
-
Komfort filtrowanej wody prosto z kranu
- Platforma merXu - ogrzewanie i hydraulika
- Nowy standard baterii bezdotykowych do przestrzeni publicznych
- Technologia podnoszenia ciśnienia - pompa DAB Esybox Diver
- SFA - nowe modele przepompowni
-
Kiedy zanieczyszczona woda wymaga dezynfekcji?
- Wyposażenie specjalistyczne w toaletach publicznych
- Jak wybrać suszarkę kieszeniową?
- Kanały nierdzewne - 3 główne modele produktów KMB Steel Product
- Niskoszumowe systemy kanalizacji wewnętrznej
- Czy miękkość wody naprawdę ma znaczenie?




Jak wybrać dozownik do mydła lub do płynów dezynfekcyjnych?
aktualizacja: 22-02-2021, 11:56 – artykuł promocyjny
Na rynku jest dostępny szeroki asortyment dozowników do mydła w płynie, dozowników do mydła w pianie oraz dozowników do płynów do dezynfekcji rąk. Jakie są ich zalety i jaki dozownik wybrać, by w pełni sprostał naszym oczekiwaniom? Poniżej przedstawiamy aktualne rozwiązania.
Sposób dozowania
Dozowniki różnią się od siebie pod względem sposobu dozowania. Wyróżniamy dozowniki automatyczne (płyn dozowany jest bezdotykowo – umieszczamy dłoń w zasięgu działania czujnika i w ten sposób uwalnia się doza środka myjącego lub dezynfekującego; ten rodzaj dozowników zapewnia wysoki poziom higieny), dozowniki z przyciskiem (najpopularniejszy rodzaj dozowników w łazienkach ogólnodostępnych, środek myjący uwalnia się poprzez naciśnięcie przycisku dłonią) oraz dozowniki łokciowe (najczęściej występują w placówkach służby zdrowia, zakładach przetwórstwa spożywczego i farmaceutycznych, gastronomii itp. czyli w obiektach, gdzie istotną rolę odgrywa wysoki poziom higieny; dozowanie następuje przez naciśnięcie łokciem dźwigni).
fot.: Faneco - dozownik do mydła w płynie fot.: Ferro - dozownik do mydła w płynie
fot.: Ferro - bezdotykowy dozownik mydła w płynie
fot.: Skala - dozownik łokciowy SDM 301, SDM 310, SDM 314
Miejsce montażu
Najczęściej dozowniki występują w trzech formach montażu:
- dozowniki wolnostojące - nie wymagają żadnej ingerencji, wystarczy postawić je w dobrze widocznym miejscu, najlepiej oznaczonym za pomocą odpowiedniego piktogramu, który pokaże, że tu możemy zdezynfekować ręce. Może on stać na biurku, ladzie, stoliku.
- dozowniki montowane do ściany - wymagają zastosowania specjalnych uchwytów, ale są stabilne i najmniej podatne na przewrócenie, kradzież lub zniszczenie.
- stojaki z dozownikiem - to mobilny punkt dezynfekcji rąk, który możemy w dowolnym momencie przestawić. Sprawdza się w przypadku obiektów handlowych - w godzinach otwarcia sklepu stojak może stać przed wejściem, a po zamknięciu można go wciągnąć do środka.
fot.: Vabo
Dozownik na wkłady jednorazowe czy płyn dolewany z kanistra?
Istotną kwestią przy zakupie dozownika jest to, czy będziemy uzupełniać go jednorazowymi wkładami czy dolewać płyn z kanistra. Ma to wpływ na późniejsze względy higieniczne, ale również na koszty eksploatacji. Jakie są różnice w używaniu tych systemów oraz jakie są ich wady i zalety?
- środek dolewany z kanistra jest rozwiązaniem bardziej korzystnym finansowo niż mydło w jednorazowych butelkach
- dozownik na mydło dolewane moż być uzupełniany dowolnym płynem, więc nie ma konieczności wiązania się z jednym producentem
- kanistry z mydłem zazwyczaj mają pojemność 5 litrów, natomiast jednorazowe butelki do dozowników na wkłady mają pojemność od ok. 500 ml do 1 litra, co oznacza, że butelki generują większą ilość odpadów niż kanistry. W kwestii dbania o środowisko producenci jednorazowych butelek starają się ograniczyć problem generowania tak dużej ilości odpadów – podczas użytkowania butelki najczęściej zasysają się, dzięki czemu zajmują mniej miejsca. Zachęca się także personel sprzątający do segregowania odpadów, by butelki mogły być poddane recyklingowi.
- płyn w kanistrach może ulec zabrudzeniu, ponieważ pojemnik może nie być przechowywany w odpowiednich warunkach. Ma to duże znaczenie w obiektach, które w wyjątkowy sposób dbają o wysoki poziom higieny. Maksymalną higienę zapewniają jednorazowe butelki – preparat nalewany jest w bezpiecznych warunkach tak, by nie uległ zanieczyszczeniu.
- preparaty do higieny rąk w jednorazowych butelkach produkowane są zwykle przez uznane marki i charakteryzuje je wysoki poziom jakości. Najczęściej w dozownikach, do których są przeznaczone, nie można stosować mydeł innych producentów. Wybierając je, mamy pewność, że użytkownicy będą korzystać ze sprawdzonych preparatów.
Najpopularniejsze marki oferujące dozowniki na mydło dolewane to Faneco, Bisk, Franke, Losdi, Marplast, zaś marki oferujące dozowniki na jednorazowe wkłady to m.in. Tork, Katrin, CWS-boco, Gojo, Purell. Są też marki oferujące obydwa rodzaje dozowników, jak np. Merida.
fot.: Faneco - dozownik mydła w płynie
Montaż i obudowa dozownika
Dozownik wolnostojący sprawdzi się w łazience domowej, w hotelu lub niewielkim biurze, natomiast w toalecie publicznej i innych obiektach ogólnodostępnych istnieje duże ryzyko kradzieży lub dewastacji. Dlatego opłacalną inwestycją są dozowniki naścienne, które w większości są montowane do ściany za pomocą śrub lub z użyciem taśmy dwustronnej.
fot.: Ferro - dozownik na mydło w płynie fot.: Faneco - dozownik łokciowy
fot.: Coram - dozownik na mydło wolnostojący fot.: Coram - dozownik na mydło mały
fot.: Skala - stojak na biurko z dozownikiem łokciowym
Dozowniki wykorzystywane w obiektach ogólnodostępnych najczęściej wykonane są z plastiku ABS (wzmocnione tworzywo bardziej odporne na uszkodzenia), ze stali szlachetnej i aluminium. Do użytku domowego można również stosować dozowniki wykonane ze szkła lub ceramiki.
Rodzaj środka myjącego
W zależności od tego, na jaki środek (myjący czy dezynfekujący) jest przeznaczony konkretny dozownik, wyróżnia się dozowniki na mydło w płynie, mydło w pianie, płyn do dezynfekcji rąk, żel, kremy do rąk lub pasty BHP.
fot.: Faneco - dozownik mydła w płynie i środków dezynfekcyjnych fot.: Faneco - dozownik mydła w pianie
Przed zakupem dozowników warto zanalizować nasze potrzeby, charakterystykę obiektu, do którego przeznaczony będzie dozownik, koszty zakupy oraz przyszłej eksploatacji. Taka analiza pozwoli świadomie wybrać dozownik, który spełni nasze oczekiwania i potrzeby.
Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Faneco, Ferro, Vabo, Coram, Skala |

![]() | Za lustrowe urządzenia sanitarne - w pionierskim zastosowaniu w łazienkach użytku publicznegoToalety publiczne charakteryzują się dużym natężeniem ruchu i wymagają specjalnego... ¬ więcej... |
![]() | Wygodnie i elegancko - nowoczesna armatura do obiektów użyteczności publicznej
Wygodnie i elegancko - nowoczesna armatura do obiektów użyteczności publicznej |
![]() | Modne i praktyczne zestawy natryskowe podtynkoweŁazienki w ostatnim czasie nie odgrywają już tylko tradycyjnej roli. Coraz częściej... ¬ więcej... |
