Bezpieczne osiedle

artykuł promocyjny


Każdy z nas pragnie w miejscu zamieszkania czuć się bezpiecznie. Nasze mieszkanie, dom i osiedle stanowią bliskie nam otoczenie, w którym powinniśmy czuć się pewnie i komfortowo. Niestety odczucia społeczne i statystyki wskazujące wzrost poziomu przestępczości są alarmujące. Badania wykazują, iż najwięcej przestępstw popełnianych na osiedlach mieszkaniowych to rozboje i włamania, a ok. 70 proc. tego typu wykroczeń przypada na aglomeracje miejskie, w tym osiedla mieszkaniowe.

Na uwagę zasługuję również niska wykrywalność osiedlowych przestępstw. Bezpieczne osiedla w Polsce wciąż należą do rzadkości. Bezpieczeństwo mieszkańców to temat, który bez wątpienia powinien być coraz częściej poruszany przez władze samorządowe, zarządców osiedli i wspólnoty mieszkaniowe. W ostatnich latach w różnych miejscach kraju powstały inicjatywy mające na celu poprawę bezpieczeństwa, w tym między innymi „Program Bezpieczne Osiedle” będący częścią uchwały Rady Miasta Szczecina dotyczącej Systemu Zbiorowego Bezpieczeństwa Miasta czy prewencyjny program pod tym samym tytułem ukierunkowany na poprawę stanu bezpieczeństwa mieszkańców warszawskich osiedli. Pomimo tego typu projektów samopoczucie mieszkańców i statystyki wciąż pozostawiają wiele do życzenia. Bezpieczne Osiedle to takie, które nie odgórnie, ale ze wspólnej inicjatywy opracowuje i podnosi własny standard bezpieczeństwa. Jedynie kompleksowe podejście, które uwzględnia zarówno prawidłowo dobrany system zabezpieczeń i nowoczesną technikę, jak i czynnik społeczny może podnieść poziom bezpieczeństwa mieszkańców oraz wpłynąć na poprawę ich samopoczucia.

 

 

Jak tego dokonać?

 

Pierwszy etap to zdefiniowanie oczekiwań i potrzeb w zakresie bezpieczeństwa. W drugim etapie przy współpracy z firmą specjalizującą się w projektowaniu instalacji systemów zabezpieczeń należy:

  • ocenić jakość i poziom zabezpieczenia technicznego poszczególnych obiektów, zgodnie z zasadą iż „budynek jest tak dobrze zabezpieczony, jak jego najmniej chroniony fragment”,
  • zapoznać się z dostępnymi rozwiązaniami technicznego zabezpieczenia osiedli mieszkaniowych.


Efektem zastosowania prawidłowo dobranego systemu ochrony jest wzrost wspomnianego poczucia bezpieczeństwa lokatorów oraz ochrony budynków i terenów osiedlowych. Skuteczne zabezpieczenie wymaga uwzględnienia w fazie projektowania wielu zagrożeń związanych z lokalizacją budynku, jego otoczeniem oraz zadaniami stawianymi systemowi zabezpieczeń. Aktualnie najpowszechniejszym środkiem ochrony technicznej jest stosowanie odpowiednich systemów ograniczających i blokujących dostęp osobom nieupoważnionym.

Omawiane urządzenia można podzielić na:

  • mechaniczne, do których zaliczamy drzwi, ogrodzenia, bramy,
  • elektroniczne, tj. domofony i wideodomofony zintegrowane z kontrolą dostępu.


Przy projektowaniu systemu ochrony należy również uwzględnić zabezpieczenia przeciwpożarowe oraz bezpieczeństwo wszystkich wejść i wyjść z budynku i posesji, a także, co często jest pomijane, zapewnienie odpowiednich warunków do przeprowadzania akcji z udziałem służb ratowniczych i straży pożarnej.

Właściwe podejście do tematu wymaga stworzenia programu działań, który pozwoli ocenić zagrożenia i wybrać techniczne środki zabezpieczeń, a także określi sposoby koordynacji działań służb ochrony. Korzyści z wprowadzenia takiego programu to wzrost poczucia bezpieczeństwa mieszkańców oraz ograniczenie zagrożeń przestępczością. Należy pamiętać, że skuteczność jego realizacji wzrośnie, jeżeli będzie on integrował działania administracyjne z działaniami prewencyjnymi służb miejskich i działaniami społecznymi, w postaci aktywnego udziału mieszkańców na jego poszczególnych etapach, ich współpracy z zarządcami nieruchomości, służbami ochrony i niesieniu wzajemnej pomocy w celu poprawy jakości bezpieczeństwa.

Prezentowany artykuł rozpoczyna serię publikacji poświęconych technicznemu bezpieczeństwu osiedli mieszkaniowych oraz omówieniu rozwiązań wykorzystywanych zarówno przy nowo projektowanych osiedlach, jak i już istniejących.
 

 

Kontakt w sprawie produktów:

LASKOMEX PPUH
tel. + 48 42 671-88-00
www: www.laskomex.com.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Rola wież i kolumn w systemach sygnalizacji zdarzeń

Rola wież i kolumn w systemach sygnalizacji zdarzeń

W każdej fabryce, czy zakładzie przemysłowym należy zapewnić jak najlepszy przepływ... ¬ więcej...
 
SO-Ad2 - uniwersalny sygnalizator optyczny

SO-Ad2 - uniwersalny sygnalizator optyczny

W celu efektywnego przekazywania informacji na obiektach bardzo często wykorzystywane... ¬ więcej...
 
Nowy pożarowy zewnętrzny sygnalizator głosowo-optyczny SGO-Pgz3

Nowy pożarowy zewnętrzny sygnalizator głosowo-optyczny SGO-Pgz3

W ofercie W2 pojawił się nowy, zewnętrzny sygnalizator głosowo-optyczny typu SGO-Pgz3.... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook