
-
Moja Woda 2023 - dotacja na deszczówkę
- Co zrobić gdy na naszej działce nie ma kanalizacji?
- Podatek od deszczu 2023 - kto zapłaci?
- Oczyszczalnia biologiczna ratunkiem w czasie suszy
- Kanały nierdzewne - 3 główne modele produktów KMB Steel Product
- Technologia podnoszenia ciśnienia - pompa DAB Esybox Diver
- SFA - nowe modele przepompowni
-
Kiedy zanieczyszczona woda wymaga dezynfekcji?
- Wyposażenie specjalistyczne w toaletach publicznych
- Jak wybrać suszarkę kieszeniową?
- Niskoszumowe systemy kanalizacji wewnętrznej

-
Czy pompa ciepła ogrzeje dom?
- Pompy ciepła powietrze-woda - dlaczego cieszą się największym zainteresowaniem?
- Czy pompa ciepła wytwarza hałas?
- Jaka jest żywotność pompy ciepła?
- Pompa ciepła a brak prądu
- Pompy ciepła - przegląd oferty producentów
- Praca pompy ciepła w okresie zimowym
-
Porównanie pomp ciepła powietrze/woda i powietrze/powietrze
- Czym kierować się przy wyborze pompy ciepła?



Instalacja wodociągowa
artykuł promocyjny
Standardem w każdym domu jest woda płynąca z kranu - zarówno zimna jak i ciepła. Jednak by tak się stało należy najpierw zadbać o właściwie zaprojektowaną i wykonaną instalację odpowiedzialną za dostawę wody do naszego domu.
Instalacja wodociągowa nazywana również wodną jest układem, w którym połączono przewody, armaturę i urządzenia służące do zaopatrywania budynku w zimną i ciepłą wodę użytkową. Taka instalacja odpowiada również za wymagania jakościowe (określone w przepisach), jakim powinna podlegać woda przeznaczona do spożycia przez ludzi.
fot.: Famas
-
Przydatność wody do spożycia
Próbki wody do spożycia są pobierane przez Państwową Inspekcję Sanitarną regularnie zgodnie z ustalonym harmonogramem na dany rok i z określoną częstotliwością, a następnie poddawane analizom określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. Nr 61, poz. 417 z późn. zm.).
![]() |
Zobacz koniecznie artykuły w dziale uzdatnianie wody |
Instalację wodną dzielimy na część wodociągową wewnętrzną, czyli montowaną w środku budynku oraz jej fragment zewnętrzny - prowadzony na zewnątrz budynku do przyłącza wodociągowego. Całość stanowi element sieci wodociągowej w większej skali, np. w obrębie miasta, gminy. Wodociąg stanowi jedną z podstawowych instalacji sanitarnych w każdym budynku (granicą między instalacją a siecią jest wodomierz główny, a w przypadku studni umowną granicą jest pompa odpowiedzialna za uzyskanie ciśnienia odpowiedniego do ruchu wody w instalacji).
Przewody instalacji wodociągowej zewnętrznej układa się na podsypce z piasku o grubości minimum 10 cm, z zachowaniu spadku na poziomie nie mniejszym niż 0,4% w stronę przewodu ulicznego. Wykop powinien być poprowadzony w taki sposób, by instalacja znalazła się na głębokości poniżej przemarzania gruntu (powiększoną o 0,4 m jako współczynnik bezpieczeństwa), jednak zaleca się nie płycej niż 1,6 m i nie głębiej niż 2,5 m. Należy również zachować odpowiednie odległości od innych urządzeń i sieci przyłączeniowych (1,5 m od położonych równolegle przewodów kanalizacyjnych i gazowych, 80 cm od kabli sieci energetycznej oraz pół metra od kabli telekomunikacyjnych.). Konieczne jest również pozostawienie przestrzeni o szerokości 2 metrów wolnej od drzew i krzewów.
fot.: Wykop pod wodociąg z taśmą ostrzegawczą
Instalacja sanitarna w domu jednorodzinnym
Instalacje sanitarne mają za zadanie rozprowadzanie takich mediów jak woda, gaz, powietrze oraz odprowadzenie z budynków ścieków i zanieczyszczeń. W każdym budynku wyposażonym w podstawowe przyłącza nie może zabraknąć również instalacji wodociągowej. Zespół instalacji budowlanych obejmuje elementy wewnątrz i na zewnątrz budynku a wszelkie wymagania techniczne określają stosowne przepisy prawne.
fot.: Instalacje w łazience z systemem Pipelife PP-R
Instalacja wodna
Instalacja wodna składa się z kilku elementów, które są ze sobą połączone i stanowią wspólny układ. Do podstawowych elementów należą:
- elementy liniowe takie jak rury (przewody), których zadaniem jest transport wody i jej rozprowadzenie w obrębie budynku, tak by zachowane były odpowiednie wartości ciśnienia i jakości wody. W obrębie rur stosuje się łączki i kształtki, odpowiedzialne za zmianę kierunku przewodów (kolana 90° i 45° oraz łuki gięte o różnych promieniach), łączenie różnych odcinków oraz różnych średnic (kształtki redukcyjne - mufy, nyple, łuki, kolana, trójniki) i więcej niż dwóch rur (trójniki i czwórniki)
fot.: Pipelife- niskoszumowy system kanalizacji wewnętrznej MASTER 3
fot.: żeliwne złączki zaciskowe Gebo Quick
- elementy służące do monitorowania i sterowania przepływem wody, takie jak armatura regulacyjna - zawory i kurki, armatura zabezpieczająca - filtry, armatura pomiarowa - wodomierze, armatura czerpalna - zawory czerpalne. Dodatkowo stosuje się rury osłonowe typu peszel oraz otuliny izolacyjne i uszczelniające.
fot.: Valvulas Arco - zawór TAJO PRO z zastosowaniem technologii podwójnej osi, która ułatwia otwieranie i zamykanie dopływu wody oraz z systemem antykamiennym VITAQ
fot.: Armatura regulacyjna: Ferro - zawór kulowy
fot.: Valvulas Arco - kran ogrodowy JARDIN wyposażony w szybkozłączkę do węża
Przyłącze wodociągowe
-
przepisy prawne
Wymagania projektowe instalacji wodociągowej określa Polska Norma PN-92/B-01706 oraz przepisy prawa budowlanego
-
budowa instalacji wodociągowej
Budowa instalacji wodociągowej powinna przebiegać zgodnie z wytycznymi zawartymi w projekcie, w którym określa się trasę, średnice, materiał i rodzaj rur, lokalizację zaworów i hydroforu oraz wodomierza (jeśli są potrzebne). Kluczowe znaczenia ma między innymi sposób przygotowania ciepłej wody użytkowej. Zasadniczo w instalacjach opartych na kotłach i podgrzewaczach c.w.u. należy rurę z zimną wodą doprowadzić do urządzenia grzewczego skąd rozprowadzona powinna być sieć dwóch lub trzech rur - do zimnej i ciepłej wody oraz rura cyrkulacyjna podłączone do baterii. Przewody wody ciepłej powinny być zlokalizowane co najmniej 10 cm nad przewodami wody zimnej. Łatwiej jest w przypadku podrzewacz monotwanych w bezpośrednim sąsiedztwie baterii. Wówczas wystarczy instalacja oparta na rurach z zimną wodą. Elementy te można poprowadzić po ścianach lub wewnątrz sciany w bruzdach zabezpieczone przewodmi osłonowymi.
fot.: Gebo Fittings linia łączników
Do każdej kondygnacji w budynku doprowadza się wodę za pomocą pionu wodociągowego, którego średnica zazwyczaj mieści sę w granicach DN25 - DN32. W przypadku pozostałych odbiorników wody przyjmuje się następujące średnice łączeń z pionami - DN15 przy umywalkach, DN20 przy bidetach, spłuczkach i bateriach prysznicowych, DN25 przy podejściach do pralek, zmywarek i wanien.
Rury Pipelife z polipropylenu PP-R
Tego typu instalację w domach jednorodzinnych wykonuje się najczęściej z rur z tworzyw sztucznych (np. PE, PP, PB, PCW.) lub droższych miedzianych (oprócz miejsc o miękkiej wodzie). Układy instalacji wodociągowej w budynku mogą być poprowadzone na trzy sposoby - układ rozdzielaczowy, pierścieniowy oraz trójnikowy.
fot.: ROTH - układy instalacji wodociągowych: rozdzielaczowy, pierścieniowy oraz trójnikowy
Zobacz więcej: Układy instalacji wodociągowej
-
warunki prawidłowej pracy instalacji wodnej
Ciągła dostawa wody o odpowienich parametrach fizyko-chemicznych do domu uzależniona jest od rodzaju użytego materiału, specyfikacji projektowej oraz jakości prac montażowych. Bardzo ważne jest by uwzględnić rozszerzalność materiałów instalacyjnych oraz skład wody z wodociągu, która wpłynie na żywotność układu oraz jakość tego medium. W montażu instalacji wodociągowej istotny wpływ ma również ruch wody, za który odpowiada ciśnienie w instalacji względem średnic rur i szacunkowego zużycia wody. W domowej instalacji wodnej rury zawsze powinny biec pionowo przez sufity i poziomo przez ściany.
fot.: IMI International - zawór termostatyczny do cyrkulacji c.w.u.
Zużycie wody w domu - warunki rozliczania
Najbardziej popularny system to tradycyjne wodomierze. Jednak dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii prowadzi do coraz łatwiejszej i sprawniejszej obsługi domowych instalacji. Jednym z takich rozwiązań jest system zdalnego odczytu, dzięki któremu raz na zawsze możemy zapomnieć o wizycie osób sczytujących liczniki w naszych domach. Nowe możliwości transmisji danych gromadzonych w licznikach energii elektrycznej podczas pomiarów to rozwiązanie przyszłości. Rozwiązania umożliwiające odczyt danych z liczników z wykorzystaniem technologii transmisji danych przy pomocy różnych protokołów mogą zostać odczytywane zdalnie przy użyciu technologii GSM/GPRS lub za pośrednictwem sieci LAN.
Zobacz koniecznie:
-
firmy z branży rury i łączniki do wody
- Sposoby na >> mniejsze zużycie wody w domu
Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Ferro, Gebo, Pipelife, TA Hydronics, Valvulas Arco, ROTH, |

![]() | Rury wielowarstwowe - przegląd oferty rynkowejRury wielowarstwowe spełniają wysokie wymagania techniczne i użytkowe, a w zależności... ¬ więcej... |
![]() | Od grzejników po baterie kuchenne - rozwiązania Diamond w twoim domuProjektując swój wymarzony dom, zwracamy nie tylko uwagę na styl wnętrza ale... ¬ więcej... |
![]() | System KAN-therm ultraPRESS - innowacyjne rozwiązania dla Twojej instalacjiKAN-therm, to marka znana i ceniona na rynku. Jej produkty przekształciły standardy... ¬ więcej... |
