
-
Światło na wynajem. Przełomowy model biznesowy...
- Inteligentne światło w biurze z oprawą Kayak
- Oświetlenie do ogrodu idealne latem i zimą
- Nowa generacja opraw MILOO LIGHTING
- Modułowe linie świetlne Surelin - hermetyzacja LED
- Oświetlenie basenu, fontanny
- Czy LED rzeczywiście się opłaca?
- Oświetlenie do sufitów podwieszanych
- Oprawy oświetleniowe I-VALO do wymagających warunków
- Oświetlenie hal i magazynów
- Oświetlenie biura - normy
- Oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu

- Fotowoltaika i pompa ciepła
-
Ile prądu zużywa pompa ciepła?
- Instalacja pompy ciepła - jak poprawić przepływ wody w instalacji c.o.
- Wycena pompy ciepła - bezpłatny kalkulator kosztów
- Wysokotemperaturowe pompy ciepła - idealne do współpracy z grzejnikami
- Grzejniki do pomp ciepła - przegląd rozwiązań
- Porównanie pomp ciepła
- Praca pompy ciepła w okresie zimowym
- Pompy ciepła - przegląd oferty producentów
- Dom ogrzewany pompą ciepła - zasada działania pompy ciepła


Światło na wynajem. Przełomowy model biznesowy, konsumencki trend czy troska o zrównoważony rozwój?
artykuł promocyjny
Wypożyczanie rzeczy ma przyszłość. Dzisiejsze społeczeństwo o wiele częściej wypożycza czy współdzieli rzeczy (kultura sharingu), niż je kupuje. Tak jest z samochodami, rowerami, mieszkaniami i różnymi akcesoriami. Socjologiczne badania przynoszą obserwację, że pokolenie Milenialsów nie jest przywiązane do własności i chętnie korzysta z nowych usług, dzięki którym z różnych produktów można korzystać bez kosztów związanych z ich zakupem i eksploatacją. Te trendy dostrzega świat biznesu, również branża oświetleniowa, która wprowadza rozwiązania na miarę nowych czasów.
„Firmy produkcyjne muszą stale inwestować w swoje zakłady, żeby zachować konkurencyjność i zapewnić długoterminową stabilność. Lepsze zarządzanie kapitałem obrotowym jest kluczem do generowania niezbędnej gotówki na inwestycje i tutaj z pomocą przychodzi model LaaS” – wyjaśnia genezę nowego rozwiązania Paweł Boryś, Business Development Manager w Trilux Polska.
LaaS (Light as a Service), czyli światło jako usługa
Producenci opraw i systemów oświetleniowych wprowadzają nową ofertę, dzięki której inwestorzy czy właściciele budynków nie muszą kupować oświetlenia na własność, a więc nie muszą angażować kapitału na taki zakup. Koszty zaplanowania i instalacji światła w technologii LED oraz jego późniejsza konserwacja czy konieczny demontaż starych opraw są wkalkulowane w stałą opłatę miesięczną za użytkowanie instalacji.
„Mamy tutaj sytuację analogiczną do leasingu samochodowego – prawnie pojazd należy do instytucji finansowej – natomiast fizycznie użytkuje go przedsiębiorca, płacąc miesięczną fakturę leasingową oraz kupując paliwo potrzebne do pokonywania tras. Kiedy skończy się okres umowy mamy możliwość wykupienia samochodu na własność lub odstąpienia od wykupu na rzecz nowego modelu. Na tych samych zasadach działa usługa LaaS – oprawy oświetleniowe są leasingowane na określony czas, a po zakończeniu umowy klient decyduje, czy chce je przejąć na własność, czy dokonać wymiany. ” - obrazuje mechanizm działania LaaS Paweł Boryś
W miesięcznej opłacie podstawowej naliczony jest rzeczywisty koszt wykorzystanego oświetlenia. Określa się go na bazie planowanego czasu użytkowania. Płatny jest w miesięcznych ratach, podobnie jak w przypadku rachunków za energię elektryczną. Po 12 miesiącach następuje roczne rozliczenie i porównanie faktycznego wykorzystania instalacji z wykorzystaniem szacunkowym.
Korzyści dla Klienta
Dzięki nowemu modelowi finansowania można w łatwy sposób wymienić starą instalację oświetlenia na nowoczesne, energooszczędne rozwiązania LED-owe, bez potrzeby inwestowania sporych środków. Co więcej, korzystając z tej koncepcji, inwestor może księgować zakup oraz wykorzystanie nowego systemu oświetleniowego w sposób neutralny dla bilansu. To pozwala firmie na większą elastyczność i inwestowanie w podstawową działalność.
„Klienci decydujący się na model Light as a Service, zyskują wartość dodaną pod nazwą SPOKÓJ – to dostawca zapewnia projekt całej instalacji, demontaż starych opraw, jeśli zachodzi taka konieczność oraz instalację nowych. Ponadto jest odpowiedzialny za wdrożenie systemu zarządzającego oświetleniem, jeśli taki uwzględnia inwestycja, bierze również na siebie konserwacje predykcyjne, wyprzedzając usterki, co pozwala uniknąć zakłóceń w pracy i kosztownych przestojów” – przytacza korzyści nowego modelu Paweł Boryś.
W ramach omawianej usługi, za jej realizację odpowiada profesjonalny dostawca, co pozwala zarządcom nieruchomości i przedsiębiorstw na skupienie się na działalności własnej firmy i realizacji celów biznesowych.
„W przypadku modernizacji przestarzałej i energochłonnej instalacji na dużej powierzchni magazynowej czy przemysłowej, miesięczna opłata jest często niższa niż oszczędności, które generuje nowy system oświetleniowy – co jest chyba najlepszym argumentem ekonomicznym dla potencjalnych inwestorów” – dodaje ekspert Trilux, Paweł Boryś.
Na ratunek planecie
Usługa światła na wynajem zapewnia nie tylko znaczną oszczędność energii, ale i wiele korzyści wiążących się ze zrównoważonym rozwojem. Obecna technologia oświetleniowa może zostać połączona w sieć, z monitoringiem zużycia i danych operacyjnych. Dzięki danym z systemu możliwa jest w razie potrzeby optymalizacja uwzględniająca faktyczne wymagania oświetleniowe. Co więcej, system oświetleniowy można zintegrować z innymi instalacjami pobierającymi energię, np. z klimatyzacją.
8 na 10 klientów korzystających z wynajmu światła, po zakończeniu umowy decyduje się na zakup instalacji - wynika z danych firmy Trilux. Część użytkowników decyduje się jednak na odnowienie umowy i wymianę instalacji na nową. Stare oprawy są poddawane recyklingowi, w duchu gospodarki obiegu zamkniętego - komponenty użyte do ich produkcji są odzyskiwane w maksymalnym możliwym stopniu. Np. oprawy wyeksploatowane oświetlaniem hali produkcyjnej wciąż mają odpowiednią sprawność do zastosowania ich jako oświetlenie podziemnego parkingu. To czyni z oświetlenia istotny element zarządzania budynkiem w sposób zgodny z ideą zrównoważonego rozwoju.
|

![]() | Hermetyzacja LED, czyli sposób na szczelne oprawy świetlneSzerokie możliwości kształtowania, lekkość, wytrzymałość i estetyka spowodowały,... ¬ więcej... |
![]() | Oświetlenie parkinguParkingi zewnętrzne i podziemne to istotne części galerii handlowych, sklepów... ¬ więcej... |
![]() | Ogólna oprawa oświetleniowa z możliwością modernizacji I-VALO LUKAElegancka uniwersalna oprawa oświetleniowa o prostej formie. Nadaje się do użytku... ¬ więcej... |
