gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Miloo Electronics    iValo

Aurora Technika Świetlna

Regiolux

Soled    Karlik

 APM MORKOM     SmartLight

znajdź fachowca

Jak prawidłowo oświetlić pokój dzienny, salon

aktualizacja: 15-10-2019, 12:14 – artykuł promocyjny


Planując oświetlenie pokoju musimy pamiętać o charakterze tego pomieszczenia i pełnionych przez niego licznych funkcji. Pokój dzienny jest bowiem pomieszczeniem w domu, w którym mieszkańcy spędzają większość wolnego czasu. Służy on między innymi do spotkań z rodziną, przyjaciółmi, czytania książek, oglądania telewizji oraz do odpoczynku. Dlatego też oświetlenie pokoju dziennego powinno być uniwersalne i dostosowane do pełnionych w danym momencie funkcji. Koniecznie trzeba też zapewnić możliwość regulacji ilości światła ogólnego.

 

Aurora Technika Świetlna

fot.: Aurora Technika Świetlna

 

 

Zagadnienia, które odgrywają kierunek doboru źródeł światła w pokoju dziennym

 

 • czy w pokoju znajduje się telewizor
 • czy jest to pokój, w którym będzie się pracować
 • czy w pokoju znajduje się stół jadalny
 • czy pokój, który pełnić będzie jednocześnie funkcję sypialni

 

Tych czynników jest oczywiście więcej. Ich ilość zależy między innymi od wielkości mieszkania i ilości pokojów, które można zagospodarować. Należy zastanowić się także nad tym, czy w pokoju ma być po prostu "coś widać" (wtedy wytarczy nam jeden lub dwa żyrandole), czy też oświetlenie traktujemy jako źródło dodatkowej aranżacji, element budowania nastroju.

 

SOLED - Oświetlenie LED sufitu SOLED - Oświetlenie LED sufitu

fot.: SOLED - Oświetlenie LED sufitu to doskonały pomysł na na nowoczesne udekorowanie wnętrza. Możliwość wyboru barwy oświetlenie pozwala dopasować ją do aranżacji całego domu. Dostępna jest także wersja wielokolorowa LED RGB, która umożliwia wybór dowolnego koloru świecenia przy pomocy pilota standardowego lub dotykowego.

 

 

Rodzaje oświetlenia

 

 • dekoracyjne -  lampy, które można dopasować do aranżacji wnętrza, jednak nie zawsze dają one oczekiwany efekt oświetleniowy
   
 • użytkowe - lampy, których konstrukcja jest optymilizowana pod kątem określonego źródła światła tak, by uzyskać maksymalną efektywność
   
 • efektowe - lampy, których zadaniem jest uzyskanie określonego efektu np. skupienie wiązki światła tak, by bardzo precyzyjnie oświetlić obraz z odległości paru metrów.

 

kule świetlne - producent SOLED

fot.: oświetlenie dekoracyjne SOLED

 

Dobrze zaplanowane oświetlenie, a przede wszystkim źródła światła dobrane pod potrzeby późniejszego użytkownika będą cieszyć podczas rodzinnej imprezy, oglądania telewizji czy pracy.

Najlepiej zaplanować wiele, na ile to możliwie, równomiernie rozmieszczonych źródeł światła małej mocy. Taki układ pozwoli uzyskać duże natężenie światła w momencie kiedy jest potrzebne lub stonowane spokojne światło przy wieczornym relaksie.

Istnieje wiele barw światła. I tak: o ile w kuchni potrzebna jest w miarę jednolita barwa światła, w łazience o najlepszym współczynniku oddawania barw, to w pokoju dziennym powinien decydować gust i potrzeby użytkownika. Barwy światła można swobodnie mieszać, uzyskuje się w ten sposób ciekawe efekty i dużą swobodę budowania atmosfery.

Dla ludzkiego oka najlepsze z możliwych rodzajów oświetlenia jest takie, które daje łagodne, mocno rozproszone światło. Wynika to z faktu, że do minimum ograniczony jest współczynnik olśnienia.

 


Olśnienie to pewien przebieg (stan) procesu widzenia, przy którym występuje odczucie niewygody lub zmniejszenie zdolności rozpoznawania przedmiotów czy jedno i drugie, w wyniku niewłaściwego rozkładu luminancji lub niewłaściwego zakresu luminancji albo nadmiernych kontrastów w przestrzeni lub w czasie.W praktyce wygląda to tak, im źródło światła jest bardziej widoczne oraz im większa moc tego źródła, tym większe jest ryzyko olśnienia. Wadą tego rozwiązania jest duża strata mocy, uzależniona od kolorów ścian i sufitu. Minimalna strata, przy białym suficie i białych ścianach to 30 % straty. W konsekwencji jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, wzrosną koszty pobieranej energii.

 

Aurora Technika ŚwietlnaAurora Technika Świetlna

fot.: Aurora Technika Świetlna

 

W przypadku oświetlenia za pomocą światła bezpośredniego, gdzie światło skierowane jest na dół, istnieją miejsca gdzie światło nie dochodzi lub dochodzi w postaci bardzo słabego, odbitego od podłogi. Powstaje wtedy nieprzyjemne zjawisko ciemnego sufitu. Najlepszym sposobem oświetlania wnętrz jest połączenie światła pośredniego i bezpośredniego. Taki efekt można uzyskać, przewidując np. kinkiety świecące do góry lub do góry i na dół oraz lampy sufitowe, które również mogą świecić do góry i na dół lub tylko na dół.

Jest to rozwiazanie najkorzystniejsze biorąc pod uwagę komfort oraz koszty eksploatacji, w związku z czym, dobierając oświetlenie do pokoju dziennego warto zadbać o to, by przewidzieć miejsce na kilka rodzajów lamp: lampy sufitowe, ścienne i stojące. Oczywiście wybór jest dużo większy, gdyż lampy można zwiesić, umieścić w ścianie lub w podłodze. Jednak to są już warianty, o których decyduje aranżacja pomieszczenia.

Warto również pamiętać o stosowaniu różnych źródeł światła. Tradycyjne żarówki dają miękkie, ciepłe światło, jednak są energochłonne. Żarówki halogenowe charakteryzują się zwiększoną wydajnością w stosunku do tradycyjnych żarówek ale dają światło ostre i bardziej pobudzające do pracy niż do relaksu. Świetlówki dostępne są w kilku barwach światła (podstawowe barwy to chłodna, dzienna, ciepła), są bardzo energooszczędne jednak, by cieszyć się ich światłem, należy zastosować stateczniki elektroniczne.

Biorąc pod uwagę wady i zalety opisanych rozwiązań decydując się na wybór lamp do pokoju dziennego warto wybrać lampy, w których nie widać źródła światła, które zapewnią nam równomierne oświetlenie w całym pomieszczeniu bez przykrych efektów ubocznych. Bez względu na to, czy lampa jest w podwieszanym suficie, czy jest zwieszana, czy powieszona na ścianie nie powinna razić. W efekcie uzyska się duży komfort przebywania w pomieszczeniu, oglądanie telewizji nie będzie ubarwione odbiciami z lamp.

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Redakcja
Zdjęcia: Aurora Technika Świetlna, SOLED Projekty i Dekoracje Świetlne


Zobacz także
Urok lamp podłogowych

Urok lamp podłogowych

Szlachetne wnętrza lubią tonąć w blasku. Każdy detal stanowi istotny element składający... ¬ więcej...

 
Kolekcja Capsule od Astro

Kolekcja Capsule od Astro

Ten rok obfituje w wyzwania, z którymi do tej pory nigdy nie musieliśmy się... ¬ więcej...

 
Inteligentne oświetlenie w ramach Smart House

Inteligentne oświetlenie w ramach Smart House

Smart House zdobywa coraz większe przestrzenie na rodzimym rynku, wypierając tradycyjne... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet