Werit


Jak wybrać dozownik do mydła lub do płynów dezynfekcyjnych?

aktualizacja: 22-02-2021, 11:56 – artykuł promocyjny


Na rynku jest dostępny szeroki asortyment dozowników do mydła w płynie, dozowników do mydła w pianie oraz dozowników do płynów do dezynfekcji rąk. Jakie są ich zalety i jaki dozownik wybrać, by w pełni sprostał naszym oczekiwaniom? Poniżej przedstawiamy aktualne rozwiązania.


Sposób dozowania


Dozowniki różnią się od siebie pod względem sposobu dozowania. Wyróżniamy dozowniki automatyczne (płyn dozowany jest bezdotykowo – umieszczamy dłoń w zasięgu działania czujnika i w ten sposób uwalnia się doza środka myjącego lub dezynfekującego; ten rodzaj dozowników zapewnia wysoki poziom higieny), dozowniki z przyciskiem (najpopularniejszy rodzaj dozowników w łazienkach ogólnodostępnych, środek myjący uwalnia się poprzez naciśnięcie przycisku dłonią) oraz dozowniki łokciowe (najczęściej występują w placówkach służby zdrowia, zakładach przetwórstwa spożywczego i farmaceutycznych, gastronomii itp. czyli w obiektach, gdzie istotną rolę odgrywa wysoki poziom higieny; dozowanie następuje przez naciśnięcie łokciem dźwigni).

Dozownik do mydła FanecoDozownik do mydła Ferro

fot.: Faneco - dozownik do mydła w płynie                         fot.: Ferro - dozownik do mydła w płynie

Bezdotykowy dozownik mydła Ferro

fot.: Ferro - bezdotykowy dozownik mydła w płynie

Dozowniki łokciowe Skala

fot.: Skala - dozownik łokciowy SDM 301, SDM 310, SDM 314

 

Miejsce montażu

 

Najczęściej dozowniki występują w trzech formach montażu:

  • dozowniki wolnostojące - nie wymagają żadnej ingerencji, wystarczy postawić je w dobrze widocznym miejscu, najlepiej oznaczonym za pomocą odpowiedniego piktogramu, który pokaże, że tu możemy zdezynfekować ręce. Może on stać na biurku, ladzie, stoliku.
  • dozowniki montowane do ściany - wymagają zastosowania specjalnych uchwytów, ale są stabilne i najmniej podatne na przewrócenie, kradzież lub zniszczenie.
  • stojaki z dozownikiem - to mobilny punkt dezynfekcji rąk, który możemy w dowolnym momencie przestawić. Sprawdza się w przypadku obiektów handlowych - w godzinach otwarcia sklepu stojak może stać przed wejściem, a po zamknięciu można go wciągnąć do środka.

fot.: Vabo

 

Dozownik na wkłady jednorazowe czy płyn dolewany z kanistra?

 

Istotną kwestią przy zakupie dozownika jest to, czy będziemy uzupełniać go jednorazowymi wkładami czy dolewać płyn z kanistra. Ma to wpływ na późniejsze względy higieniczne, ale również na koszty eksploatacji. Jakie są różnice w używaniu tych systemów oraz jakie są ich wady i zalety?
 

  • środek dolewany z kanistra jest rozwiązaniem bardziej korzystnym finansowo niż mydło w jednorazowych butelkach
  • dozownik na mydło dolewane moż być uzupełniany dowolnym płynem, więc nie ma konieczności wiązania się z jednym producentem
  • kanistry z mydłem zazwyczaj mają pojemność 5 litrów, natomiast jednorazowe butelki do dozowników na wkłady mają pojemność od ok. 500 ml do 1 litra, co oznacza, że butelki generują większą ilość odpadów niż kanistry. W kwestii dbania o środowisko producenci jednorazowych butelek starają się ograniczyć problem generowania tak dużej ilości odpadów – podczas użytkowania butelki najczęściej zasysają się, dzięki czemu zajmują mniej miejsca. Zachęca się także personel sprzątający do segregowania odpadów, by butelki mogły być poddane recyklingowi.
  • płyn w kanistrach może ulec zabrudzeniu, ponieważ pojemnik może nie być przechowywany w odpowiednich warunkach. Ma to duże znaczenie w obiektach, które w wyjątkowy sposób dbają o wysoki poziom higieny. Maksymalną higienę zapewniają jednorazowe butelki – preparat nalewany jest w bezpiecznych warunkach tak, by nie uległ zanieczyszczeniu.
  • preparaty do higieny rąk w jednorazowych butelkach produkowane są zwykle przez uznane marki i charakteryzuje je wysoki poziom jakości. Najczęściej w dozownikach, do których są przeznaczone, nie można stosować mydeł innych producentów. Wybierając je, mamy pewność, że użytkownicy będą korzystać ze sprawdzonych preparatów.

 

Najpopularniejsze marki oferujące dozowniki na mydło dolewane to Faneco, Bisk, Franke, Losdi, Marplast, zaś marki oferujące dozowniki na jednorazowe wkłady to m.in. Tork, Katrin, CWS-boco, Gojo, Purell. Są też marki oferujące obydwa rodzaje dozowników, jak np. Merida.

 

Faneco

fot.: Faneco - dozownik mydła w płynie

 

Montaż i obudowa dozownika

 

Dozownik wolnostojący sprawdzi się w łazience domowej, w hotelu lub niewielkim biurze, natomiast w toalecie publicznej i innych obiektach ogólnodostępnych istnieje duże ryzyko kradzieży lub dewastacji. Dlatego opłacalną inwestycją są dozowniki naścienne, które w większości są montowane do ściany za pomocą śrub lub z użyciem taśmy dwustronnej.

 

Dozownik FerroDozownik łokciowy Faneco

fot.: Ferro - dozownik na mydło w płynie             fot.: Faneco - dozownik łokciowy

Dozownik wolnostojący CoramCoram dozownik do mydła

fot.: Coram - dozownik na mydło wolnostojący       fot.: Coram - dozownik na mydło mały

Stojak na biurko z dozownikiem łokciowym

fot.: Skala - stojak na biurko z dozownikiem łokciowym

 

Dozowniki wykorzystywane w obiektach ogólnodostępnych najczęściej wykonane są z plastiku ABS (wzmocnione tworzywo bardziej odporne na uszkodzenia), ze stali szlachetnej i aluminium. Do użytku domowego można również stosować dozowniki wykonane ze szkła lub ceramiki.

 

Rodzaj środka myjącego

 

W zależności od tego, na jaki środek (myjący czy dezynfekujący) jest przeznaczony konkretny dozownik, wyróżnia się dozowniki na mydło w płynie, mydło w pianie, płyn do dezynfekcji rąk, żel, kremy do rąk lub pasty BHP.

 

Dozownik do mydła w płynieDozownik mydła w pianie Faneco

fot.: Faneco - dozownik mydła w płynie i środków dezynfekcyjnych    fot.: Faneco - dozownik mydła w pianie

 

Przed zakupem dozowników warto zanalizować nasze potrzeby, charakterystykę obiektu, do którego przeznaczony będzie dozownik, koszty zakupy oraz przyszłej eksploatacji. Taka analiza pozwoli świadomie wybrać dozownik, który spełni nasze oczekiwania i potrzeby.

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Faneco, Ferro, Vabo, Coram, Skala


Zobacz także
Za lustrowe urządzenia sanitarne - w pionierskim zastosowaniu w łazienkach użytku publicznego

Za lustrowe urządzenia sanitarne - w pionierskim zastosowaniu w łazienkach użytku publicznego

Toalety publiczne charakteryzują się dużym natężeniem ruchu i wymagają specjalnego... ¬ więcej...

 
Wygodnie i elegancko - nowoczesna armatura do obiektów użyteczności publicznej

Wygodnie i elegancko - nowoczesna armatura do obiektów użyteczności publicznej

Wygodnie i elegancko - nowoczesna armatura do obiektów użyteczności publicznejwięcej...

 
Modne i praktyczne zestawy natryskowe podtynkowe

Modne i praktyczne zestawy natryskowe podtynkowe

Łazienki w ostatnim czasie nie odgrywają już tylko tradycyjnej roli. Coraz częściej... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet