Czym się kierować wybierając rynny

artykuł promocyjny


Głównymi zadaniami systemu rynnowego jest ochrona elewacji budynków oraz zabezpieczenie jego otoczenia przed rozmywaniem. Jednak, aby te funkcje były spełnione musi one być prawidłowo dobrany oraz zamontowany. Producencji systemów odprowadzania wody z dachów oferują kompletne systemy, składające się z: rynien, rur spustowych, łączników, kształtek oraz elementów mocujących. Na rynku dostępne są systemy orynnowania wykonane z różnych materiałów: stalowe, aluminiowe, cynkowo-tytanowe, miedziane i drewniane. Wybierając system rynnowy do swojego domu, najpierw należy zapoznać się z informacjami na temat poszczególnych rodzajów i różnic poszczególnych rozwiązań.

 

 

System rynien z tworzyw sztucznych (PCV)

 

System rynien z tworzyw sztucznych (PCV) tworzą rynny i rury o długości od 1-6 metrów. Zaletą rynien PCV jest zróżnicowanie kształtów i dostępność wielu kolorów. Tworzywo PCV nie wymaga odnowienia, gdyż pokrywane jest tlenkiem tytanu lub akrylem. Czasami jednak stabilizuje się je za pomocą promieni ultrafioletowych.

 

Rynny metalowe

 

Rynny metalowe wytwarzane są z blachy stalowej, ocynkowanej. Są podatne na korozję.

 

 

Gamrat - Rynny metalowe brąz

fot. Gamrat - Rynny metalowe brąż

 

 

Rynny cynkowe i cynkowo-tytanowe

 

Do ich produkcji nie stosuje się czystego cynku, a jego stop, gdzie w 99% skład stanowi cynk, a 1% to takie metale jak miedź, tytan i aluminium. Powodem mieszania metali szlachetnych jest chęć zahamowania procesu korozji, powodowanego przez kwaśne deszcze. Takie rynny zachowują trwałość przez około 80-120 lat. Same rynny pokrywa się platyną, cienką warstwą tlenku, która pod wpływem czynników atmosferycznych matowieje. Dzięki temu procesowi rynny mają zapewniona ochronę antykorozyjną, są bardziej wytrzymałe na uszkodzenia atmosferyczne takie jak gwałtowne opady deszczu oraz silny wiatr.
 

 

Rynna cynkowa Plastmo Polska

fot. Rynna cynkowa - Plastmo Polska

 

 

Rynny miedziane

 

Miedź jest drogim produktem, z którego tworzy się nie tylko rynny, ale i wiele akcesoriów. Mimo wysokich cen, zainteresowanie rynnami tego tworzywa rośnie. Faktem jest, iż ten materiał zamontowany raz, pozostaje nie zmieniony przez lata. Rynny miedziane są nie tylko trwałe, ale również ekologiczne, ponieważ istnieje możliwość ich całkowitego recyklingu. Taki rodzaj rynien jest również pokrywany szarą platyną, dzięki czemu nie pojawia się na niej szaroniebieski osad, jak niestety w przypadku rynien tytanowo cynkowych.

 

 

Rynny drewniane

 

Rynny drewniane są idealnym uzupełnieniem dachu wykonanego z drewna. Na polskim rynku nie funkcjonuje zbyt wiele firm, które specjalizują się w produkcji rynien z drewna. Zazwyczaj realizuje się indywidualne zamówienia na taki system rynien. W przypadku rynien drewnianych tworzywo musi być wykonywane z najlepszego gatunku drewna, pochodzącego z drzew z obszarów górskich. System rynien montowany jest zazwyczaj na krokwiach, na kute, metalowe haki. Są one montowane za pomocą łączników (kołków), to system montażu rynien dla dachu trzcinowego. W przypadku innego systemu rynnowego, jest montaż „na kontrłacie", co znaczy, że gnoty wchodzą w rynnę na 2-3 cm w głąb. Wtedy zbędny jest pas dorynnowy z blachy. Aby wydłużyć żywotność rynien z drewna należy je trwale zaimpregnować środkami niewymywanymi przez wodę, najlepiej metodą próżniowo-ciśnieniową.

 

 

Zobacz koniecznie artykuły:

 

Wybieramy rynny – ekspert radzi

Montaż systemów rynnowych

Ile kosztuje orynnowanie

Jak dobrać wielkość rynien i rur do powierzchni dachu?


 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Redakcja
Zdjęcia: Zakłady Tworzyw Sztucznych Gamrat, Plastmo Polska


Zobacz także
Prawidłowe projektowanie i montaż systemów rynnowych i podsufitek Gamrat

Prawidłowe projektowanie i montaż systemów rynnowych i podsufitek Gamrat

Pełne wykorzystanie zalet wynikających z zamontowania systemów rynnowych z tworzyw... ¬ więcej...
 
System rynnowy - kryteria doboru

System rynnowy - kryteria doboru

Prawidłowy dobór orynnowania pomoże uniknąć zalania elewacji wodą deszczową,... ¬ więcej...
 
Jakie rynny wybrać? Rynny PVC kontra STAL

Jakie rynny wybrać? Rynny PVC kontra STAL

Jaki system rynnowy wybrać? To pytanie, na które odpowiedzi w pewnym momencie... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook