuchni to: chłodziarka, zamrażarka, toster, robot kuchenny, ekspres do kawy oraz elektryczna kuchenka i kuchenka mikrofalowa. Niedopuszczalne jest korzystanie jednocześnie z dwóch urządzeń większej mocy, a zabronione - z trzech i więcej podłączonych do jednego obwodu.
fot.: Ospel - seria KARO
Gniazda elektryczne w łazience - montaż
W wilgotnych pomieszczeniach należy instalować tylko gniazda wtyczkowe bryzgoszczelne (oznaczenie techniczne - IP44), najlepiej na wysokości 1,4 m. Gniazda te mają styki ochronne oraz osłony z tworzywa termoplastycznego.
fot.: Karlik Elektrotechnik - gniazda
W miejscu gdzie będzie stała pralka montujemy gniazdo bryzgoszczelne na wysokości 1,4 m, w miejscu. Ponieważ wtyczka pralki zazwyczaj pozostaje w gnieździe po zakończonym praniu, więc warto zainstalować drugie gniazdo blisko lustra w celu korzystania z suszarki czy też golarki.
fot.: Legrand - gniazdo wtykowe w łazience z serii Celiane
Zobacz także:
Czym się kierować przy wyborze gniazd i włączników do domu
Opracowanie: Redakcja
Źródło: Redakcja Zdjęcia: Karlik Elektrotechnik, Ospel, Legrand, Hager |

![]() | Jak dobrać osprzęt elektryczny?Idealne wnętrze? Każdy może rozumieć to pojęcie inaczej, ale zawsze jego istotą... ¬ więcej... |
![]() | Seria Szafir - przełom w montażu gniazdek elektrycznychSerię Szafir stanowią przełomowe rozwiązania montażowe, które doskonale... ¬ więcej... |
![]() | SUNO - nowa seria gniazd i łączników ściennych od marki LegrandNowa seria gniazd i łączników SUNO marki Legrand to połączenie tradycyjnego... ¬ więcej... |

![]() Inteligentny dom FIBARO |
![]() Odkurzacze centralne ECOMAX |
![]() Smart Home Legrand Netatmo |
![]() Osprzęt elektroinstalacyjny PAWBOL |
![]() Osprzęt elektroinstalacyjny Hager |