Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej - co warto wiedzieć

artykuł promocyjny


Zwiększenie mocy paneli fotowoltaicznych jest inwestycją, na którą decydujemy się w obliczu wciąż rosnących cen energii oraz ogrzewania. Jeśli w naszym domu pojawiają się kolejne urządzenia zasilane prądem, zwłaszcza te grzewcze, może okazać się, że dotychczasowa moc instalacji PV przestała wystarczać. Czy można dołożyć panele fotowoltaiczne do już istniejącej instalacji? Jak przygotować się do rozbudowy instalacji fotowoltaicznej i jakie czekają nas formalności? Kiedy można rozbudować instalację fotowoltaiczną na starych zasadach?

 

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej – ograniczenia i wyzwania

 

Nie ma przeciwwskazań do tego, aby już istniejące instalacje powiększyć o kolejne panele. Kto się decyduje na taki krok? Najczęściej osoby, które dotychczas panele traktowały jako dodatkowe źródło energii, a w obecnej sytuacji chcą produkować więcej energii na własny użytek. Częstym powodem zwiększenia instalacji fotowoltaicznej jest wymiana źródła ciepła na zasilane elektrycznie na przykład pompę ciepła, montaż klimatyzacji czy zakup auta elektrycznego. Zdarza się też tak, że zapotrzebowanie na prąd zostało źle oszacowane i potrzebujemy większej instalacji.

Zanim jednak zdecydujemy się na rozbudowę instalacji fotowoltaicznej, powinniśmy uwzględnić kilka kwestii:

  • powierzchnia dachu, czyli czy kolejne panele zmieszczą się na naszym dachu i będą mieć optymalne warunki do produkcji energii. Oczywiście można rozbudować instalację w innym miejscu na przykład na gruncie, ale wówczas koszt będzie o wiele większy....przeczytaj więcej
  • ocena możliwości falownika, który jest jednym z najważniejszych komponentów instalacji, gdyż odpowiada za zmianę prądu stałego na zmienny, czyli taki, którym zasilane są wszystkie urządzenia w domu. Jeśli jego wydajność zostanie przekroczona, będziemy musieli wymienić falownik, a jest on dość kosztowny. Innym rozwiązaniem są mikroinwertery montowane przy każdym panelu, ale tu również koszt będzie wyższy... przeczytaj więcej...
  • jaka jest moc instalacji - bez konieczności uzyskiwania pozwolenia możemy naszą instalację rozbudować do mocy nie większej niż 50 kW. W innych przypadkach konieczne będzie wymagało zmiany umowy z Operatorem i systemu rozliczeń.

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej ? ograniczenia i wyzwania

fot.: Hewalex

 

Rozbudowa fotowoltaiki na starych czy nowych zasadach?



Rozbudowa instalacji pozwala na zachowanie dotychczasowych zasad rozliczania, mimo jakie zmian zostały wprowadzone ustawą z kwietnia 2022. Właściciele instalacji do 10 kWp rozliczani są na zasadzie net-meteringu, czyli za każda kWh oddaną do sieci elektroenergetycznej można odebrać 0,8 kWh.

 

Jak rozbudować instalację fotowoltaiczną?

 

W czasie rozbudowy zakres prac jest podobny do tego, gdy tworzymy nową mikroinstalację, zatem jeśli jest taka możliwość, warto skorzystać z usług firmy, która montowała naszą domową elektrownię. Specjalista od fotowoltaiki powinien pomóc nam w ocenie wydajności naszego falownika i sprawdzeniu, czy podoła on przy zwiększeniu liczby modułów, czy konieczne będzie kupno nowego urządzenia. Kolejny krok to dobór liczby i wielkości paneli zgodnie z nowym zapotrzebowaniem i ewentualnymi prognozami bilansu energetycznego. Ważne, aby dobrać najbardziej opłacalny wariant. Następne czynności związane będą już z pracami montażowymi na dachu — wykonanie konstrukcji wsporników i montaż modułów wraz z okablowaniem.

Jak rozbudować instalację fotowoltaiczną - dobór modułów

fot.: Solsum

 

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej - formalności

 

Po rozbudowie mikroinstlacji konieczne jest jej ponowne zgłoszenie do swojego dostawcy. Mamy na to 14 dni roboczych i w zależności od zakresu prac obowiązuje nas:

  • rozbudowa instalacji fotowoltaicznej nie ma wpływu na zmianę aktualnej mocy przyłączeniowej i nie wymaga przebudowy przyłącza - poinformuj dystrybutora o zwiększeniu mocy mikroinstalacji z aktualizacj wszystkich danych
  • rozbudowa instalacji fotowoltaicznej wymaga zwiększenia mocy przyłączniowej - musimy złożyć wniosek o wydanie nowych warunków przyłączenia i podpisać nową umowę.

 

Jakie moduły do rozbudowy fotowoltaiki

 

Ważny krok to dobór paneli fotowoltaicznych do rozbudowy istniejącej instalacji. Zaleca się, aby były to moduły tego samego producenta, o podobnej mocy i parametrach, wykonane w tej samej technologii. Pozwoli to wyeliminować ryzyko niedopasowania prądowego i napięciowego, czyli parametrów pracy poszczególnych modułów. Co więcej, moduły połączone na jednym stringu należy układać pod tym samym kątem nachylenia i skierowane w tym samym kierunku co już zamontowane panele. W innym przypadku najbezpieczniej jest wykonać osobny string wchodzący w nowy MPPT.

 

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej - dofinansowanie

 

Obecnie zakup i prace montażowe w zakresie rozbudowy istniejących instalacji fotowoltaicznych nie są objęte dofinansowaniem w programie dotacyjnym Mój prąd.

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Solsum, Hewalex


Zobacz także
Mój prąd 6.0 - zasady programu w 2024 roku

Mój prąd 6.0 - zasady programu w 2024 roku

W 2024 roku ruszy już 6 edycja programu "Mój prąd", w ramach której... ¬ więcej...
 
Kiedy grozi nam wysoki rachunek za użytkowanie pompy ciepła?

Kiedy grozi nam wysoki rachunek za użytkowanie pompy ciepła?

W środkach masowego przekazu nie brakuje doniesień o rachunkach grozy, które... ¬ więcej...
 
Ceny odkupu energii z instalacji fotowoltaicznej. Net-billing w praktyce.

Ceny odkupu energii z instalacji fotowoltaicznej. Net-billing w praktyce.

W Polsce, jak i na całym świecie, świadomość ekologiczna oraz dążenie do wykorzystania... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook