legrand

Sprawdź, czy znasz zasady montażu przycisków oddymiania

aktualizacja: 26-01-2021, 06:47 – artykuł promocyjny


Przyciski oddymiania w charakterystycznym pomarańczowym kolorze możemy spotkać na klatkach schodowych i w ciągach komunikacyjnych obiektów różnego typu, wszędzie tam, gdzie zastosowano system oddymiania. Przycisk oddymiania powinien być widoczny i łatwo dostępny, ale czy to wszystko? Przedstawiamy najważniejsze zasady montażu.

Przycisk oddymiania


Przyciski oddymiania stanowią integralny element systemu oddymiania – pozwalają na ręczne wyzwolenie alarmu pożarowego. Sygnał z przycisku trafia do centrali oddymiania, a następnie do siłowników otwierających okna lub klapy, przez które odprowadzany są dym i trujące gazy powstałe w wyniku pożaru. Oddymianie może obejmować cały obiekt lub wybraną strefę, np. klatkę schodową tak, aby umożliwić bezpieczną ewakuację. Sprawne usunięcie dymu z obiektu nie tylko ratuje życie ludzkie, ale także pozwala ograniczyć rozprzestrzenianie się pożaru i spowodowane tym starty materialne. W sytuacji, kiedy zagrożenie pożarowe zostaje odnotowane szybciej przez użytkowników obiektu niż przez czujki, przycisk odgrywa niebagatelną rolę i umożliwia natychmiastowe uruchomienie systemu oddymiania.

 

Jak zamontować przycisk oddymiania?

 

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami przyciski oddymiania muszą mieć kolor pomarańczowy. Montuje się je w widocznym, łatwo dostępnym miejscu na klatkach schodowych i w ciągach komunikacyjnych, najlepiej w sposób powtarzalny dla kolejnych kondygnacji budynku. Element pozwalający na uruchomienie systemu powinien znajdować się na wysokości około 1,5 metra nad poziomem gotowej podłogi. Przyciski powinny być także dostatecznie oświetlone i umiejscowione jak najbliżej drzwi.

Przycik oddymiania

 

Działanie i rodzaje przycisków oddymiania

 

Dzięki czytelnej sygnalizacji przycisku oddymiania nie ma potrzeby obserwacji wskazań centrali oddymiania, która zwykle zamontowana jest na najwyższej kondygnacji lub w pomieszczeniu technicznym. Przyciski oddymiania D+H z serii RT 45 posiadają diody wskazujące stan systemu:
 

  • dozór (świeci się ciągle dioda w kolorze zielonym)
  • uszkodzenie (świeci pulsacyjnie dioda żółta)
  • alarm (świeci się ciągle dioda w kolorze czerwonym)


Poza opisanym sposobem sygnalizacji, w ofercie D+H znajduje się przycisk RT-ST-PL, który posiada akustyczną sygnalizację uruchomienia i uszkodzenia. Najbardziej uniwersalnym przyciskiem jest przycisk RT 45-LT. Ma on wbudowane przyciski do wentylacji, co pozwala na używanie klap lub okien oddymiających do codziennego przewietrzania pomieszczeń.

Wszystkie przyciski oddymiania z oferty D+H Polska posiadają solidną, wandaloodporną, metalową obudowę. W zestawie znajduje się kluczyk oraz wymienne oznakowanie w 32 językach. Więcej o przyciskach oddymiania na stronie producenta: www.dhpolska.pl

Kontakt w sprawie produktów:

D+H Polska Sp. z o.o.
tel. +48 71/323 52 50
www: www.dhpolska.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Instalacje tryskaczowe

Instalacje tryskaczowe

Ogień to groźny żywioł, który niszczy w szybkim czasie wszystkie przedmioty... ¬ więcej...

 
Pomimo upływu lat wciąż na topie. Sygnalizator SA-K7N

Pomimo upływu lat wciąż na topie. Sygnalizator SA-K7N

Od wprowadzenia do oferty W2 sygnalizatora akustyczno-optycznego SA-K7N minęło już... ¬ więcej...

 
Jak dobrać i kiedy stosować klapy dymowe?

Jak dobrać i kiedy stosować klapy dymowe?

Klapy dymowe stanowią elementem systemu przeciwpożarowego w budynku. Są to wielofunkcyjne... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet