
-
Światło na wynajem. Przełomowy model biznesowy...
- Inteligentne światło w biurze z oprawą Kayak
- Oświetlenie do ogrodu idealne latem i zimą
- Nowa generacja opraw MILOO LIGHTING
- Modułowe linie świetlne Surelin - hermetyzacja LED
- Oświetlenie basenu, fontanny
- Czy LED rzeczywiście się opłaca?
- Oświetlenie do sufitów podwieszanych
- Oprawy oświetleniowe I-VALO do wymagających warunków
- Oświetlenie hal i magazynów
- Oświetlenie biura - normy
- Oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu

- Fotowoltaika i pompa ciepła
-
Ile prądu zużywa pompa ciepła?
- Instalacja pompy ciepła - jak poprawić przepływ wody w instalacji c.o.
- Wycena pompy ciepła - bezpłatny kalkulator kosztów
- Wysokotemperaturowe pompy ciepła - idealne do współpracy z grzejnikami
- Grzejniki do pomp ciepła - przegląd rozwiązań
- Porównanie pomp ciepła
- Praca pompy ciepła w okresie zimowym
- Pompy ciepła - przegląd oferty producentów
- Dom ogrzewany pompą ciepła - zasada działania pompy ciepła


Oświetlenie hal i magazynów
artykuł promocyjny
Od oświetlenia przeznaczonego do przemysłu wymaga się by pozwoliło na odciążenie sieci elektrycznej oraz dało możliwość zmniejszania kosztów utrzymania przedsiębiorstwa. Do tego nie można oczywiście zapomnieć o komforcie pracowników. Oświetlenie stosowane na halach i w magazynach powinno być o najwyższej wydajności. Do tego dochodzą zaawansowane metody sterowania pozwalające na regulację natężenia oświetlenia, współpracę z czujkami ruchu, co przekłada się na znaczne zmniejszenie zużycia energii. Jakie powinniśmy zastosować oświetlenie na hali produkcyjnej i magazynowej?
fot.: HSK Ledy - lampy typu High Bay LED pozwalają na oszczędności w poborze energii oraz świetnie się sprawdzają w wysokich pomieszczeniach
fot.: Miloo Electronics - Oprawa SPACE 2.0 S idealnie sprawdza się w trudnych warunkach
Najczęściej do przemysłu wybiera się bezpieczne, oszczędne i z długim okresem bezawaryjnego działania oświetlenie wykonane w technologii LED. Oprawy powinny zachować stabilność parametrów przez długi okres ich użytkowania. Do podstawowych parametrów, które brane są pod uwagę przy doborze źródłe światła w danym zakładzie należą rozkład światła oraz jego natężenie. Zawsze oświetlenie musi być dobrane do indywidualnych wymagań danego miejsca pracy.
fot.: ES-System - oświelenie w przestrzeni przemysłowej musi być praktyczne i oszczędne
Oświetlenie hal i magazynów - wymagania, normy, przepisy
Hale i magazyny jako miejsca pracy ludzi podlegają przepisom kodeksu Pracy, w tym warunkom dotyczącym oświetlenia. W polskim prawie jest to Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz Polskie normy dotyczące oświetlenia elektrycznego w pomieszczeniach pracy:
- PN-EN 12665:2008 Światło i oświetlenie – Podstawowe terminy oraz kryteria określania wymagań dotyczących oświetlenia.
- PN-EN 12464-1:2004 Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy. Część 1: Miejsca pracy we wnętrza.
W określonych rodzajach działalności przemysłowej prawodawca narzuca inne wymagania dotyczące podstawowych parametrów, takich jak: natężenie światła, rozkład luminacji, olśnienie, kierunkowość światła, oddawanie barw i wygląd barwy światła, migotanie.
fot.: ES-System - oświetlenie hali produkcyjnej musi wspierać bezpieczeństwo pracowników oraz zwiększać ich wydajność
Systemy wybierane do hal i zakładów produkcyjnych nie powinny wpływać na stan towaru w magazynach, czyli muszą generować minimalną ilość ciepła. Oprawy montowane w halach nie mogą męczyć wzroku pracowników. Profesjonalne oświetlenie podnosi wydajność pracowników oraz zwiększa bezpieczeństwo stanowisk pracy. Precyzyjne oświetlenie powinno być równomierne, dlatego stosuje się szereg lamp.
fot.: Trilux - oprawa Mirona Fit o wysokim strumieniu świetlnym
Oświetlenie hal i magazynów - oprawy
Oprawy wykorzystujące technologię LED świecą pełnym strumieniem świetlnym natychmiast po ich załączeniu i z taką samą mocą przez cały czas pracy oraz wiernie odzwierciedlają kolory otoczenia. Co więcej, należą do rozwiązań bezpiecznych dla środowiska, bo nie zawierają rtęci, ołowi itp. substancji. Poza tym zużywają mniej energii, dzięki czemu do atmosfery trafia mniejsza ilość dwutlenku węgla. Choć jest ono droższe, to daje lepsze warunki i bardzo często wypiera już inne technologie.
fot.: Regiolux - oświetlenie hali magazynowej
W zależności od charakteru produkcji oprawy mogą posiadać dodatkowe zabezpieczenia w postaci filtrów lub wzmocnień, czyli hartowane szyby lub ażurowe siatki chroniące ich powierzchnię przed uszkodzeniami mechanicznymi. Do tego dochodzi odporność na wilgotność wyrażona w stopniach IP. Klosze powinny odznaczać się dużą wytrzymałością, dlatego bardzo często na ich wykonanie wybierane są odporne poliwęglany.
Warto przeczytać: Technika filtrowania w oprawach przemysłowych - rozwiązania I-Valo
fot.: I-Valo - oświetlenie przemysłowe DORA i XENRE
Przeczytaj więcej:
Oprawy oświetleniowe I-VALO do wymagających warunków
Instalacje LED w dużych obiektach - jak wykorzystać zalety i ominąć wady techniki LED
Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: HSK Ledy, Regiolux, Trilux, ES-System, I-Valo, Miloo Electronics |

![]() | Hermetyzacja LED, czyli sposób na szczelne oprawy świetlneSzerokie możliwości kształtowania, lekkość, wytrzymałość i estetyka spowodowały,... ¬ więcej... |
![]() | Oświetlenie parkinguParkingi zewnętrzne i podziemne to istotne części galerii handlowych, sklepów... ¬ więcej... |
![]() | Ogólna oprawa oświetleniowa z możliwością modernizacji I-VALO LUKAElegancka uniwersalna oprawa oświetleniowa o prostej formie. Nadaje się do użytku... ¬ więcej... |
