
- Platforma merXu - sprawdź ofertę w kategorii urządzenia dla budownictwa
- Instalacje przeciwoblodzeniowe - przegląd oferty rynkowej
- Lindab SolarRoof™ - panele fotowoltaiczne zintegrowane z dachem
- Podgrzewacze solarne - przegląd oferty rynkowej
- Porównanie elektrycznych źródeł ciepła
- Czym się kierować wybierając rynny?
-
Chłodne dachy - więcej energii z paneli fotowoltaicznych
- Żywotność paneli fotowoltaicznych
-
Dotacja Czyste Powietrze
- Instalacja fotowoltaiczna w domu - koszty, zyski, dofinansowanie
- Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe – koszty
- Ochrona przed gromadzeniem się śniegu i zamarzaniem




Jak obliczyć wielkość instalacji fotowoltaicznej
aktualizacja: 14-05-2021, 09:46 – artykuł promocyjny
Optymalna wielkość instalacji fotowoltaicznej oznacza możliwość generowania takiej ilości energii elektrycznej w ciągu roku, jaka jest zużywana przez dany obiekt w takim samym okresie. To bardzo ważne, aby instalacja nie była ani zbyt mała, ani przewymiarowana. Najkorzystniej jest zużywać na bieżąco całą wyprodukowaną energię bez potrzeby odsprzedawania jej do sieci ani pobierania jej od zakładu energetycznego. Taki wariant jednak nie jest możliwy z racji różnej wydajności instalacji w ciągu roku, co wynika z klimatu przejściowego. Jak zatem dobrać moc instalacji, by na tym nie stracić?
fot.: Lindab
Zmienna wydajność w ciągu roku
Inwestorzy zakładający instalację fotowoltaiczną w swoim domu często mówią - aby do wiosny. Dobierając wielkość instalacji należy jednak sugerować się średnim rocznym bilansem zużycia energii niż zakładać jej wydajność na podstawie poszczególnych miesięcy.
fot.: De Dietrich - sprawdź, jak przygotować >> projekt instalacji fotowltaicznej
Dobór wielkości instalacji fotowoltaicznej jest pierwszym krokiem w kierunku szybkości zwrotu inwestycji, czyli możliwości zarabiania na domowej produkcji prądu.
- po pierwsze sprawdzamy zużycie energii w ostatnim roku lub szacujemy zużycie energii dla nowego budynku.
- następnie szukamy producenta instalacji PV i dobieramy instalację do prognozowanego zapotrzebowania na energię
SPRAWDŹ >> Panele fotowoltaiczne - zestawienie oferty producentów
WAŻNE! Nawet niewielkie instalacje fotowoltaiczne pozwalają na konkretne oszczędności i to bez dużych nakładów finansowych. Ich okres zwrotu również nie jest wydłużony. Z ekonomicznego punktu widzenia jest to dla nas korzystniejsze niż inwestowanie w instalacje przekraczające nasze roczne zużycie prądu.
Źródło: Hewalex
Obowiązujący system rozliczenia energii
Przewymiarowanie instalacji PV jest niekorzystne z ekonomicznego punktu widzenia. W sytuacji, gdy nie odbieramy wyprodukowanych nadwyżek energii, narażamy się na straty. Lepiej, by instalacja nie pokrywała całkowitych rocznych potrzeb na energię elektryczną, niż produkowała jej znacznie więcej. Obowiązujące w naszym kraju taryfy rozliczenia są mało korzystne. Produkujmy więc prąd dla siebie, a nie dla zakładu energetycznego, gdyż niewykorzystana w ciągu roku nadwyżka energii przepada na rzecz zakładu energetycznego.
fot.: Solsum
Optymalna wielkość
Decydując się na inwestycję w fotowoltaikę warto przestrzegać prostej zasady, aby roczna produkcja energii nie przekroczyła rocznego zużycia energii w dom. Poniższe szacunkowe wyliczenia pozwolą przygotować się do montażu paneli PV tak, by inwestycja była maksymalnie opłacalna:
z każdego 1 kWp mocy paneli PV wytwarzane jest około 1000 kWh energii elektrycznej rocznie
PRZYKŁAD: roczne zużycie energii to 3000 kWh/rok >> instalacja PV nie powinna być większa niż o mocy 3 kWp
fot.: Schiedel - monokrystaliczne moduły fotowoltaiczne ECO
ZOBACZ TAKŻE:
Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Hewalex, Lindab, Schiedel, De Dietrich, Solsum |

![]() | Rekuperatory ZYPHO i pompy ciepła - ekologiczny sposób na odzyskanie energii cieplnej dla twojej wodyWspomóż swoją pompę ciepła i ogrzewaj wodę jeszcze taniej przy użyciu... ¬ więcej... |
![]() | Właściwy przepływ informacji kluczem do efektywnego zarządzania pracownikami w terenieSzybkie i wydajne działanie pracowników w terenie jest niemożliwe bez sprawnej... ¬ więcej... |
![]() | Co zrobić ze zużytą żarówką i dlaczego? III edycja kampanii edukacyjnejJak postępować z żarówką LED, która się zużyje? A jak z klasyczną... ¬ więcej... |

![]() Ekologiczne dachy Lindab |
![]() Ochrona przed zamarzaniem rynien i rur spustowych ... |
![]() Systemy rynnowe Gamrat |