gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Karlik   Legrand

Hager     Ospel   

 nVent Werit


Dahua   Solsum

KOS  Fluke

NoarkIntersoft

Ideal TS    Apator

 Elektra   Pawbol

Ropam

Laskomex

znajdź fachowca

Instalacja elektryczna w domu

aktualizacja: 10-04-2019, 06:16 – artykuł promocyjny


Instalacja elektryczna w domu stanowi część większej sieci niskiego napięcia składającej się z układu przewodów w obrębie budynku wraz ze sprzętem elektroinstalacyjnym. Za początek instalacji elektrycznej w domu uznaje się zaciski wyjściowe wewnętrznej linii zasilającej w złączu. Całość zakończona jest punktem odbioru energii elektrycznej, czyli gniazdem wtykowym, punktem świetlnym lub zainstalowanym na stałe odbiornikiem energii elektrycznej. Rozprowadzenie tego typu instalacji w domu ma na celu dostarczenie energii lub sygnałów elektrycznych do poszczególnych odbiorników.

Berker Serie 1930, osprzęt elektroinstalacyjny

fot. Hager - osprzęt elektroinstalacyjny

 

Domowa instalacja elektryczna

 

Domowa instalacja elektryczna niskonapięciowa jest zespołem urządzeń elektrycznych, które są ze sobą połączone za pomocą stałych przewodów elektrycznych wykonanych z miedzi oraz są skoordynowane pod względem parametrów technicznych umożliwijących doprowadzenie energii elektrycznej z sieci rozdzielczej do odbiorników.

 

 • Układ zasilania niskiego napięcia

W skład owego układu wchodzą przyłącze i złącza kablowe, tablica rozdzielcza, piony i linie zasilające, instalacja odbiorcza, odpowiednio skalkulowana liczba obwodów. Dodatkowo instalacja ta obejmuje okablowanie na stałe rozprowadzone pod tynkiem (przewody i kable elektroenergetyczne), przyrządy łączeniowe, a także zabezpieczające, ochronne, sterujące i pomiarowe.

Gniazda i łączniki z serii Karo Ospel w kuchni

fot.: Ospel - gniazda i łączniki w domowej instalacji elektrycznej

 • Podział instalacji elektrycznych
   

Ze względu na rodzaj zasilanych odbiorników wydziela się instalację oświetleniową oraz instalację siłową. Instalacja oświetleniowa zasila elektryczne źródła światła oraz przenośne urządzenia grzejne i  podgrzewacze wody o niewielkich mocach w mieszkaniach i domach jednorodzinnych. Z kolei instalacja siłowa służy do zasilania odbiornikow o charakterze przemysłowym oraz urządzeń o dużych mocach znamionowych, np. podgrzewacze c.w.u., kuchnie elektryczne.
 

Pomieszczenia typu kuchnia, pralnia, łazienka, czyli narażone na stały kontakt z wodą powinny być wyposażone w elementy chermetyczne, które chronią przed wnikanie wody oraz wilgoci do instalacji.

D3612GW2 - Wyłącznik hermetyczny BETA

fot.: Pawbol - wyłącznik hermetyczny BETA

Część instalacji znajdująca się za układem pomiarowym nazywana jest instalacją odbiorczą służącą do rozliczeń między dostawcą a odbiorcą energii elektrycznej.

Norax 1 - jednofazowy licznik energii elektrycznej ApatorNorax 1 - trojfazowy licznik energii elektrycznej ApatorLicznik energii Ex9EM - Noark

                          fot.: Apator - liczniki energii elektrycznej          fot.: Noark - licznik energii elektrycznejW domowej instalacji elektrycznej najczęściej stosuje się również podział na różne fazy, które w czasie awarii, gdy zostają wyączone tylko niektóre fazy, zapewniają nam częściową dostawę prądu. Przyłącze może być trójfazowe (400 V) lub zasilane jedną fazą (230 V).
 

Zobacz także: Jaka moc przyłączeniowa do domu
 

Według normy SEP- E- 002 w budynku mieszkalnym wyróżnia się 5 typów instalacji elektrycznych - elektroenergetyczną, która służy do zasilania odbiorców energią elektryczną, telekomunikacyjną, zasilaną przez określony zakład telekomunikacyjny i znajdującą się w jego zarządzaniu (instalacja informatyczna znajduje się pod nadzorem administratora danej sieci), alarmową i domofonową, która zależy od indywidualnych upodobań, antenową służącą do odbioru radiowo telewizyjnego oraz odgromową, służącą do ochrony budynków przed skutkami wyładowań atmosferycznych.

 

 • Obwody zasilające

Instalacja odbiorcza dzieli się na obwody zasilające poszczególne urządzenia, czyli odbiorniki. Mogą występować pojedyncze odbiorniki lub ich grupy w obrębie jednego obwodu. Każdy obwód musi być chroniony oddzielnym wyłącznikiem nadmiarowo - prądowym o prądzie nominalnym dobranym do obciążenia tego obwodu. Ilość obwodów w domu wynika z projektu instalacji i jest ustalana na podstawie rodzaju, mocy i ilości urządzeń oraz punktów oświetleniowych i gniazd wtykowych. Warto również uwzględnić przyszłe zapotrzebowanie. Moc urządzeń w obrębie jednego obwodu nie może być większa niż 3,5 kW, dopuszczalna liczba punktów oświetleniowych to 20, a gniazd wtykowych 10.

Szybkozłączka Werit

fot.: Werit - łączenie przewodów oraz rozdzielania obwodów w elektrycznych instalacjach można wykonać za pomocą szybkozłączek

 

Instalacja elektryczna

 

Schemat instalacji elektrycznej
 

Przyłącze instalacji elektrycznej musi odbywać się według ściśle określonych norm i schematów. Przewody instalacji elektrycznej układa się z zachowaniem odpowiedniej odległości od krawędzi okien i drzwi. Koniecznie też musi być zachowany pion lub poziom przebiegu okablowania. Nie dopuszczalne jest rozprowadzenie po skosie. Dobrym rozwiązaniem jest układ zamknięty w pętlę (tzw. pierścieniowy), dzięki któremu przerwanie ciągłości przewodu w jednym miejscu nie powoduje odcięcia prądu w gniazdkach. Przewody elektryczne łączy się w puszkach instalacyjnych, których nie zakrywa się tynkiem, przy pomocy specjalnych złączek (bez skręcania żył). Ze względów bezpieczeństwa przewody należy układać powyżej rur wodociągowych i kanalizacyjnych, a także minimum 10 cm od przewdów gazowych.

Zobacz więcej: Instalacja elektryczna - przykładowe schematy
 

Koszt instalacji elektrycznej
 

Koszt instalacji elektrycznej obejmuje ceny osprzętu przyłączeniowego oraz wartość usług wykwalifikowanego elektryka. Wartość tego typu inwestycji zróżnicowana jest regionalnie i względem wielkości miasta, w którym planowana jest inwestycja. 

Prace ziemne:

 • wykop ręczny - 110-200 zł/mb i 30-50 zł za zasypanie mb
 • ułożenie i montaż bednarki - ok 20 zł/mb
 • ułożenie przewodów - 12 - 20 zł/mb

Prace instalacyjne:

 • punkt pojedynczego gniazda elektrycznego ok 50 - 100 zł/szt.
 • punkt oświetleniowy górny od 50-100 zł/szt.

Prace montażowe:

 • gniazda ok 5 - 10 zł/szt.
 • rozdzielnia 150 - 200 zł/szt.
 • tablica licznikowa - 120- 180 zł/szt (1-fazowa), 150 - 200 zł/szt. (3-fazowa)
 • domofon - 80 - 180 zł/szt. (wideodomofon powyżej 200 zł.)
 • rolety - od 120 zł/szt
 • wentylator - ok. 80 zł/szt.

Ceny materiałów:

 • przewody do oświetlenia - 150 - 180 zł/100 m
 • przewody do gniazd - 200 - 250 zł/100 m
 • gniazda - od 10 zł wzwyż
 • wyłącznik różnicowoprądowy - 100 - 150 zł/szt.

 

Rozprowadzenie instalacji elektrycznej w nowym domu


Układanie przewodów instalacji elektrycznej w domu może odbywać się:

 • W rurkach instalacyjnych (peszle) przykrytych tynkiem. Wykonuje się wówczas bruzdy w ścianie o głębokości 2 - 2,5 cm, w których mocuje się elastyczne rurki plastikowe, a następnie całość zakrywa się tynkiem.
 • Bezpośrednio w warstwie tynku. Do tego celu używa się przewodów wielożyłowych płaskich wykonanych w podwójnej izolacji, które mocuje się do ściany opaskami z taśmy aluminiowej i pokrywa tynkiem.
 • W listwach instalacyjnych lub na powierzchni ściany. Instalacje nawierzchniowe prowadzone są w sztywnych rurkach osłonowych (najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach gospodarczych) mocowanych za pomocą specjalnych obejm. W tak poprowadzonej instalacji wykorzystuje się osprzęt natynkowy.

teghalit.uk - System kanałów stosowanych w wylewkach betonowych firmy Hager

Instalacja elektryczna w domu - kanały kablowe

fot.: Hager - tahalit.uk - system kanałów stosowanych w wylewkach betonowych

 

fot.: Legrand - kanały kablowe DLP: zastosowanie odpowiednich przegród separujących umożliwia prowadzenie różnych instalacji w jednym kanale lub listwie

 

Wymiana instalacji elektrycznej

 

Instalacja elektryczna w budownictwie mieszkaniowym stanowi integralną część wyposażenia budynku i w znacznym stopniu warunkuje jego prawidłowe i bezpieczne użytkowanie, dlatego tak ważne jest by utrzymywać ją w odpowiednim stanie oraz w odpowiednim momencie zadbać o jej modernizację. 


Sprawdź: Kiedy należy remontować instalację elektryczną


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Werit, Hager, Ospel, Pawbol, Apator, Noark


Zobacz także
Kanały elektroinstalacyjne tehalit.BKIS do ścian z płyt g-k

Kanały elektroinstalacyjne tehalit.BKIS do ścian z płyt g-k

Wykonanie profesjonalnej instalacji elektrycznej wymaga wyboru sprawdzonych rozwiązań.... ¬ więcej...

 
Kanały z rolki tehalit.LFR - dokładnie tyle, ile potrzebujesz

Kanały z rolki tehalit.LFR - dokładnie tyle, ile potrzebujesz

Większość kanałów elektroinstalacyjnych sprzedawana jest w konkretnych odcinkach.... ¬ więcej...

 
Prowadzenia instalacji elektrycznych - nowoczesne systemy podłogowe

Prowadzenia instalacji elektrycznych - nowoczesne systemy podłogowe

Nowoczesne podłogowe systemy prowadzenia instalacji elektrycznych poszerzyły bogatą... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet