Domofon - jaki wybrać

artykuł promocyjny


Domofon to niewielkie urządzenia, które zapewnia bezpieczeństwo i wygodę. Chroni dom przed niepożądanymi gośćmi, zapewnia intymność oraz komfortowy dostęp do zamka przy naszym ogrodzeniu — możemy zdalnie otworzyć bramę lub furtkę. Producenci dbają również o nowoczesny i efektowny wygląd, dzięki któremu z łatwością można dopasować domofon do współczesnych wnętrz. Jakie są rodzaje domofonów, na co zwrócić uwagę przy wyborze, czy warto kupić model przewodowy, czy raczej bezprzewodowy oraz czym różni się domofon analogowy od cyfrowego. Poniższe porady pozwolą podjąć słuszną decyzję.

videodomofon VTO2111D-WP - Dahua

fot.: Dahua

 

Przewodowy czy bezprzewodowy

 

Zestaw jednorodzinny składa się z panelu zewnętrznego, który zapewnia komunikację i pozwoli poinformować sygnałem dźwiękowym o nadchodzących gościach. W domu zaś montuje się prosty w obsłudze unifon ze słuchawką do prowadzenia rozmów oraz niezbędny do pracy systemu zasilacz. Całość połączona jest kablem.

  • domofon przewodowy wymaga rozplanowania instalacji i rozprowadzenia przewodów, co może być nieco kłopotliwe, zwłaszcza w domu już użytkowanym i zagospodarowanym.

Zasady montażu domofonu - schemat instalacji

fot.: Legrand - schemat podłączenia domofonu

  • zestawy bezprzewodowe posiadają te same elementy, z tym że słuchawka umieszczona jest w specjalnej podstawce i nie posiada kabla.
  • inteligentny domofon — to nowoczesny domofon, który należy włączyć w system domu inteligentnego i przy współpracy z internetem możliwe jest sterowanie domofonem z każdego miejsca w zasięgu sieci. Wykorzystuje się do tego specjalną aplikację.

Proel - aparat unifon PC 512Proel - aparat unifon PC 512

fot.: Proel - aparat unifon PC 512 oraz model PC 512 z funkcją Video

 

Cyfrowy lub analogowy

 

Technologia to bardzo ważny aspekt urządzeń elektronicznych. Najprostszy jest domofon analogowy. Składa się on z bramofonu, który może być podłączony do unifonów (zazwyczaj nie więcej niż dwóch). Ich funkcje ograniczone są do przesyłu rozmowy często niskiej jakość oraz możliwość otworzenia furtki. W modelach cyfrowych mamy do czynienia z centralką z dekoderami, co daje możliwość współpracy z większą liczbą unifonów. Najczęściej rozwiązanie to trafia do budynków wielorodzinnych. Ich zaletą jest też lepsza jakość połączenia. Rozwiązaniem pośrednim jest domofon analogowo-cyfrowy, który zapewnia lepszą jakość usług, ale znajduje zastosowanie głównie w domach jednorodzinnych.


Wszystkie powyższe rozwiązania dają możliwość otwierania bramy/drzwi/furtki za pomocą klucza, kodu wpisanego na numerycznej klawiaturze lub przy użyciu karty magnetycznej odpowiednio zaprogramowanej.  

fot.: Proel - klawiatura domofonu KDC1905 czarna

 

WAŻNE - bardziej rozbudowaną wersją domofonu jest wideodomofon, który daje możliwość przesyłu nie tylko dźwięku, ale i obrazu >> zobacz więcej

 

Domofon do domu - ile kosztuje

 

Najprostsze domofony do domu jednorodzinnego można nabyć już za kwotę mniejszą niż 100 złotych. Od takiego urządzenia nie możemy jednak oczekiwać zbyt wiele, ale zapewni nam podstawową komunikację. Ceny bardziej rozbudowanych systemów dla budownictwa wielorodzinnego wahają się w okolicach 300-600 zł.

      

fot.: GDE Polska - unifon domofonu do systemu wielomieszkaniowego Commax oraz stacja bramowa jednoabonentowa z czytnikiem RFID

 

Dom z domofonem - czy warto

 

Domofon jest to urządzenie, którego główną funkcją jest komunikacja głosowa między kasetą umieszczoną na ogrodzeniu (bramofon) a słuchawką wewnątrz domu (unifon). Całość jest prosta w obsłudze, kontakt odbywa się na niewielkich odległościach. Samo urządzenie jest też raczej tanie i łatwo dostępne. Jego montaż daje nam poczucie bezpieczeństwa — najczęściej jest to pierwsza, a niekiedy jedyna bariera utrudniająca dostęp przypadkowym lub niepożądanym osobom z zewnątrz na teren naszej posesji. Funkcjonalność domofonu najczęściej opiera się na sterowanie zamkiem na odległość — nie musimy wychodzić z domu, podchodzić do furtki, by wpuścić gości na teren zamknięty. Dość ciekawą opcją jest połączenie domofonu ze skrzynką na listy. Wówczas w jednej obudowie umieszczana jest przelotowa skrzynka na listy oraz przyciski bramofonu, a całość można spersonalizować wycinając laserowo numer posesji lub inne elementy.

Jaki domofon wybrać?Głośnomówiący unifon LG-8D

fot.: Laskomex - bramofon i unifon głośnomówiący, który w przeciwieństwie do tradycyjnych unifonów nie posiada słuchawki

 

Instalacja domofonu w domu jednorodzinnym

 

Taka instalacja jest dość prosta, zwłaszcza przy montażu gotowego zestawu. W innym przypadku należy pamiętać, by dobrać urządzenia kompatybilne, czyli najczęściej jednego producenta. Producenci oferują zestawy domofonowe, w których znajduje się instrukcja i schemat wykonania podłączenia, dzięki czemu z takim zadaniem poradzimy sobie sami, chodź pomoc fachowca może oszczędzić nam czasu i nerwów.

CLASSE 300X13E - wideodomofon SmartCLASSE 300X13E - wideodomofon Smart

fot.: Legrand

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Proel, GDE Polska, Dahua, Laskomex, Legrand


Zobacz także
Rola wież i kolumn w systemach sygnalizacji zdarzeń

Rola wież i kolumn w systemach sygnalizacji zdarzeń

W każdej fabryce, czy zakładzie przemysłowym należy zapewnić jak najlepszy przepływ... ¬ więcej...
 
SO-Ad2 - uniwersalny sygnalizator optyczny

SO-Ad2 - uniwersalny sygnalizator optyczny

W celu efektywnego przekazywania informacji na obiektach bardzo często wykorzystywane... ¬ więcej...
 
Nowy pożarowy zewnętrzny sygnalizator głosowo-optyczny SGO-Pgz3

Nowy pożarowy zewnętrzny sygnalizator głosowo-optyczny SGO-Pgz3

W ofercie W2 pojawił się nowy, zewnętrzny sygnalizator głosowo-optyczny typu SGO-Pgz3.... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook