gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Karlik   Legrand

Hager     Ospel   

GDE Apator

 nVent Werit


Dahua   Solsum

W2  FENIX

Intersoft

FibaroNoark

 Elektra   Pawbol

znajdź fachowca

Testery elektryczne Fluke T6 - jak wykonać dokładny pomiar

aktualizacja: 27-11-2017, 11:08 – artykuł promocyjny


Testery elektryczne Fluke do pomiaru napięcia i natężenia prądu wykrywają pole elektryczne w otwartych cęgach, dzięki czemu długotrwały i uciążliwy pomiar obarczony dużym ryzykiem staje się szybszy i bezpieczniejszy. Modele T6 znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach, jak np. wykonywanie pomiaru parametrów elektrycznych w tablicach rozdzielczych, czy skrzynkach przyłączowych.

 

Bezpieczeństwo pracy

 

Nowa technologia FieldSense pozwala na pomiar napięcia do 1000 V AC poprzez otwarte cęgi. Dzięki temu model T6 jest bezpieczniejszy w użytkowaniu, a możliwość jednoczesnego rejestrowania napięcia i natężenia prądu skraca czas pomiaru i eliminuje konieczność wielokrotnego otwierania pokryw i zdejmowania nakrętek przewodów. Wydajniesze urządzenie to także bardziej optymalne warunki pracy. Zastosowanie otwartych cęg o największym rozwarciu spotykanym w branży pozwala na wykorzystane urządzenia nawet w przypadku przewodów o przekroju 120 mm2, które przenoszą prąd o maksymalnym natężeniu 200 A. Kompaktowy rozmiar testera sprawia, że z łatwością zmieści się on w kieszeni osoby dokonującej pomiaru.


Elektrycy obsługujący obiekty komercyjne i przemysłu lekkiego mogą używać testerów elektrycznych T6 do:
 

 • podstawowych zadań w zakresie wyszukiwania i usuwania awarii
 • weryfikowania wartości napięć i ciągłości obwodów
 • testowania pojedynczych obwodów przy równoczesnym, szybkim pomiarze natężenia i napięcia bez dodatkowych przewodów pomiarowychWśród typowego zastosowania należą:
 

 • przebieg kabli w skrzynkach przyłączowych
 • obwody zasilające silniki elektryczne (do 200 A)
 • tablice rozdzielcze (możliwość wykonywania pomiarów na przewodach o przekroju 120 mm2)
 • urządzenia grzewcze, wentylacyjne i klimatyzacyjne
 • rozłączniki
 • osłony przewodów (przy wykorzystaniu czarnego przewodu pomiarowego)


WAŻNE!

Należy jednak pamiętać, że wykonywanie pomiarów bez przewodów pomiarowych nie oznacza rezygnacji z wymaganych środków ochrony indywidualnej.
Zasada działania testera T6

 

Skrzynki przyłączowe mają to do siebie, że znajduje się w nich mnóstwo przewodów. Praca elektryka często zostaje spowolniona, gdyż odnalezienie tego właściwego kabla to często wyzwanie. Dzięki testerowi T6-600 lub T6-1000 pomiar odbywa się poprzez wsunięcie pojedynczego przewodu w otwarte cęgi.

Tester elektryczny T6 oferuje więcej możliwości niż tylko zwykłą detekcję. Daje on możliwość pomiaru napięcia, natężenia i częstotliwości prądu AC bez użycia przewodów pomiarowych. Przy wykorzystaniu zawartych w zestawie przyrządów pomiarowych funkcjonalność urządzenia zostaje poszerzona o dodatkowe możliwości - mierzenie prądu AC/DC i rezystancji oraz testowanie ciągłości obwodów. Testery T6 działają w oparciu o opatentowaną technologię FieldSense zapewniającej bezpieczeństwo pracy elektryka podczas pomiaru źródła napięcia. Pomiar może odbywać się przez izolację kabla, przez co ryzyko narażenia użytkownika na kontakt z odsłoniętymi metalowymi przewodami jest zminimalizowana. Do tego nie ma obawy o popełnienie błędów, czy przypadkowego zetknięcia niewłaściwych przewodów.

FieldSense wprowadza sygnał o znanych parametrach, aby na jego podstawie dokładnie określić nieznaną wartość napięcia AC. Daje to możliwość prawdziwej rejestracji napięcia, a nie tylko wykrywanie pola magnetycznego, co jest znane z konwencjonalnych bezkontaktowych detektorów napięcia.


W tradycyjnych metodach konieczne było połączenie typu metal-metal podczas prowadzenia testów przy użyciu przewodów pomiarowych lub mocowania zacisków krokodylkowych do obwodu. Tester T6 wykonuje wszystkie pomiary bez kontaktu z obwodem pod napięciem. Aby dokonać pomiaru wymagana jest jednak ścieżka pojemnościowa do ziemi,  którą zapewnia użytkownik poprzez zetknięcie okrągłego punktu dotykowego z tyłu pokrywy baterii - będzie to wystarczające w wielu zastosowaniach. W przypadku braku takiej możliwości może być wymagane połączenie uziemiające za pomocą przewodu pomiarowego dołączonego do zestawu.

 

Stabilność odczytu

 

Optymalne położenie przewodu pod napięciem lub przewodu neutralnego przy pomiarach z zastosowaniem technologii FieldSense to środek dolnej części otwartych cęgów. W celu ustawienia otwartych cegów należy nasunąć je na przewód jedną ręką. Model T6-1000 wyświetla jednocześnie wyniki pomiaru w zakresie napięcia i natężenia prądu. W menu istnieje możliwość ręcznego wyboru częstotliwości. Bez konieczności ponownej konfiguracji przyrządu ani szukania metalowych punktów testowych.


O stabilności sygnału funkcji FieldSense informuje zielony ekran monitora LCD. Kontrolka napięcia oznaczona symbolem błyskawicy w kształcie trójkąta przybiera kolor czerwony, gdy napięcie wzrasta ponad 30 V.

 
Wszelkie elementy izolowane wykorzystywane w pracy elektryka - rękawice, buty, drabina - mogą nieco zaburzać odczyt czyniąc go nieco mniej dokładnym. Wówczas wiarygodne pomiary uzyskamy po podłączeniu zewnętrznego przewodnika uziemiającego - dołączony przewód czarny przewód należy zetknąć z przewodnikiem uziemiającym takim jak przewód lub skrzynka przyłączowa.

 

Pomiar napięcia i natężenia AC przy użyciu technologii FieldSense:

 

1. Przekręcić pokrętło wyboru do drugiej pozycji
 

 • Tester T6-100 jednocześnie mierzy i wyświetla zarówno napięcie AC, jak i natężenie AC
 • Model T6-600 w domyślnym ustawieniu posiada pomiar natężenia AC; do wykonania pomiaru natężenia AC należy go przełączyć za pomocą żółtego przełącznika


2. W przypadku korzystania z płytki dotykowej w celu zapewnienia uziemienia należy włożyć czarną sondę pomiarową do wnęki z tyłu przyrządu. Jeśli użytkownik korzysta z izolowanych rękawic, stoi na izolowanej drabinie lub w inny sposób jest izolowany od podłoża, należy umieścić czarny przewód pomiarowy na przewodniku uziemiającym lub podłączyć go do uziemienia za pomocą zacisku krokodylkowego.


w celu bezpiecznego wykonywania pomiarów elektrycznych zawsze należy korzystać z odpowiednich środków ochrony indywidualnej. Ulepszenia zastosowane w testerach T6 mają za zadanie wspomóc takie środki ochronne jak specjalna odzież, wyposażenie zabezpieczające przed łukiem elektrycznym, rękawice, okulary, ochronniki słuchu i obuwie skórzane

 

3. Wyświetlić odczyt, zwracając uwagę na jednostki miary.

4. Nacisnąć przycisk HOLD, aby tymczasowo zatrzymać wartość pomiaru wyświetlaną na ekranie w celu dokonania jej odczytu.

 

Pomiar rezystancji i ciągłości obwodu

 

Tester T6-1000 umożliwia pomiar rezystancji od 1 Ω do 100 kΩ, a model T6-600 od 1 Ω do 2000 Ω. Postępowanie w celu dokonania pomiaru:

 • wyłączyć zasilanie testowanego obwodu
 • ustawić pokrętło wyboru na Ω
 • przyłożyć końcówki sondy do wybranego elementu lub fragmentu obwodu
 • dokonać odczytu z wyświetlacza
 • wartość poniżej 40 Ω powoduje uruchomienie sygnału dźwiękowego, świadczącego o problemie z ciągłością obwodu.
Obwody bez obciążenia

 

Jeśli obwód AC jest pod napięciem, ale nie jest obciążony, można dokonywać pomiaru na przewodzie fazowym pod napięciem. Zakres pracy testerów T6 przydaje się przy wyszukiwaniu i usuwaniu awarii, ponieważ umożliwiają sprawdzenie, które przewody są pod napięciem - nawet wtedy, gdy obwód nie jest obciążony. Daje to możliwość pracy nawet na otwartym obwodzie.
 

Kontakt w sprawie produktów:

Fluke Europe B.V.
tel. +31 4 0267 5406
www: www.fluke.pl
mail: cee.cs@fluke.com


Zobacz także
E-akademia Apatora - bezpłatne szkolenia z zakresu aparatury łączeniowej

E-akademia Apatora - bezpłatne szkolenia z zakresu aparatury łączeniowej

Apator tworzy międzynarodową grupę producentów urządzeń i systemów... ¬ więcej...

 
Nowa kamera termowizyjna testo 883 - profesjonalne wsparcie dla audytorów energetycznych

Nowa kamera termowizyjna testo 883 - profesjonalne wsparcie dla audytorów energetycznych

Kamera termowizyjna testo 883 to nowość w ofercie Testo — eksperta w zakresie... ¬ więcej...

 
Usługi badań i pomiarów w laboratorium W2

Usługi badań i pomiarów w laboratorium W2

Firma W2 od 20 lat zajmuje się projektowaniem, produkcją oraz serwisem urządzeń... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet