Werit


Rodzaje wanien oraz baterii wannowych

artykuł promocyjny


Wanna jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia łazienek. Do najczęstszych dylematów w czasie urządzania łazienki należy wybór wanna czy prysznic. Trzeba przy tym pamiętać, że dzięki wannie możemy realizować obie funkcje - wystarczy dokupić parawan nawannowy by cieszyć się możliwością wziecia również szybkiego prysznica. Wybór wanien na rynku jest ogromny, różnią się materiałem, z jakiego są wykonane, rozmiarem i kształtem. Dlatego decydując się na zamontowanie wanny w łazience, warto poznać najważniejsze kwestie z nią związane.

Rodzaje wanien

fot.: Deante - wanna z parawanem i armaturą natryskową

 

Coraz modniejsze jest łączenie w aranżacji łazienki wanny z kabiną. To najbardziej optymalny wariant, na który jednak nie każdy może sobie pozwolić. Poniżej prezentujemy zalety posiadania wanny:

  • kąpiel w wannie relaksuje, rozgrzewa, poprawia samopoczucie oraz daje chwilę wytchnienia po ciężkim dniu - możemy się wygodnie położyć zamiast stać
  • wanna z parawanem daje podówjne możliwości, np. szybki prysznic rano i długa kąpiel wieczorem
  • w wannie wygodniej jest umyć dzieci, ale z drugiej strony wanna to mało komfortowe rozwiązanie dla osób starszych i niepełnsprawnych
  • wanna z hydromasażem stwarza możliwość zaaranżowania domowego spa

 

 

Podział wanien ze względu na materiał, z którego są wykonane

 

  • Wanny akrylowe

 

Największą popularnością cieszą się wanny akrylowe. Wanny wykonane z wysokiej jakości akrylu, zwłaszcza z litego akrylu, czy z dodatkiem żywicy poliestrowej z włóknem szklanym, są twarde, odporne na zarysowania, uderzenia czy niszczące działanie środków chemicznych stosowanych do czyszczenia. Do niewątpliwych zalet wanien akrylowych należy izolacja termiczna (woda w takiej wannie długo pozostaje ciepła) oraz akustyczna (akryl tłumi dźwięki towarzyszące nalewaniu wody czy wchodzeniu do wanny). Powierzchnia wanny jest przyjemna w dotyku - ciepła i gładka, materiał jest odporny na rdzę, przebarwienia czy zacieki wapienne. Na rynku dostępne są wanny akrylowe o rozmaitych kształtach, rozmiarach i kolorach, z wyprofilowanymi podłokietnikami, z siedziskiem, czy zagłębieniem na przybory toaletowe. Producenci oferują także wanny z powłoką antybakteryjną, które łatwiej utrzymać w czystości - wolniej rozwijają się na nich bakterie, grzyby i pleśnie, a efekt mycia pozostaje na dłużej. Wanny akrylowe są najlżejsze ze wszystkich dostępnych na rynku, np. model o wymiarach 150 x 100 cm waży ok. 20 kg. Pamiętajmy, aby wybierać wanny dobrej jakości, znanej na rynku marki. Zdarza się bowiem, że w tanich, importowanych wannach wyprodukowanych z cienkiej płyty akrylowej na brzegach i załamaniach może być przyczyną pękania powierzchni, zaś na ściankach - nieestetycznych prześwitów.

 

Wanna akrylowa

fot.: Besco - wanna prostokątna Vitae z akrylu sanitarnego

 

 

  • Wanny żeliwne emaliowane

 

Wanna żeliwna jest niezwykle trwała. Może służyć przez długie dziesięciolecia i to w niemal niezmienionym stanie. Wanny te są odporne na uszkodzenia, łatwe w utrzymaniu w czystości, bardzo długo utrzymują temperaturę wody, choć trzeba pamiętać, że pusta wanna żeliwna jest zimna w dotyku. Są odporne na działanie światła i promieni UV, dzięki czemu nie blakną i nie matowieją, są także ognioodporne - wanny żeliwnej nie zniszczą nawet niedopalone świece czy papierosy. Tego rodzaju wanny uznaje się za ekologiczne - stal emaliowana jest materiałem całkowicie przetwarzalnym i może być ponownie wykorzystana w produkcji stali. Niestety, ich podstawową wadą jest waga - są bardzo ciężkie, przez co ich transport i montaż mogą być kłopotliwe. Dobrej jakości wanna wytłoczona jest z jednego, grubego arkusza blachy, dzięki czemu nie posiada spawów, w których mogłaby rdzewieć i w konsekwencji przeciekać. Dlatego też tego typu modele są dość drogie. Stal powinna być też pokryta cienką warstwą emalii, im cieńsza warstwa, tym bardziej elastyczna i tym samym odporna na uszkodzenia.

Wanna wolnostojąca na nóżkach

fot.: Ferro - wanny wykonane z żeliwa najczęściej są stylizowane na retro



Wanny żeliwne oferowane są zazwyczaj w kolorze białym w klasycznych kształtach - prostokątne i owalne, często z ozdobnymi nóżkami (np. o formie lwich łap). Można zamówić także wannę w innym niż białym kolorze, choć w takim przypadku trzeba się liczyć z większym wydatkiem finansowym. Tego typu wanny dodają wnętrzu klasycznej, dystyngowanej elegancji, doskonale nadają się do łazienki w stylu retro. W dużej łazience czy salonie kąpielowym chętnie stawiane są w centralnym miejscu, co podkreśla ich rangę.

fot.: Yeti.pl - Simas wanna wolnostojąca żeliwna 153/76 biała

 

  • Wanny stalowe emaliowane

 

Znacznie lżejsze od żeliwnych, jednak cięższe od akrylowych, np. model o wymiarach 150 x 70 cm waży ok. 30 kg. Wanny te charakteryzują się dużą odpornością na zarysowania, uderzenia i działania domowych środków chemicznych. Dostępne są w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach. Podstawową wadą wanien stalowych jest to, że puste są zimne w dotyku i - co ważniejsze - nalana do wanny stalowej ciepła woda dość szybko traci temperaturę. Można temu jednak zapobiec, izolując wannę termicznie i akustycznie poprzez zamontowanie wanny w specjalnej obudowie styropianowej, co jednak podnosi koszty. Tego typu technologia produkcji sanitariatów powoli jest wypierana przez rozwiązania bardziej nowoczesne.

 

Wanna emaliowana

fot.: Ferro - wanna emaliowana 170x70 cm

 

 

  • Wanny z syntetycznego marmuru

 

Są bardzo solidne i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Mają ciepłą w dotyku, dźwiękochłonną i długo utrzymującą temperaturę wody powierzchnię. Niezaprzeczalną zaletą jest ich wygląd – są niezwykle eleganckie i stylowe. Niestety, odstraszać może waga tych wanien (np. model o wymiarach 182 x 125 cm waży ok. 180 kg) i wysoka cena.

Wanny z syntetycznego marmuru

fot.: Sanitti

 

 

Kształt, wymiar i pojemność wanien

 

Wyróżnia się 4 podstawowe kształty wanien:

  • Prostokątne - cieszą się największą popularnością. Możemy wybierać spośród wanien o długości od 120 do 200 cm i szerokości od 70 do 100 cm. Dostępne są modele, w których część na stopy jest węższa, dzięki temu mniejsza jest pojemność wanny i tym samym większe oszczędności w zużyciu wody.

fot.: Coram

 

  • Narożne - są to wanny trójkątne, pięciokątne, sześciokątne, zaokrąglone od frontu - symetryczne (najmniejsze: 120 x 120 cm, największe: 175 x 175 cm) oraz asymetryczne (z jednym bokiem dłuższym, najmniejsze: 140 x 75 cm i największe: 175 x 120 cm). Wanny asymetryczne mają różnej długości boki prostopadłe, z czego wynika ich podział na wanny prawe - o krótszym boku po prawej stronie - i lewe - z krótszym bokiem po lewej stronie.

fot.: Coram

  • Okrągłe - najczęściej spotyka się wanny o średnicy 150 cm, doskonale nadają się do dużych łazienek czy salonów kąpielowych, w których często montowane są w centralnym miejscu, np. w podłodze.

 

fot.: Luxum

 

  • Owalne - ich długość wynosi 175-190 cm, a szerokość: 85-121 cm. Zazwyczaj są to wanny wolnostojące, choć nadają się także do montażu narożnego i przyściennego, przeznaczone do większych łazienek.

Wanna owalnaKształt wanny - jaki najwygodniejszy

fot.: MarmorinDesign                                                    fot.: Massi                     


Poza typowymi kształtami producenci oferują wanny wielokątne – np. 8-kątne oraz o niestandardowym kształcie, np. w formie łzy, serca, trapezu itd. Wybierając kształt wanny warto zwrócić uwagę na elementy, takie jak zagłówki i oparcia, które często stanowią ich integralną część oraz wszelkiego rodzaju siedziska i podłokietniki - są wygodne i czasem się przydają, ale zajmują też sporo przestrzeni wewnątrz wanny.

fot.: Riho

Pojemność wanien zależy zarówno od wielkości wanny, jak i jej kształtu, wynosi od 70 litrów w najmniejszych modelach, do nawet 450 litrów w największych. Pamiętajmy zatem, iż im większą wannę wybierzemy, tym dłużej będziemy czekać na jej napełnienie, zużyjemy do tego celu więcej wody i tym samym wyprodukujemy więcej ścieków i zapłacimy droższe rachunki.

 

 

Wanny z hydromasażem

 

Dzięki wannie z hydromasażem łazienka może stać się domowym centrum relaksu i odnowy biologicznej. Masaż wodny daje bowiem nie tylko miłe odprężenie po ciężkim dniu, ale także działa pozytywnie na ciało i zdrowie. Masaże wodne pomagają wzmocnić mięśnie i stawy, regulują przemianę materii, łagodzą bóle kręgosłupa czy reumatyczne. Dlatego coraz więcej osób docenia zalety takiego domowego SPA.

 

fot.: Excellent

 

Wanny z hydromasażem produkowane są z akrylu. W system do masażu wodnego mogą być wyposażone wanny małe, które mają ok. 10 dysz ze sterowaniem ręcznym, jak i wieloosobowe, o bardzo zaawansowanej elektronice.


W prostszych modelach, ze sterowaniem ręcznym, uruchomienie pompy (masaż wodny) lub dmuchawy (masaż powietrzny) następuje za pomocą przycisku na górnej krawędzi wanny. Powtórne wciśnięcie przycisku kończy działanie hydromasażu. Wanny z hydromasażem są zabezpieczone przed pracą pompy „na sucho.


Bezpieczniejsze i wygodniejsze w obsłudze, ale też znacznie droższe są wanny z hydromasażem sterowanym elektronicznie. W takich modelach panel sterowania zamontowany jest na brzegu wanny a w niektórych systemach mamy też do dyspozycji pilota. Systemy te mają czujniki poziomu wody, które uniemożliwiają włączenie hydromasażu, jeśli dysze nie znajdują się pod wodą. Ponadto panel umożliwia ustawienie czasu, rodzaju (stały czy pulsacyjny) i siły hydromasażu, liczbę działających dysz, temperaturę wody, a także włączenie automatycznej dezynfekcji i osuszania dysz po kąpieli.


Bardziej zaawansowane modele hydromasażu posiadają opcje dodatkowe, które wzmacniają działanie relaksacyjne czy pielęgnacyjne masażu wodnego. Umożliwiają one np. stosowanie aromaterapii poprzez dodanie do kąpieli olejków zapachowych, ozonowanie wody, co zwiększa natlenienie skóry, posiadają podwodne oświetlenie, opcję włączenia muzyki czy kaskady wodnej dającej kojący szum niczym wodospad.

 

 

Baterie wannowe

 

Większość baterii wannowych ma w korpusie przełącznik na prysznic, z tego względu często nazywa się je bateriami wannowo-prysznicowymi.

Najbardziej popularnymi bateriami wannowymi są baterie ścienne natynkowe - jedno- lub dwuuchwytowe. Dwuuchwytowe posiadają dwa kurki regulacji wody - ciepłej i zimnej. W przypadku jednouchwytowych temperaturę i siłę strumienia wody regulujemy za pomocą jednej dźwigni, co jest dużo wygodniejsze i bardziej ekonomiczne  – mówi Mariusz Rzepecki. Jednak baterie te mają mniejszą wydajność – ok. 20-30 L/min, co wydłuża czas oczekiwania na napełnienie się wanny wodą – dodaje doradca techniczny ze sklepu internetowego Lazienkaplus.pl.

 

Bateria Diamond

fot.: Armatura Kraków                      fot: Diamond

 

Nad wanną możemy zamontować także baterię ścienną podtynkową, należy to jednak wykonać przed położeniem płytek. W tym przypadku napełnianie wanny następuje przez wylewkę wannową zamontowana na ścianie lub przez zestaw odpływowo-przelewowy z funkcja napełniania przez przelew.

fot.: Invena


Kolejną grupę stanowią baterie wannowe termostatyczne – natynkowe i podtynkowe. Dzięki zamontowanej w baterii głowicy termostatycznej strumień ani temperatura wody nie zmieniają się, nawet jeśli nastąpi chwilowy spadek ciśnienia lub temperatury dopływającej wody ciepłej. Ta funkcja przydaje się szczególnie wtedy, kiedy w wannie używamy prysznica. Zaletą baterii termostatycznej jest też możliwość ustawienia odpowiedniej dla użytkownika temperatury wody, dzięki temu z baterii nie popłynie woda o temperaturze wyższej niż wcześniej ustawiona. Ma to szczególne zastosowanie w przypadku wanien, w których kąpią się dzieci – nie ma obawy, że samodzielnie odkręcą kurek i poparzą się zbyt gorącym strumieniem wody – podkreśla Mariusz Rzepecki.

 

MOZA CHROM bateria termostatyczna natryskowa

fot.: Armatura Kraków

 

Jeśli nie podobają nam się baterie umieszczone nad wanną, w ścianie, możemy zdecydować się na baterie stojące wielootworowe. Baterie wielootworowe montuje się w wyciętych w krawędzi wanny otworach. Są to dość ciężkie baterie, które nie zawsze można zamontować na brzegu wanny (producent wanny może to zastrzec w karcie gwarancyjnej). Wówczas instaluje się je na oddzielnej półce przy wannie lub na obudowie wykonanej z ceramiki.

Baterie nawannowe - zestawienie oferty rynkowejBaterie nawannowe - zestawienie oferty rynkowej

fot.: Invena                                                                            fot.: Ferro      

Warto wspomnieć jeszcze o bardziej ekskluzywnych opcjach baterii wannowych. Są to wysokie baterie wannowe, które mocuje się w podłodze, zazwyczaj przy wannach wolnostojących. W tej grupie baterii możemy wybierać spośród jedno- i dwuuchwytowych oraz termostatycznych.

Retrobateria wannowa wolnostojąca Toscana Massibateria wannowa wolnostojąca Besco Retro

fot.: Armatura Kraków, Massi, Besco


Baterie do wanny mogą mieć też składaną wylewkę:

Rodzaje baterii wannowych - rodzaje, funkcje

fot.: Deante - niezwykle praktyczna bateria wannowa Maruna ze składaną wylewką

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Łazienkaplus.pl SA
Zdjęcia: Armatura Kraków, Diamond, Massi, Riho, Excellent, MarmorinDesign, Luxum, Sanitti, Yeti.pl, Besco, Coram, Invena, Deante, Ferro


Zobacz także
Najmodniejsze kolory armatury do łazienki w 2024 roku

Najmodniejsze kolory armatury do łazienki w 2024 roku

Na rynku pojawiły się nowe wersje kolorystyczne bestsellerowych przycisków marki... ¬ więcej...
 
Baterie do łazienek - jedna kolekcja, spójna stylistyka

Baterie do łazienek - jedna kolekcja, spójna stylistyka

Każda łazienka, bez względu na styl, jaki wybierzemy, musi być urządzona konsekwentnie,... ¬ więcej...
 
Wyposażenie toalet publicznych z Sanjo

Wyposażenie toalet publicznych z Sanjo

Nowoczesna toaleta publiczna powinna być czysta, wygodna i estetyczna. Korzystanie z... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook