gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Karlik   Legrand

Hager     Ospel

NoarkGDE

logo hsk

 nVent Werit
 

Intersoft    W2

 Elektra   logo pawbol

polecamy

Fotowoltaika na dachu czy na gruncie

artykuł promocyjny


Instalacje fotowoltaiczne pozwalają na produkcję prądu na własne potrzeby. System dofinansowania montażu paneli PV w prywatnych domach przyczynił się do wzrostu zainteresowania tego typu instalacjami, efektem czego jest coraz większa liczba prosumentów. Każdy, kto rozważa montaż fotowoltaiki, musi przejść przez proces doboru systemu dopasowanego do jego indywidualnych potrzeb. Sprawdza się przede wszystkim zapotrzebowanie danego gospodarstwa na prąd i na jego podstawie dobiera moc i ilość paneli fotowoltaicznych. Następnie należy rozważyć lokalizację całego systemu, co ma przełożenie na pracę i wydajność instalacji. Na co zatem należy zwrócić uwagę, wybierając miejsce montażu fotowoltaiki?

Fotowoltaika na dachu czy na gruncie

fot.: Solsum - wielkość, kształt oraz kąt nachylenia dachu decydują o opłacalności montażu instalacji fotowoltaicznej

 

Fotowoltaika na dachu - o czym trzeba wiedzieć

 

Najbardziej popularnym miejscem montażu paneli fotowoltaicznych jest dach. Jednak, aby takie przedsięwzięcie zdało egzamin, musimy mieć dach odpowiedniej wielkości, najlepiej pod odpowiednim kątem oraz skierowany w dobrą stronę. Co więcej, dach powinien być wystawiony jak najdłużej na działanie promieniowania słonecznego, czyli nie może być przeszkód typu drzewa, inne wyższe budynki w najbliższym jego sąsiedztwie. Konieczne jest też sprawdzenie wytrzymałości konstrukcji, zwłaszcza w przypadku dachów na starych domach. W innym przypadku montaż paneli może okazać się ryzykowny.

Fotowoltaika na dachu - o czym trzeba wiedzieć

fot.: Hewalex - panele można montować na dachu oraz na elewacji

 

ZOBACZ KONIECZNIE >> Jak obliczyć wielkość instalacji fotowoltaicznej

 

Fotowoltaika na gruncie - kiedy się opłaca

 

Na fotowoltaikę na gruncie decydują się osoby, które nie mają dachu spełniającego powyższe kryteria. Dzieje się tak głównie dlatego, że systemy do montażu na gruncie są droższe. Taka instalacja to także idealne rozwiązanie dla osób, które mają duży teren do zagospodarowania i dzięki temu możemy go wykorzystać. Taka instalacja zapewnia również łatwy dostęp do paneli.

Fotowoltaika na gruncie - kiedy się opłaca, jakie warunki trzeba spełnić

fot.: Solsum

Czy montaż na gruncie ma jeszcze jakieś zalety? Okazuje się, że panele na gruncie mogą być dla nas korzystne. W przypadku instalacji na dachu musimy dostosować jej kąt do nachylenia dachu, a w przypadku instalacji na gruncie możemy wybrać najbardziej wydajne ustawienie. Mamy również możliwość stworzenia większej instalacji, zwłaszcza jeśli mamy mały dach. O wiele prostszy i szybszy będzie także przegląd, czy czyszczenie paneli. Mamy jeszcze jedną korzyść w postaci efektywniejszego chłodzenia ogniw, które są owiewane ze wszystkich stron. Panele fotowoltaiczne to bezpieczne instalacje, ale zawsze, jak to ma miejsce przy każdej instalacji, istnieje ryzyko awarii. Montując system PV na gruncie, unikamy ryzyka pożaru dachu.
 

Dlaczego fotowoltaika na gruncie jest droższa? W przypadku montażu na dachu używa się niewielkich podstaw, a na gruncie musimy wykorzystać znacznie większe stelaże, które podnoszą koszt montażu. Konstrukcje najlepiej jest wykonać z odpornych na korozję i warunki atmosferyczne materiałów, najczęściej jest stal ocynkowana. Dochodzą nam również prace ziemne, bo kable od instalacji do budynku należy położyć na głębokości 50-100 cm. Jeśli chodzi o rodzaj wykorzystywanych paneli, to stosuje się takie same technologie i na dachu i na gruncie. Na jaką różnicę w cenie powinniśmy się nastawić? Może to być nawet 15-25%.


Czy fotowoltaika na gruncie wymaga pozwoleń? Jeśli chodzi o pozwolenia w zakresie budowy przydomowej instalacji fotowoltaicznej, to takie same zasady dotyczą zarówno instalacji gruntowej, jak i dachowej, czyli poniżej 50 kW nie musimy starać się o żadne pozwolenia.
 

Niezadowalające efekty pracy instalacji fotowoltaicznej na dachu to najczęstszy powód tego, że decydujemy się na montaż paneli na gruncie. Optymalni skonfigurowana instalacja na gruncie, mimo że droższe w czasie instalacji, przyniesie nam więcej korzyści.

 

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Solsum


Zobacz także
Kiedy grozi nam wysoki rachunek za użytkowanie pompy ciepła?

Kiedy grozi nam wysoki rachunek za użytkowanie pompy ciepła?

W środkach masowego przekazu nie brakuje doniesień o rachunkach grozy, które... ¬ więcej...
 
Ceny odkupu energii z instalacji fotowoltaicznej. Net-billing w praktyce.

Ceny odkupu energii z instalacji fotowoltaicznej. Net-billing w praktyce.

W Polsce, jak i na całym świecie, świadomość ekologiczna oraz dążenie do wykorzystania... ¬ więcej...
 
Systemy zarządzania energią dla domu - dobra inwestycja dla mikroinstalacji fotowoltaicznych

Systemy zarządzania energią dla domu - dobra inwestycja dla mikroinstalacji fotowoltaicznych

Systemy zarządzania energią znane pod nazwą HEMS i EMS to rozwiązania stosowane w... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook