gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

logo VABO   Werit

SchellCedor

Ferdom    Akra
Pipelife
Eko-Bio

Diamond

Grupa Armatura 

   Nibco

Invena     logo Wilo

Intersoft

SFA Poland Sp. z o.o.   Uponor

znajdź fachowca

Werit


Pielęgnacja wanny z hydromasażem


Wanny z hydromasażem to już nie marzenie. Przestały być produktem elitarnym. Obecnie na produkt ten stać wielu z nas, a przy okazji generalnego remontu łazienki zaczynamy poważnie zastanawiać się, czy aby nie podnieść standardu naszego życia i nie zafundować sobie wanny z hydromasażem. Pytanie, jakie stawiamy sobie myśląc o zakupie takiej wanny to ewentualny problem z pielęgnacją i utrzymaniem jej w czystości. Jak się okazuje, dbałość o wannę z systemem hydromasażu wcale nie oznacza kłopotów.

Wanna z hydromasażem posiada wiele zalet. Kąpiel w masującej wodzie jest jedną z najbardziej efektywnych oraz całkowicie naturalnych metod leczenia, z której mogą korzystać wszyscy, zarówno dzieci, jak i ludzie z różnego typu schorzeniami czy dolegliwościami. Ciepła woda i rytmiczny masaż rozszerzając naczynia krwionośne, przyspiesza krążenie krwi oraz stymuluje wydzielanie endorfiny, która powoduje przyjemne uczucie błogości. Dzięki temu zmęczone i nadwyrężone mięśnie wypoczywają, co z kolei przyspiesza naturalne procesy regeneracyjne.

Biorąc pod uwagę dobroczynne efekty wodnych kuracji, warto poważnie zastanowić się nad zakupem wanny z hydromasażem, tym bardziej, że z dnia na dzień stają się one przystępniejsze cenowo i coraz bardziej popularne. W zależności od wyposażenia i klasy wanny z hydromasażem oferowane są z systemem masażu wodnego lub z systemem masażu wodnego i powietrznego.

 

 

Masaż wodny wytwarzany jest przez pompę, znajdującą się pod wanną, i odbywa się poprzez dysze zainstalowane w ściankach wanny. Ich ilość, rodzaj i rozmieszczenie zależą od stopnia zaawansowania zamontowanego systemu. Siłą masażu sterujemy przy pomocy regulatora systemu masażu, który może być manualny (np. systemy w wannach Poolspa Economy czy Silver) lub elektroniczny (w najwyższych systemach Poolspa Titanium, czy Platunium).

Masaż powietrzny zwany inaczej perełkowym wytwarzany jest przez dmuchawę powietrza, która powietrze tłoczy do kanałów powietrznych. Zwykle podgrzewacz powietrza oferowany jest jako opcja dodatkowa, rzadziej w standardzie, jak ma to miejsce we wszystkich wannach Poolspa. Powietrze to wydostaje się do wanny otworami, które znajdują się na dnie wanny. Na rynku dostępne są dwa rodzaje rozwiązań masażu powietrznego, co widoczne jest w budowie dna wanny. W nowocześniejszym dno wanny wyposażone jest w kilkadziesiąt, od 60 do 140 szt. otworów powietrznych, którymi wydostaje się powietrze. Zaletą tego rozwiązania jest większy komfort kąpieli, a wannę taką łatwiej jest pielęgnować i czyścić. Rozwiązanie takie stosowane jest we wszystkich wannach Poolspa. Alternatywne są dysze powietrzne montowane na dnie wanny, których z zależności od modelu wanny jest od 4 do 10 szt. Delikatnie wystają sponad poziomu dna, więc siadając zawsze czujemy ich obecność. Nieco trudniej jest je także utrzymać w czystości, gdyż przy ich krawędzi lubi zbierać się osad i kamień. Bardziej zaawansowane technologicznie systemy masażu powietrznego wyposażone są w ozonator, który zwiększa efektywność masażu perełkowego poprzez ozonowanie powietrza. Ozon przynosi wspaniałe efekty w usuwaniu rozstępów, cellulitu i zmarszczek. Dotlenia skórę, poprawia jej koloryt, przynosi dobre wyniki w leczeniu żylaków, czy chorób skóry. Wspomaga pracę układu krążenia. Ozonowanie wody działa także bakteriobójczo, co w praktyce oznacza łatwiejsze utrzymanie wanny w czystości i higienie. Ozonator standardowo montowany jest we wszystkich wannach Poolspa z masażem powietrznym.

Wanna z systemem hydromasażu gwarantuje wiele przyjemności, ale to także pewien obowiązek, wynikający z jej korzystania, czyli konsekwentna dbałość o jej czystość i higienę. Nie zdarza się tak, by po kąpieli w wannie z hydromasażem cała woda spłynęła do kanalizacji. Pewna niewielka jej ilość może zostać w przewodach systemu. Taka stojąca woda jest więc przyjaznym środowiskiem do rozwoju różnych mikroorganizmów. W efekcie dochodzi do uwalniania nieprzyjemnych zapachów i wytrącenia się  osadów. Dlatego ważna i wymagana jest właściwa pielęgnacja takiej wanny. I to bez względu na to, czy podczas kąpieli korzystamy z urządzeń do hydromasażu, czy nie. Aby utrzymać tego typu wannę w czystości należy ją co pewien czas dezynfekować. Dotyczy to zarówno wnętrza wanny, jak i systemów kanalików, a także dysz oraz przewodów cyrkulacyjnych. Częstotliwość tego zabiegu zależy w dużym stopniu od intensywności zażywania kąpieli, rodzaju używanych środków myjących, a także jakości wody z lokalnej sieci wodociągowej. Warto zaznaczyć, że w wannie z hydromasażem można bez przeszkód myć się, a także stosować wszystkie dostępne na rynku środki i płyny pielęgnacyjne. Błędne jest przekonanie, że mydło, szampon, czy płyn do kąpieli niszczy, bądź zatyka kanały, powodując awarię systemu. Regularna dezynfekcja wanny dokładnie oczyszcza system ze środków myjących, a tym samym niweluje zagrożenia ewentualnych awarii spowodowanych zanieczyszczeniem systemu. Wbrew pozorom czynność ta nie nastręcza zbyt wielkiego kłopotu, bo firmy produkujące wanny z hydromasażem oferują również specjalne środki do ich dezynfekcji (300mln płynu kosztuje ok. 24 zł).

Jeżeli wanna ma system automatycznej dezynfekcji, a takie rozwiązanie posiadają wanny Poolspa z systemami hydromasażu Titanium bądź Platinium, pielęgnacja i dezynfekcja ogranicza się jedynie do uzupełniania płynu dezynfekującego w zbiorniku oraz wciśnięciu właściwego przycisku na panelu sterowania. Jego zawartość starcza na około 4 procesy dezynfekcji. Następnie system automatycznie dozuje odpowiednią ilość płynu i samodzielnie steruje procesem dezynfekcji, który trwa około 30 minut. Trzeba pamiętać, aby po zakończeniu tego procesu dokładnie wypłukać letnią wodą zarówno samą wannę, jak i system przewodów. Po 30 minutach od spuszczenia wody następuje automatyczne przedmuchanie i osuszanie kanałów powietrznych. Taką dezynfekcję można przeprowadzać z użyciem świeżej wody lub pozostałej po kąpieli.

Wanny z niższymi systemami hydromasażu automatyczną dezynfekcję maja montowaną opcjonalnie. W przypadku braku automatycznej dezynfekcji, należy wykonywać ją ręcznie, co jednak nie stanowi dużego problemu. Polega to na napełnieniu wanny czystą, zimną wodą powyżej poziomu dysz, dodaniu do niej płynu dezynfekującego, w ilości 50 ml na każde 100 l wody oraz włączeniu na ok. 3 min masażu wodnego i powietrznego. Następnie napełnioną wodą wannę pozostawiamy na minimum 10 do 20 minut, po czym ponownie załączamy urządzenie na 3 minuty. Zabieg dezynfekcji powinno się dokonywać nie rzadziej, niż raz na dwa miesiące, a producenci zalecają przeprowadzanie jej co 3 - 4 tygodnie. Nie możemy też zapominać, iż poza dezynfekcją wannę z hydromasażem, jak każdą inną należy systematycznie myć dostępnymi na rynku nieściernymi środkami czyszczącymi.

 

 

Zobacz także:

 

SanSwiss - brodzik ILA


Kabiny półokrągłe z nowoczesnymi brodzikami ILA


 

Wyposażenie łazienek prosto z Włoch
Wyposażenie łazienek prosto z Włoch


 

Stelaż z regulacją wysokości położenia miski WC
Stelaż z regulacją wysokości położenia miski WC


 

Sposób na zmiany w łazience i kuchni - wymiana baterii
Sposób na zmiany w łazience i kuchni - wymiana baterii

 

Pisuar nie wymagający spłukiwania wodą
Pisuar nie wymagający spłukiwania wodą

 
 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Poolspa


Zobacz także
Designerskie baterie umywalkowe

Designerskie baterie umywalkowe

Używamy jej praktycznie codziennie i po wielokroć. To jedno z najintensywniej eksploatowanych... ¬ więcej...

 
Baterie łazienkowe - rodzaje i funkcje

Baterie łazienkowe - rodzaje i funkcje

Urządzając łazienkę, nie ominie nas wybór podstawowego wyposażenia, bez... ¬ więcej...

 
Technologia, którą pokochasz - elektroniczny przycisk do WC JOMO E-MOTION

Technologia, którą pokochasz - elektroniczny przycisk do WC JOMO E-MOTION

Automatyzacja i nowoczesne technologie są obecne w każdej sferze życia. Dzięki... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet