gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Miloo Electronics    iValo
NORLYS

Design Light

Aurora Technika Świetlna

    Karlik     SmartLight

polecamy

I stała się jasność - sprawdź, jak dobrze zaplanować oświetlenie kuchni!


Wzrok jest naszym najważniejszym zmysłem. Angażujemy go mocno również podczas przygotowywania posiłków. Czynność gotowania wymaga zatem dobrze rozlokowanych źródeł światła o odpowiednim natężeniu i mocy. W jasnej kuchni od razu zauważymy, że produkty spożywcze mają koloryt właściwy dla świeżej żywności, są odpowiednio oczyszczone, pokrojone, zmieszane i udekorowane.

 

Oświetlenie punktowe oraz pod linią szafek

Oświetlenie punktowe oraz pod linią szafek

 

Właściwe oświetlenie chroni nasze palce podczas krojenia i ratuje potrawy przed przypaleniem. Ma znaczenie praktyczne i zwiększa komfort gotowania. Ma też wymiar estetyczny. W artykule podpowiadamy,  jak rozlokować punkty świetlne, aby usprawnić przyrządzanie posiłków i dodatkowo upiększyć kuchnię.

 

okap przyścienny GLOBALO LAGARDIO BLACK

Na wizualizacji: okap przyścienny GLOBALO LAGARDIO BLACK

 

 

Kuchenna reżyseria świateł

 

Najważniejszym źródłem światła w kuchni jest prawidłowo umieszczone sufitowe oświetlenie centralne. Lampę wiesza się pośrodku kuchni, mocując do sufitu. Powinna ona dawać na tyle mocne światło, by objęło ono swoim zasięgiem całość pomieszczenia. Rozchodzi się ono wówczas równo we wszystkich kierunkach.

W układach wnętrz, w który kuchnia tworzy wspólne pomieszczenie z salonem lub jadalnią, lampa powinna być zamontowana również nad stołem. Zasięg oświetlenia centralnego jest bowiem ograniczony, a strumień światła blokują też w tym przypadku sylwetki osób zasiadających za stołem.

 

Nowoczesne oświetlenie nad stołem w jadalni

Nowoczesne oświetlenie nad stołem w jadalni

 

Wyrafinowany kształt lamp dekoracyjnych nie zawsze jest najbardziej praktycznym rozwiązaniem. Ich designerska forma może blokować swobodne rozchodzenie się światła. Klosze o wydłużonym kształcie mogą ograniczać emisję światła. Działają częściowo jak parawan, dając skoncentrowane światło punktowe. Efekt przyciemniający mają również abażury z czarnym lub ciemnym wykończeniem wewnętrznym. Czerń i ciemne barwy pochłaniają bowiem światło. Odbija je biel i metaliczny połysk.

 

okap przyścienny GLOBALO MIRIDA

Na wizualizacji: okap przyścienny GLOBALO MIRIDA

 

Dla uzyskania równomiernego, daleko rozchodzącego się światła należy zatem wybrać lampy niezasłaniające żarówki, z jasnym lub metalicznym wnętrzem. Stąd popularność plafonów i reflektorków. Przypominamy, że korzystne przełożenie na rachunki za prąd zapewnia energooszczędne oświetlenie - np. świetlówki kompaktowe, czy też lampy LED.

Wybierz:

  • energooszczędne żarówki o dużej mocy
  • lampy bez pochłaniających światło abażurów

 

Zestaw lamp nad blatem roboczym w kuchni

Zestaw lamp nad blatem roboczym w kuchni

 

 

Liczą się punkty dodatkowe

 

Projektując kuchnię należy przewidzieć kilka osobnych, autonomicznych punktów świetlnych. Wnętrze takiej kuchni jest wówczas wyposażone w dokładnie ukierunkowane światło, o różnym natężeniu i średnicy. Pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie miejsc kluczowych dla czynności gotowania i spożywania posiłków. Źródła oświetlenia umieszcza się bezpośrednio nad miejscami najintensywniejszych prac kuchennych: w szafkach nad blatami roboczymi, nad płytami grzewczymi, nad zlewozmywakiem.

 

okap do zabudowy GLOBALO DELICO

Na wizualizacji: okap do zabudowy GLOBALO DELICO

 

Oświetlenie punktowe nie tylko uzupełnia światło centralne, ale buduje również przytulną atmosferę i odpowiada za optyczną perspektywę wnętrza. Dzięki temu może ono zyskać na głębi i wysokości. Dodatkowe, punktowe źródła światła w suficie podwieszanym sprawiają, że wnętrze zdaje się być wyższe, bardziej przestronne i klimatyczne. Ozdobny efekt oświetleniowy uzyskujemy również, wprowadzając system lampek mocowanych na linkach. 

Pamiętaj:

  • Do oświetlenia punktowego w szafkach stosujemy żarówki halogenowe o mocy 20 W lub świetlówki.
  • Światło punktowe powinno padać na blat. Ukierunkowane w bok, nie tylko słabiej go oświetla, ale może też drażnić swą intensywnością.

 

okap przyścienny GLOBALO LAGARDIO WHITE

Na wizualizacji: okap przyścienny GLOBALO LAGARDIO WHITE


 

Czysto i jasno

 

Dodatkowe źródło światła pochodzi również od urządzenia, które spełnia inne ważne zadania w kuchni. Jest nim okap kuchenny. Okap pochłania niechcianą woń i opary z gotowania, dbając o czystość w kuchni oraz trwałość mebli. Dzięki zamontowanym w nim lampkom, okap doświetla również płytę grzewczą, nad którą jest bezpośrednio zamontowany. W efekcie takiego zlokalizowania światła dokładnie widać potrawy w garnkach i na patelniach.

okap sufitowy GLOBALO LIVENO

Na wizualizacji: okap sufitowy GLOBALO LIVENO

 

Okap zawiera w swych funkcjach również rolę lampy. Design niektórych modeli jest nawet analogiczny do wyglądu dekoracyjnych, dopracowanych wizualnie lamp. Efektowne wzornictwo okapów i rzucane przez nie klimatyczne światło powodują, że urządzenia to odgrywa rolę istotnej ozdoby kuchni. Swym stylem może on wzmocnić linię estetyczną pomieszczenia lub przełamywać ją wprowadzając kontrast i kontrapunkt.

Producenci lepszych modeli wyposażają okapy w ekologiczne, energooszczędne światło LED. Pozwala to na niższe rachunki za energię elektryczną.

okap wyspowy GLOBALO SERINA WHITE

Na wizualizacji: okap wyspowy GLOBALO SERINA WHITE


Warto:

  • wybierać okapy o dobrych parametrach technicznych, od sprawdzonych producentów, aby były ciche, wydajne i wykonane ze szlachetnych materiałów
  • montować okapy nad płytą grzewczą na odpowiedniej wysokości

 

okap wyspowy GLOBALO SERINA BLACK

Na wizualizacji: okap wyspowy GLOBALO SERINA BLACK

 

Przygotowywanie posiłków to czynność wymagająca staranności i precyzji. Pomaga w tym dobrze zaplanowane i rozmieszczone oświetlenie. Oprócz wymiaru praktycznego światło ma też potencjał budowania klimatu i perspektywy przestrzennej pomieszczenia. Nie zapominajmy, że funkcję oświetleniową spełnia również okap.
 

Kontakt w sprawie produktów:

Okapykuchenne.pl
tel. 13 49 27 557 wew. 1
www: www.okapykuchenne.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Jakie są najnowsze trendy oświetlenia?

Jakie są najnowsze trendy oświetlenia?

Przede wszystkim stawiające na funkcjonalność produktu i ponadczasowość designu.... ¬ więcej...

 
Jakie oświetlenie dobrać do poszczególnych pomieszczeń?

Jakie oświetlenie dobrać do poszczególnych pomieszczeń?

Jakie oświetlenie dobrać do poszczególnych pomieszczeń to pytanie przed,... ¬ więcej...

 
Oprawy Astro do każdego wystroju wnętrza

Oprawy Astro do każdego wystroju wnętrza

Ponadczasowy styl i jakość opraw oświetleniowych to gwarancja, że wnętrze, w którym... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet