Oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu

artykuł promocyjny


Dobrze zaplanowane oświetlenie zewnętrzne jest bardzo ważne, gdyż pełni podwójną rolę - odstrasza potencjalnych złodziei oraz wskazuje właściwą drogę zaproszonym gościom. Co więcej sztuczne światło pozwala docenić piękno domu i ogrodu również po zmroku. Wytwarza ono atmosferę i niepowtarzalny klimat oraz tworzy wyjątkowe widowisko malowane światłem. Za dnia lampy również pełnią funkcję ozdobną.

Oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu

  fot.: Aurora Technika Świetlna

 

Oświetlenie zewnętrzne - instalacja elektryczna

 

Instalacja elektryczna to niezbędny element do rozprowadzenia oświetlenia zewnętrznego. Bardzo często na etapie budowy domu zapominamy o tym, żeby rozprowadzić również instalację do ogrodu. O tym fakcie przypominamy sobie znacznie później. Najważniejsze jednak by zadbać o uzbrojenie działki jeszcze przed planowaniem i zakładaniem ogrodu. Instalację zasilającą zewnętrzne oświetlenie powinniśmy podłączyć do wydzielonego obwodu instalacji domowej oraz dodatkowo zabezpieczyć ją dwoma rodzajami wyłączników:
 

  • nadmiarowoprądowym, dobranym do mocy obciążenia - do ochrony przed przeciążeniem i skutkami zwarć
  • przeciwporażeniowym (różnicowoprądowym) - do ochrony przed porażeniem


Dodatkowym zabezpieczeniem jest prąd znamionowy obciążenia 10 lub 16 A. Zazwyczaj wykorzystuje się prąd sieciowy o natężeniub 230 V. Jeśli jednak zdecydujemy się na instalację niskonapięciową (12 V, 24 V) musimy użyć transformatora redukującego napięcie. Najmniej wymagające jest oświetlenie wykorzystujące energię solarną. Musimy przy nim jednak pamiętać, że jego moc oraz możliwości sterowania nim są najmniej podatne na wszelką ingerencję człowieka.


Przeczytaj również:

Instalacja elektryczna w domu Instalacja elektryczna w domu


W ziemi należy układać specjalnie do tego przystosowane przewody, czyli o odpowiedniej izolacji (żółto-zielona) - z oznaczeniem YKY. Przed ich zasypaniem nad kablami należy umieścić niebieską folię ostrzegawczą. Ze względów bezpieczeństwa powinny one być rozłożone co najmniej 60 cm od gruntu. Ochroni to je przed uszkodzeniami w czasie prac ogrodowych. Zewnętrzne oświetlenie potrzebuje również odpowiedniej klasy szczelności - najlepiej IP X4 lub wyższa. Zgodnie z zaleceniami stopień IP23 może być stosowany pod zadaszeniem (oprawy w podsufitce, na tarasie), światło na elewacji budynku powinno spełniać wymagania klasy IP44, a lampy zlokalizowane przy gruncie muszą mieć wyższą szczelność - IP65 lub IP67 w przestrzeni otwartej (np. oprawy najazdowe wzdłuż ciągów komunikacyjnych).  Oznaczenia IP są powszechnie stosowane na wszystkich źródłach oświetlenia - zawsze trzeba je sprawdzać przy zakupie >> sprawdź Co oznaczają stopnie ochrony IP

fot.: Es-System - iluminacja świetlna z wykorzystaniem profesjonalnych naświetlaczy Es-System

Warto postawić na energooszczędne źródła światła, które będą również prawidłowo pracowały przy niskich temperaturach. Pamiętajmy przy tym, że nie zawsze jest potrzeba włączania wszystkich lamp na całą noc. Na zewnątrz możemy wybrać żarówki halogenowe, kompaktowe, czy typu LED.


Zobacz także:

Źródła światła w domu - przegląd rozwiązań Źródła światła w domu - przegląd rozwiązań

 

Oświetlenie solarne w ogrodzie

 

Wykorzystanie energii słonecznej w celach wytwarzania oświetlenie znane jest od dość dawna. Trzeba przy tym pamiętać, że tylko dobrej jakości lampy poradzą sobie z tym zadaniem w sposób zadawalający. Tegp typu lampy jednak doskonale sprawdzają się przy alejkach, w miejscach wymagających oświetlenia akcentującego oraz wszędzie tam, gdzie mogą być wspomagane tradycyjnym oświetleniem w przypadku złej pogody. Mogą mieć postać delikatnych latarenek, słupków solarnych lub reflektorów. Ich największą zaletą jest możliwość szybkiej relokacji bez kabli.

fot.: Aurora Garden to seria lamp dedykowanych do oświetlenia ogrodowego

 

Oprawy oświetleniowe - wybór

 

Oprawy oświetleniowe stanowią najbardziej rzucający się w oczy element oświetlenia zewnętrznego. Wybór jest bardzo duży. Przede wszystkim należy zachować konsekwencję w doborze lamp - jeśli oświetlenie jest nowoczesne warto utrzymać taką tendencję we wszystkich elementach, bez mieszania stylów (lampy produkowane są zazwyczaj w tzw. rodzinach). Zewnetrzner oprawy oświetleniowePodobnie jest w przypadku doboru opraw do naszego domu - klasyczne oprawy do tradycyjnych budynków, a nowoczesne do modernistycznych. Oświetleniu może podlegać każdy skrawek ogrodu oraz elewacji, jednak najlepszym doradcą jak zawsze jest umiar. Warto by oświetlenie pozostało nastrojowe i delikatne, zwłaszcza jeśli widzimy je z okien naszego domu. Najmocniejsze światło powinno znaleźć się przy traktach komunikacyjnych oraz przeszkodach terenowych (np. schody). Nieco delikatniejsze przy wejściu do domu i na posesję, a najbardziej nastrojowe w miejscach dekoracyjnych.

fot.: Aurora Technika Świetlna

 

Rodzaje zewnętrznych opraw oświetleniowych:

  • kinkiety,
  • reflektory,
  • oprawy na schody,
  • oprawy najazdowe,
  • słupki świetlne,
  • lampy techniczne, w tym odporne na zatapianie w wodzie.
     

oświetlenie zewnętrzne sureline

fot.: Sureline

 

Zobacz także: Modułowe linie świetlne Sureline

Rodzaje zewnętrznych opraw oświetleniowych - podział ze względu na miejsce montażu

     a) do montażu ściennego

     b) do montażu stropowego

     c) do montażu naziemnegoRodzaje zewnętrznych opraw oświetleniowych - przykłady:

Rodzaje zewnętrznych opraw oświetleniowych

fot.: Smartlight - naświetlacz architektoniczny ogrodowy Siena

Rodzaje zewnętrznych opraw oświetleniowych

fot.: Smartlight - oprawa
schodowa Mila

Rodzaje zewnętrznych opraw oświetleniowych

fot.: Smartlight - oprawa
ścienna Tin 6

Rodzaje zewnętrznych opraw oświetleniowych - oprawa Oslo 160 7060

fot.: Aurora Technika Świetlna - lampa Oslo 160

Rodzaje zewnętrznych opraw oświetleniowych

fot.: Aurora Technika Świetlna - oprawa Calvi Pendant

Rodzaje zewnętrznych opraw oświetleniowych

fot.: Aurora Technika Świetlna - oprawa Kos


Klosz opraw zewnętrznych musi być wytrzymały na zmienne warunki atmosferyczne, dlatego najczęściej wykonuje się je ze szkła lub polikarbonatu oraz elementów nierdzewnych.
 

Sprawdź również:

Oprawy oświetleniowe - przegląd Oprawy oświetleniowe - przegląd

 

Oświetlenie budynku

W planowaniu oświetlenia budynku trzeba pamiętać o odpowiednim ustawieniu źródła światła, tak by ładnie podkreślało elewację lub wybrane elementy. Odpowiedni kąt padającego światła, a czasem również nienaturalna barwa uwypuklą ciekawą strukturę i zamaskują wszelkie mankamenty. Przy planowaniu tej części instalacji elektrycznej należy wziąć pod uwagę oświetlenie wejścia głównego, numeru domu oraz pozostałych elementów ułatwiających komunikację po zmroku (np. wjazd do garażu) lub pełniących funkcję estetyczną.
 

Przeczytaj także >> Oświetlenie elewacji

 

Lampy przy podjeździe i na fasadzie budynkuLampy na drewnianej elewacji

fot.: Norlys - zobacz więcej...


 
Oświetlenie ogrodu

Przy oświetleniu ogrodu powinniśmy uwzględnić wejście do domu, ścieżkę/drogę i bramę wjazdową. Możemy również pokusić się o podświetlenie ciekawych elementów aranżacyjnych ogrodu, np. kaskady wodnej lub wybranych roślin. W projektowaniu oświetlenia ogrodowego trzeba pamiętać także o tym, że ogród zmienia się w ciągu roku oraz z biegiem lat.

Rodzaje zewnętrznych opraw oświetleniowych - oświetlenie ogrodu

 fot.: Aurora Technika Świetlna


Zobacz więcej inspiracji >> Oświetlenie ogrodu - instalacja, lampy, technologie

 

Sterowanie światłem - zalety

 

Sterowanie światłem zewnętrznym stanowi ostatni etap planowania oświetlenia domu i ogrodu. Niewątpliwie jest to element wprowadzający nastrój. Dobrze jest tak zaplanować oświetlenie zewnętrzne, aby można było wygodnie nim sterować z wnętrza domu - nie ma wówczas konieczności stosowania specjalnych opraw zewnętrznych ze szczelną obudową. Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie czujników zmierzchowych w części oświetlenia, które samoistnie zareagują na zapadający zmrok i włączą oświetlenie. Intersującym pomysłem są również lamy posiadające czujnik ruchu, który zareaguje, gdy ktoś pojawi się w pobliżu, np. furtki lub drzwi wejściowych. Ciekawym zabezpieczeniem są oprawy sterowane zegarowo lub wyposażone w łącznik z mikroprocesorem umożliwiające taką manipulację światem w ciągu doby, aby świeciło ono zgodnie z naszym rytmem dnia lub dla bezpieczeństwa jako element symulowania naszej obecności. Realizowane jest to przez tzw. system inteligentengo budynku, w ramach którego możliwe są bardziej zaawansowane czynności - różnorodne programowanie oświetlenia w funkcji czasu, tworzenie scen świetlnych itp.

 

Oświetlenie zewnętrzne specjalnego przeznaczenia

 

Duże hale i magazyny, ale także garaże, hangary i elewacje budynków o charakterze przemysłowym lub usługowym potrzebują specjalistycznego oświetlenia zewnętrznego, które będzie odznaczać się wyższą trwałością oraz paramterami emitowanego światła. Tego typu asortyment dostępny jest w ofercie firm z oświetleniem specjalistycznym oraz przemysłowym.

Oprawa Dora o podwyższonej wytrzymałości

fot.: I-Valo - oświetlenie zewnętrzne przemysłowe

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Es-System, Norlys, Sureline, Aurora Technika Świetlna, Smartlight, I-Valo


Zobacz także
MILOO-ELECTRONICS Wspiera Modernizację Oświetlenia Drogowego: VIA - Innowacyjne Rozwiązanie dla Zrównoważonej i Efektywnej Energii

MILOO-ELECTRONICS Wspiera Modernizację Oświetlenia Drogowego: VIA - Innowacyjne Rozwiązanie dla Zrównoważonej i Efektywnej Energii

Firma MILOO-ELECTRONICS z dumą wspiera gminę Komprachcice woj. opolskie w ambitnym projekcie... ¬ więcej...
 
Zewnętrzne oświetlenie LED - nowe rozwiązania dla billboardów i architektury drogowej

Zewnętrzne oświetlenie LED - nowe rozwiązania dla billboardów i architektury drogowej

Oświetlenie ulic, elementów architektury drogowej i reklam outdoorowych jest niezwykle... ¬ więcej...
 
Współczesne systemy sterowania oświetleniem - zarys historyczny pionierskich zastosowań

Współczesne systemy sterowania oświetleniem - zarys historyczny pionierskich zastosowań

Już od zarania naszej cywilizacji człowiek nieustannie dążył do wyeliminowania ciemności... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook