vodaland


Kanalizacja niskoszumowa

artykuł promocyjny


Niewątpliwie hałas jest szkodliwy dla organizmu, jest też uciążliwy i dokuczliwy. Aby mu zapobiegać, już na etapie wyboru projektu warto zadbać o technologie, które przyczyniają się do ponadprzeciętnej redukcji hałasu. Taki komfort daje kanalizacja niskoszumowa.

 

Pipelife - Niskoszumowy system kanalizacji wewnętrznej Master 3

fot.: Pipelife Poland

 

Komfort akustyczny w naszym codziennym życiu to cecha, na którą obecnie zwracamy szczególną uwagę. Nasze samopoczucie zarówno w trakcie codziennej aktywności, jak i nocnego odpoczynku, w dużej mierze zależy od poziomu otaczającego nas hałasu. Niski poziom dźwięków w pomieszczeniach mieszkalnych, a zwłaszcza w pokojach hotelowych i pomieszczeniach szpitalnych jest obecnie podstawowym wymogiem przy projektowaniu budynków. Poziom hałasu emitowany przez instalacje, w tym kanalizacyjne, może być wysoki i przeszkadzać w codziennym życiu, w pracy i odpoczynku mieszkańców.

 

 

Hałas w instalacjach kanalizacyjnych?

 

Zanim hałas powstanie w instalacjach kanalizacyjnych, pierwotnie pojawia się on w instalacjach wodociągowych. Dźwięki te powstają przede wszystkim w miejscach zwężenia średnicy instalacji, zmiany kierunku i prędkości przepływu. Przyczyną powstawania hałasu w instalacjach kanalizacyjnych może być również kawitacja w punktach zwężenia instalacji. Kawitacja to proces powstawania w cieczy pęcherzyków pary w miejscach o zmniejszonym ciśnieniu, kóre nastepnie znikają w strefie z większym ciśnieniem. Ponadto hałas w instalacjach kanalizacyjnych może być także spowodowany pracą mechanizmów napełniania i zwalniania w spłuczkach i rezerwuarach.
 

kanalizacja zewnętrzna Pipelife
fot.: Kanalizacja zewnętrzna Pipelife

 

W instalacjach kanalizacyjnych występują dwa rodzaje hałasu:

 

  • Powietrzny

Głównym źródłem pierwszego typu (dźwięki rozchodzące się w powietrzu) są ścieki przepływające w rurociągach. W tym przypadku zadaniem systemu kanalizacji niskoszumowej jest ograniczenie rozprzestrzeniania się dźwięków powietrznych i zamknięcie ich wewnątrz przewodów. Zadanie to realizowane jest poprzez specjalną formułę materiałów (m.in. wykorzystanie minerałów), trójwarstwową konstrukcję rury, jakość wykonania oraz prowadzenia przewodów kanalizacyjnych.

 

  • Strukturalny

Dźwięki tego typu pochodzą od rur i kształtek oraz systemu mocowania do konstrukcji budynku. Dźwięk ten generowany jest przez hałas wewnątrzkanałowy, który ograniczony poprzez rury i kształtki wprowadza je w drgania czyli rezonans akustyczny. Rezonans ten jest przekazywany poprzez system obejm na konstrukcję budynku i odbierany w pomieszczeniach sąsiadujących jako uciążliwa i szkodliwa dla zdrowia fala akustyczna. W tym przypadku ważnym zadaniem jest takie zaprojektowanie systemu mocowania rur i kształtek do konstrukcji budynku, aby transmisja rezonansu akustycznego na jego oeciany była jak najmniejsza.

 

 

Redukcja hałasu

 

Geberit Silent-PP to wtykowy system kanalizacji niskoszumowej przeznaczony do instalacji zarówno w domkach jednorodzinnych, jak również w budynkach wielopiętrowych. System ten składa się z solidnych trójwarstwowych rur i kształtek wykonanych z polipropylenu wzmocnionego materiałem mineralnym. 

 

Geberit Silent PP

fot. Geberit Silent-PP



Opracowanie: Redakcja
Źródło: Redakcja
Zdjęcia: Geberit, Pipelife Poland


Zobacz także
EsyBox Mini 3 - poznaj nowoczesny zestaw hydroforowy w nowej wersji

EsyBox Mini 3 - poznaj nowoczesny zestaw hydroforowy w nowej wersji

Obecnie wydajność, oszczędność energii i łatwość użytkowania są kluczowymi czynnikami... ¬ więcej...
 
NG Panel - inteligentny sposób zarządzania pracą pomp zatapialnych

NG Panel - inteligentny sposób zarządzania pracą pomp zatapialnych

NgPanel to nowoczesny panel sterująco-zabezpieczający stworzony do efektywnego zarządzania... ¬ więcej...
 
Zbiornik na deszczówkę - czy wymagane jest pozwolenie na budowę?

Zbiornik na deszczówkę - czy wymagane jest pozwolenie na budowę?

Rosnące ceny wody wodociągowej, okresy suszy oraz świadomość ekologiczna to czynniki,... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook