iglotech

gorące tematy
tagi
znajdź fachowca
intersoft

Jak dobrać wielkość rynien i rur do powierzchni dachu?


W celu właściwego odwodnienia danej powierzchni dachowej należy dobrać rynny odpowiedniej wielkości oraz określić średnicę oraz ilość rur spustowych. Najlepiej, jeśli określeniem rozmiarów rynien i rur, koniecznych do odwodnienia określonej połaci dachowej, zajmą się osoby z odpowiednim doświadczeniem i wiedzą na ten temat. Może być to sprzedawca lub dekarz. Stosownego doboru można dokonać we własnym zakresie korzystając z informacji zawartych w katalogu firmy Marley. Dodatkową zaletą korzystania z usług profesjonalnej firmy jest pomoc przy wyborze innych materiałów (rzadko kupujemy wyłącznie rynny) oraz możliwość uzyskania szybkiej wyceny wszystkich produktów.

 

 

Jak policzyć ilość niezbędnych złączek, haków, kolanek i innych akcesoriów?

 

W tej sprawie najlepiej skorzystać z pomocy dekarza lub sprzedawcy. Oczywiście możliwe jest dokonanie tych wyliczeń we własnym zakresie, jednak należy pamiętać, że osobie doświadczonej zajmie to wielokrotnie mniej czasu oraz zminimalizuje ryzyko pomyłki.

 

 

Czy można we własnym zakresie zamontować rynny?

 

Tak, jednak firmy zdecydowanie polecają korzystanie z usług doświadczonych dekarzy. Niezależnie od osoby czy firmy wykonującej montaż rynny powinny być zawieszone zgodnie z instrukcją montażu producenta.

 

 

Na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas montażu rynien?

 

Szczegółowe informacje znajdują się w instrukcji montażu producenta. Najważniejsze punkty montażu rynien, których należy bezwzględnie przestrzegać, to:

 • odpowiednia wysokość montażu rynien, tak aby woda wpadała do rynny a jednocześnie rynny nie były oparciem dla zalegającego śniegu (dachy spadziste),
 • stosowanie spadku, tak aby woda nie stała w rynnach lecz spływała do wylotów,
 • stosowanie odpowiedniego rozstawu haków oraz dodatkowych haków wspomagających po obu stronach łączników, łuków oraz przy zaślepkach,
 • wykonywanie punktów stałych przy długich instalacjach,
 • odpowiednie łączenie rynien ze złączkami – wciśnięcie rynny na odpowiednią odległość, tak aby wypustki złączek wskoczyły w otwory w rynnach,
 • nie stosowanie wylotów jako elementów łączących poszczególne odcinki rynien,
 • nie używanie do łączenia elementów rynien klejów ani silikonów; nie ma również potrzeby łączenia nitami,
 • odpowiednie łączenie rur spustowych, zwłaszcza przy wysokich kilkupiętrowych budynkach - należy wówczas pamiętać o pozostawieniu około 1 cm „luzu” w złączce na ruchy materiału w czasie zmian temperatury.

 

 

Jak dobrać wielkość rynien i rur spustowych?

 

W celu doboru odpowiedniej wielkości rynien i rur spustowych należy określić wielkość powierzchni, którą mają one za zadanie odwodnić, to znaczy trzeba obliczyć wielkość efektywnej powierzchni dachu - EPD. Do wyznaczenia tej wielkości służy następujący wzór:

EPD = (w + h/2) x l

gdzie:
W – odległość w poziomie od narożnika do kalenicy,
H – wysokość dachu,
L – długość połaci dachowej w kalenicy

Firmy produkujące systemy rynnowe określają w katalogach wielkość powierzchni, jaką może odwodnić dana rynna. Wynik, który otrzymamy z wyliczenia efektywnej powierzchni dachu według wyżej podanego wzoru należy porównać z informacjami podanymi przez producentów w ich katalogach,.

 

 

Ile powinno wynosić nachylenie rynien?

 

Rynny powinny być zamontowane w taki sposób, aby spadek w kierunku odpływu wynosił 3-5 mm na 1 m.b., co oznacza, że na długości 10 m różnica wysokości wynosi 3-5 cm.

 

 

Z jakiego materiału wybrać rynny?

 

Obecnie na rynku znajduje sie szeroka gama rynnien z różnych materiałów. Każdy materiał na rynny posiada wady i zalety. Oto krótka charakterystyka dostępnych materiałów na rynny:

 • Rynny z ocynkowanej stalowej blachy: tanie, lecz nietrwałe, wymagają częstej konserwacji (malowania), niezbyt łatwy montaż - wymagający lutowania poszczególnych elementów, zmiana wyglądu rynnien (matowieją i ciemnieją)
 • Rynny z blachy stalowej powlekanej lub lakierowanej - trwalsze niż z ocynkowanej stalowej blachy, bardziej odporne na korozję i uszkodzenia mechaniczne, łatwiejszy montaż - na złączki ze spacjalną uszczelką gumową.
 • Rynny z balchy tytanowo- cynkowej - trwałe, odporne na korozję, łączenie rynien polegające na lutowaniu bądź klejeniu, nie wymagają konserwacji.
 • Rynny z balchy miedzianej - bardzo trwałe, odporne na korozję, zmieniają kolor na zielonkawo-turkusowy, drogie, nie można stosować ich na dachach pokrytych blachą aluminiową lub stalową ze względu na korozję miedzi.
 • Rynny z balchy aluminiowej - polakierowane, pokryte poliestrem lub akrylem lub pomalowane w celu zabezpieczenia przed korozją, montaż rynien przy użyciu nitów i uszczelnienia klejem do aluminium, gwarancja producenta wynosi 20 lat.
 • Rynny plastikowe - trwałe, odporne na oddziaływanie czynników atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne, nie wymagają konserwacji, łatwy i szybki montaż rynien przy użyciu złączek z uszczelką albo przy pomocy kleju, niska cena, przy dużych różnicach temperatur mogą się odkształcać.

 

 

Jaki kształt rynny?

 

Wybór kształtu rynny jest ważny, bowiem nie tylko wpływa on na wygląd dachu lecz również ma on wpływ na jej przepustowość oraz na łatwość usuwania z niej zanieczyszczeń.
Na rynku dostępne są rynny o różnych wymiarach i kształtach, a mianowicie:

 • rynny półokrągłe - najczęściej wybierane, najkorzystniejsze, nadające się na każdy rodzaj dachu, bardzo wytrzymałe na obciążenia mechaniczne, jak np. napór lodu.
 • rynny półeliptyczne - wyróżnia ich duża przepustowość przy niewielkich wymiarach, lecz przeznaczone są do dachów o dużych i średnich powierzchniach
 • rynny w kształcie gzymsu oraz kwadratowe, prostokątne i trapezowe - charakteryzują się niskim stopniem wytrzymałości na obciązenia mechaniczne, przeznaczone są na dachy o małych i średnich powierzchniach
 • zamknięte - mają kształt podobny do rynien w kształcie gzymsu, wdłuż górnej płaszczyzny posiadają szczelinę, przez którą dostaje sie do nich woda, przeznaczone do każdego rodzaju dachu


 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Marley Polska Sp. z o.o.


Zobacz także
Zamocowania i łączniki ciesielskie na platformie merXu

Zamocowania i łączniki ciesielskie na platformie merXu

Firmy z Polski, Czech, Słowacji, Litwy i Estonii. Ponad 1500 zweryfikowanych sprzedawców... ¬ więcej...

 
Dach w trakcie budowy? Tych rzeczy będziesz potrzebować

Dach w trakcie budowy? Tych rzeczy będziesz potrzebować

Budowa lub remont dachu to przedsięwzięcie, które wymaga specjalistycznej... ¬ więcej...

 
Termografia na najwyższym poziomie

Termografia na najwyższym poziomie

Kamery termowizyjne testo dostępne są w zestawach promocyjnych. Sprawdź aktualną... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet