Oprawy oświetleniowe - przegląd

aktualizacja: 14-05-2021, 07:01 – artykuł promocyjny


Wybór oświetlenia do domu to bardzo ważna kwestia, która później warunkować będzie nasze samopoczucie, odbiór wizualny wnętrza oraz nastrój panujący w budynku. W zależności od pomieszczenia oraz strefy użytkowej możemy wybrać oprawy gwarantujące bardziej intensywne światło lub o nastrojowym charakterze. Wybór jest bardzo duży.

W zależności od miejsca montażu oraz oczekiwanego efektu wyróżnia się różne rodzaje opraw oświetleniowych. Od klasycznych modeli sufitowych po ozdobne lampy i lampki stojące. Wysoka technologia produkcji oraz niczym nieograniczona wyobraźnia projektantów sprawiły, że na rynku mamy przegląd bardzo wyrafinowanych form, kształtów i koncepcji na zaaranżowanie światła we wnętrzu. Małe lub okazałe, okrągłe i prostokątne oraz bogato zdobione oprawy stanowią o różnorodności rynku techniki oświetleniowej.

Square 3Orbit XLOval Foton

fot.: Design Light - oczka ledowe Square 3, Orbit XL, Oval oraz Foton

 

Lampy - przeczytaj więcej >> Oświetlenie domowe - to będzie modne

 

W sprzedaży dostępne są:

  • Sufitowe oprawy punktowe

Praktyczne ze względu na dobre oświetlenie oraz niewielkie rozmiary. Sprawdzą się w każdej przestrzeni, zwłaszcza wszędzie tam, gdzie liczy się oszczędność miejsca. Oprawy punktowe są praktycznie niewidoczne, zdradza je jedynie świetlna łuna równomiernie rozlewająca się po całym pomieszczeniu. Oparte na technologii LED dają przyjemne światło niezakłócone kloszem czy inną ozdobą spotykaną w innych modelach opraw.


Aurora - oprawa Astro

fot.: Aurora Technika Świetlna

Warto również przemyśleć rozstaw opraw punktowych, tak by nie powstawały strefy zacienione oraz by strumienie świetlne nie nachodziły na siebie, gdyż niepotrzebnie będziemy zużywali energię.

CostaMars

fot.: Design Light - oprawy sufitowe wpuszczane Costa, Mars

  • Plafoniery

Plafoniery są typem oświetlenia montowanego blisko sufitu. Mogą być delikatne lub nieco rozbudowane. Plafoniery świetnie sprawdzą się w łazienkach, holach, ale również coraz częściej trafiają do pokojów dziennych. Tego typu oprawy to bardzo dobre rozwiązanie do niskich wnętrz. Trzeba jednak pamiętać, że smodzielna plafoniera może dawać zbyt słabe światło, dlatego bardzo często konieczne jest zastosowanie dodatkowego źródła światła.

plafoniera Carina - HSK LEDYplafoniera Carina - HSK LEDY

fot.: HSK LEDY

Współczesne plafony są źródłem ciekawych kreacji które niczym nie przypominają tych z poprzedniej dekady, które źle się nam kojarzyły z oszczędnościami. Rozbudowana forma i ciekawe kształty sprawiają, że każdy znajdzie odpowiedni do swojego wnętrza model. Oświetlenie zawsze powinno być dobrane do stylu panującego w danym pomieszczeniu.        

fot.: Pawbol - oprawa oświetleniowa DIONE E27 1x25W czarna, klosz mleczny oraz oprawa oświetleniowa PANTERA, biały pierścień, klosz mleczny        

  • Żyrandole i lampy wiszące

Najbardziej klasyczne oprawy oświetleniowe. W zależności od przeznaczenia mogą być bardzo ozdobne lub posiadać nieco oszczędniejszą formę. Żyrandol jednak zawsze kojarzy się z wysublimowaną elegancją. Jest to oprawa, która zdobi wnętrze i przyciąga wzrok. Żyrandol jest jednak wymagający - zwłaszcza w utrzymaniu czystości.
 

 Oprawy oświetleniowe - AuroraLampa wisząca Pico BlackLampa wisząca Roxana

fot.: Aurora Technika Świetlna            fot.: APM MORKOM - lampy wiszące       


Pomieszczenia z żyrandolami mają wysokie walory estetyczne. Wiszące lampy mogą mieć różną długość. Najlepiej sprawdzają się w dużych otwartych przestrzeniach. 
 

  • Oprawy ścienne

Oprawy ścienne służą do doświetlenia lub podkreślenia jakiegoś elementu w pomieszczeniu. Szczególną rolę przypisuje się im w oświetleniu schodów lub jako kinkiety tworzą nastrój w pokoju dziennym. Delikatne wiązki światła mogą być odpowiednio ukierunkowywane.
 

Czarne kinkiety Park Lane Grande w salonie

                 fot.: Aurora Technika Świetlna

  • Lampy i lampki stojące

Lampa stojąca Tag Floor do oświetlenia sypialniLampy i lampki są typem oświetlenia, które możemy w dowolnym momencie przenieść. Niewielkie gabaryty oraz mobilny charakter sprawiają, że lampki są dość powszechnie stosowane jako oświetlenie dodatkowe, zwłaszcza w sypialnich, czy pokojach dziennych. Producenci prześcigają się w konstruowaniu oryginalnych kształtów. Duży wybór dotyczy również kolorów i wielkości.
 

fot.: Aurora Technika Świetlna


 

  • Reflektory

Za sprawą tego typu oświetlenia możemy kierować strumień światła w wybraną lokalizację. Szczególnie polecane w strefie lustra w łazience oraz w pomieszczeniach o nietypowym kształcie, np. długich i wąskich czy z licznymi zakamarkami. Reflektory mogą być jedno lub wieloramienne. 

Reflektory Altona Astro LightingOświetlenie ledowe sufitu i ściany bocznej

fot.: Aurora Technika Świetlna - oświetlenie z reflektorami

fot.: Regiolux


  • Moduły liniowe LED

Moduły LED to bardzo intensywnie rozwijający się trend w technice oświetleniowej. Dają duże możliwości tworzenia przytulnego nastroju. Sprawdzą się w lokalach użytkowych oraz w domu w pokoju dziennym czy sypialni. Diody LED pozwalają osiągnąć różne kolory światła.


 

  • Meblowe zestawy oświetleniowe (nadszafkowe lub podszafkowe)

Oświetlenie z grupy precyzyjnego. Służy głównie do doświetlenia stref roboczych oraz jako element dekoracyjny. Meblowe oprawy mogą być częścią zabudowy szafkowej lub stanowić osobne źródło światła. 
 

Taro Triple - potrójna oprawa podtynkowa AstroRad-Pol - oświetlenie LED w kuchniRad-Pol - oświetlenie LED w kuchni

fot.: Aurora Technika Świetlna                                      fot.: Rad-Pol                                  

Futura XC

fot.: Design Light - oprawa Futura XC

  • Oprawy profesjonalne - odznaczają się wyjątkową trwałością wynikającą z parametrów urządzeń oraz odpornością na szkodliwe warunki środowiskowe typu wysoka wilgotność, duże zapylenie itp. Stosowane są w miejscach o specyficznych parametrach pracy, na przykład w saunach, na basenach oraz wszelkich stanowiskach pracy związanych ze szkodliwymi warunkami.             

fot.: I-Valo - oprawy przemysłowe        

 

Zobacz również

 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: APM MORKOM, Regiolux, Design Light, Rad-Pol, Aurora Technika Świetlna, Pawbol, HSK LEDY, I-Valo
Zobacz także
Jak dobrze oświetlić garberobę?

Jak dobrze oświetlić garberobę?

Garderoba, stanowiąca osobne pomieszczenie lub tylko wydzieloną część pokoju,... ¬ więcej...

 
Najnowszy katalog Miloo Electronic - Residential lighting - Oświetlenie Mieszkaniowe

Najnowszy katalog Miloo Electronic - Residential lighting - Oświetlenie Mieszkaniowe

MILOO-ELECTRONICS – polski producent oświetlenia w technologii LED marki MILOO... ¬ więcej...

 
Urok lamp podłogowych

Urok lamp podłogowych

Szlachetne wnętrza lubią tonąć w blasku. Każdy detal stanowi istotny element składający... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet