gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Karlik   Legrand

Hager     Ospel   

GDE Apator

 nVent Werit


Dahua   Solsum

W2  FENIX

Intersoft

FibaroNoark

 Elektra   Pawbol

znajdź fachowca

Karlik - patron działu Gniazda, wtyczki, włączniki


Sterowanie oświetleniem w domu - przegląd rozwiązań

aktualizacja: 25-06-2021, 11:00 – artykuł promocyjny


Stworzenie inteligentnego, komfortowego domu to nie lada wyzwanie. Możliwości dostępne na rynku pozwalają na zautomatyzowanie niemal wszystkich aspektów funkcjonowania w budynku. Wysokie koszty instalacji i trudność w obsłudze to tylko niektóre z mitów krążących wokół tematu inteligentnego budynku. Jak się okazuje, automatyczne sterowanie oświetleniem jest nie tylko niezwykle komfortowe, ale także energooszczędne. W jaki sposób wykorzystać nowoczesne rozwiązania, by ułatwić sobie codziennie funkcjonowanie? Oto sposoby!

 

Ściemniacz światła

 

Ściemniacz światła zazwyczaj przybiera formę pokrętła, gałki, pilota lub suwaka na tarczy, którym w zależności od potrzeb można regulować natężenie światła. Nowoczesne ściemniacze dostępne na rynku posiadają również szereg innych funkcji, takich jak moduły pamięci jasności, czujniki obecności osób w pomieszczeniu, a także włączniki czasowe.


Ściemniacz światła

fot.: APM Morkom - Ściemniacz światła w formie pilota radiowego

Elektroniczny regulator oświetlenia              Ściemniacz światła

fot.: Karlik - regulator oświetlenia               fot.: Legrand - ściemniacz światła


Choć historia ściemniaczy światła sięga przeszło 100 lat, dopiero w dobie wszechobecnej elektroniki - telewizorów, świecących laptopów, tabletów i smartfonów urządzenie to stało się prawdziwym dobrodziejstwem. Ściemniacz światła to doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu najwięcej zyskują nasze oczy. Łagodne, stonowane światło jest przyjemne dla wzroku w czasie wielu czynności. Regulacja światła nie tylko pozwala zredukować dyskomfort dla wzroku, ale także jest doskonałym sposobem na zmniejszenie rachunków za prąd.


fot.: Fibaro - Motion Sensor inteligentny czujnik ruchu

 

Wyłączniki schodowe i zmierzchowe

 

Wyłączniki schodowe to zwyczajne przełączniki światła, które dzięki połączeniu w pary, pozwalają sterować oświetleniem na schodach. Dzięki nim możliwe jest włączanie i wyłączanie jednego źródła światła z dwóch różnych miejsc. Jest to idealne rozwiązanie, które sprawdzi się nie tylko na klatkach schodowych, ale również w dużych pomieszczeniach, w których włączenie lub wyłączenie światła nastręczyłoby dodatkowych trudności.


Włącznik schodowy z podświetleniem         Łącznik podwójny schodowy

fot.: Ospel - wyłącznik schodowy pojedynczy           fot.: Karlik - wyłącznik schodowy podwójny


Wyłączniki zmierzchowe to urządzenia, które pozwalają sterować oświetleniem w zależności od natężenia światła - włącza oświetlenie o zmierzchu i wyłącza je, gdy zrobi się widno. Działanie wyłącznika zmierzchowego opiera się na świetle naturalnym, dlatego ważne jest, by znajdował się w miejscu, w którym będzie miał do niego swobodny dostęp. Ten typ sterowania oświetleniem pozwala znacząco zmniejszyć koszty eksploatacji energii elektrycznej, dzięki temu, że światło wyłącza się, gdy jest niepotrzebne.


Wyłącznik zmierzchowy nadtynkowy    Wyłącznik zmierzchowy z czujnikiem

fot.: Hager - wyłącznik zmierzchowy nadtynkowy oraz z zegarem analogowym i czujnikiem

 

Programatory czasowe

 

Programator czasowy to wyłącznik, który służy do sterowania oświetleniem. Jest to niezwykle popularne  urządzenie, które świetnie sprawdza się między innymi w oświetleniu schodów. Bardzo często zdarza się, że korzystając z klatki schodowej, zapominamy o wyłączeniu światła. Za pomocą programatora możliwe jest ustawienie czasu, po którym oświetlenie powinno zostać wyłączone.


Zegar sterujący oświetleniem          Programator czasowy do oświetlenia

fot.: Hager - programator czasowy cyfrowy i analogowy

 

Czujniki ruchu

 

Oświetlenie, które uruchamiane jest w momencie wykrycia ruchu, to nie tylko ciekawy gadżet, ale też niezwykle funkcjonalny element wyposażenia domu. Dzięki inteligentnym czujnikom światło włącza się tylko wtedy, kiedy wykryje ruch. Atutem czujników ruchu jest to, że pozwalają wyeliminować problem notorycznie nie gaszonego światła. Czujniki ruchu doskonale sprawdzają się w oświetleniu klatek schodowych. Szczególnie nocą umożliwiają bezpieczne przemieszczanie się po schodach, bez konieczności zapalania ostrego światła. Zamontowane na każdym stopniu są efektywnym i funkcjonalnym dodatkiem.


Elektroniczny czujnik ruchu            Elektroniczny czujnik ruchu

fot.: Ospel - czujnik ruchu                fot.: Karlik - elektroniczny czujnik ruchu

 

Sterowanie telefonem komórkowym

 

Nowoczesne rozwiązania dostępne na rynku coraz częściej umożliwiają zdalne sterowanie instalacjami za pomocą telefonu komórkowego. Rozwiązanie to jest o tyle wygodne i funkcjonalne, że pozwala na zarządzanie światłem bez konieczności przebywania fizycznie w danym miejscu. Gwarantuje to nie tylko znaczące zmniejszenie zużycie energii elektrycznej, ale także komfort użytkowania oświetlenia.
 


Sterowanie światłem za pomocą telefonu komórkowego

fot.: HSK Ledy - schemat sterowania oświetleniem za pomocą telefonu komórkowego z routerem DALI


Nowoczesne domy tworzone są z myślą o maksymalnej funkcjonalności. Ciekawe, praktyczne rozwiązania z wykorzystaniem technologii pozwalają nie tylko znacząco zwiększyć komfort budynku, ale także ograniczyć koszty generowane przez niewłaściwe korzystanie z energii elektrycznej.

 

Zobacz także

Włączniki światła - rodzaje, sposób działania, przegląd

Źródła światła w domu - przegląd rozwiązań

Jak oświetlić poszczególne pomieszczenia w domu

Systemy Automatyki i Zarządzania Budynkiem

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Ospel, Legrand, Fibaro, APM Morkom, Karlik, Hager, HSK Ledy


Zobacz także
Kupuj gniazdka i sprzęt elektrotechniczny na merXu
 
Gniazdka i włączniki Karlik - osprzęt na lata

Gniazdka i włączniki Karlik - osprzęt na lata

Jakość produktów jest istotnym czynnikiem, na który zwracamy uwagę,... ¬ więcej...

 
Estetyczny i funkcjonalny osprzęt elektroinstalacyjny z nowej serii Niloe Selection

Estetyczny i funkcjonalny osprzęt elektroinstalacyjny z nowej serii Niloe Selection

Rynek oferuje wiele linii osprzętu elektroinstalacyjnego, co sprawia, że inwestorzy... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet