Jak prawidłowo dbać o czystość opraw oświetleniowych?

artykuł promocyjny


Często wybierając elementy wystroju wnętrza rozważamy ich względy estetyczne i funkcjonalne. Zwracamy uwagę na to z jakich materiałów są wykonane i czy w procesie ich produkcji wzięto pod uwagę względy środowiskowe. Są to oczywiście niezwykle istotne czynniki wpływające na użyteczność i ogólny wygląd naszego wnętrza. Jednak powinniśmy również brać pod uwagę aspekt codziennej konserwacji i pielęgnacji elementów wystroju. To, na ile łatwo będzie nam zachować czystość np. opraw oświetleniowych i czym czyścić ich poszczególne elementy aby służyły nam długie lata w niezmienionej, eleganckiej formie. Jak zachować czystość opraw oświetleniowych? Przedstawiamy kilka prostych wskazówek od marki Astro.

 

lampy i oprawy oświetleniowe marki astro od aurora
fot.: Rodzina opraw Venn, Astro


Zespół projektowy i rozwojowy brytyjskiego producenta, marki Astro dokłada wszelkich starań zarówno przy projektowaniu, produkcji oraz wyborze odpowiednich materiałów, aby oferowane oprawy oświetleniowe nie tylko docierały do klientów w idealnym stanie, ale też pozostały takie przez cały okres użytkowania i przy prawidłowej konserwacji zapewniały lata bezawaryjnej pracy. Poniżej przedstawiono kilka prostych zaleceń i wskazówek, które pomogą utrzymać oprawy oświetleniowe różnego typu w nieskazitelnym stanie.


Kupując lampy, kinkiety czy inne oprawy oświetleniowe, pamiętaj że, to w jakiej będą kondycji zależy od Ciebie.

 

Odpowiedni posób przechowywania przezd instalacją


Oprawy oświetleniowe powinny być przechowywane w swoich oryginalnych opakowaniach, dopóki nie będą potrzebne do instalacji. Warto też nie umieszczać ich bezpośrednio na podłodze, szczególnie w nowobudowanych pomieszczeniach lepiej postawić je np. na palecie aby utrzymać przepływ powietrza wokół opakowania.
W momencie gdy mamy już zamontowane oprawy oświetleniowe i chcemy przeprowadzić ich konserwację lub zwyczajnie wyczyścić należy upewnić się, że zasilanie elektryczne produktu jest wyłączone.

 

nowoczesna jadalnia i oprawy oświetleniowe od aurora
fot.: Kinkiet Ako 600, Astro


Jeśli oprawa oświetleniowa ma zostać zdemontowana, upewnij się, że posiadasz kopię instrukcji w celu ponownego montażu. W przypadku opraw Astro wszystkie instrukcje można pobrać ze strony produktu na stronie internetowej.
Jeśli już zabierasz się do czyszczenia oprawy, ale nie masz pewności jakich środków możesz użyć najpierw wypróbuj ich działanie na małym, niewidocznym elemencie oprawy oświetleniowej, w ten sposób upewnisz się, że nie będą one miały negatywnego wpływu na wykończenie powierzchni.
 

Środki czyszczące


Do czyszczenia opraw oświetleniowych nigdy nie używaj ściernych środków czyszczących zawierających amoniak, alkohol izopropylowy lub inne rozpuszczalniki, ponieważ mogą one uszkodzić zastosowane wykończenia lamp.
W przypadku elementów metalowych możesz je czyścić miękką, suchą szmatką. Natomiast w jeśli podstawa oprawy jest szczególnie zabrudzona, możesz zwilżyć szmatkę czystą wodą, i po usunięciu jej nadmiaru dokładnie przeczyścić powierzchnię lampy, po czym wysuszyć przy użyciu osobnej miękkiej ściereczki, aby uniknąć plam z wody.

 

aranżacja sypialni z oprawami oświetleniowymi marki astra
fot.: Klosze Curve 285, Astro

 

Czyszczenie elementów z tworzywa sztucznego


Takie części opraw oświetleniowych możesz czyścić miękką, suchą szmatką, a w przypadku silnego zabrudzenia, zwilżyć szmatkę czystą wodą, wyżąć wyczyścić zabrudzoną powierzchnię. Szczególnie w przypadku tworzyw sztucznych nie używaj ostrych środków chemicznych lub takich o silnych właściwościach ściernych. Mogą one wejść w reakcje z czyszczoną powierzchnią lub porysować ją zbyt dużą granulacją środka ściernego.

W przypadku kloszy i produktów szklanych zawsze używaj czystej, miękkiej ściereczki. Jeśli powierzchnia jest szczególnie zabrudzona, użyj miękkiej ściereczki zwilżonej łagodnym roztworem detergentu i wody, aby równomiernie wyczyścić produkt.  Można również użyć łagodnego środka do czyszczenia szkła, o ile nie wejdzie on w kontakt z żadną inną powierzchnią produktu. Koniecznie upewnij się, że szklane części całkowicie wyschły przed ich ponownym montażem.

Najbardziej kłopotliwe jest czyszczenie tkanin na abażurach, ale i na to jest sposób. Po prostu użyj delikatnej szczotki - takiej jak pędzel do malowania lub do usuwania kłaczków, aby usunąć nagromadzony na abażurze brud lub kurz. Możesz też użyć miękkiej szmatki lekko zwilżonej świeżą wodą, aby delikatnie usunąć wszelkie zabrudzenia. Pamiętaj jednak aby NIE zanurzać w wodzie abażurów z plastikową wkładką lub dyfuzowem w wodzie. To definitywnie je zniszczy!

 

kinkiety astra w eleganckich wnętrzach
fot.: Kinkiet Toro, AstroKiedy Twoja lampa wykonana jest z gipsu lub ceramiki musisz postępować wyjątkowo ostrożnie. Gładki gips architektoniczny, z którego wykonane są niektóre lampy Astro oraz ceramika są bardzo porowate, każda woda lub płyny, które wejdą w kontakt z takimi lampami mogą powodować powstawanie smug i plam, których później nie da się już usunąć. Kurz z takich opraw oświetleniowych można usunąć suchą, miękką ściereczką. Brudne ślady mogą być usunięte delikatnie pocierając lekko wilgotną gąbką "Smoke Sponge" lub podobną gąbką wykonaną z wulkanizowanej gumy. Jeśli gipsowa powierzchnia lampy została uszczelniona przy użyciu farby lub lakieru, można go bez problemu wyczyścić za pomocą lekko wilgotnej szmatki.

W swojej ofercie Astro posiada również oprawy oświetleniowe wykonane z odlewów mosiężnych. Takie oprawy można montować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Należy wówczas pamiętać, że naturalny mosiądz z czasem będzie pokrywał się szlachetną, zielonkawą patyną. Aby ją usunąć wystarczy regularnie czyścić lampę lekko wilgotną ściereczką, a w przypadku silnych zabrudzeń można użyć środka do czyszczenia mosiądzu. Wówczas tak wyczyszczona oprawa nawet po długich latach użytkowania będzie wyglądała, jak fabrycznie nowa.

 

oprawy oświetleniowe marki astro
fot.: Oprawa mosiężna Mast Twin, Astro


Zawsze zachęcamy do kontaktu z producentem w celu dobrania najlepszych środków do konserwacji i pielęgnacji opraw, tak aby mogły one zawsze zachwycać pięknem i elegancką formą.

Kontakt w sprawie produktów:

Aurora Technika Świetlna
tel. (22) 872 55 10
www: www.aurorats.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Jak prawidłowo dbać o czystość opraw oświetleniowych?

Jak prawidłowo dbać o czystość opraw oświetleniowych?

Często wybierając elementy wystroju wnętrza rozważamy ich względy estetyczne i funkcjonalne.... ¬ więcej...
 
Oprawy TUGRA  - innowacja, estetyka i funkcjonalność w jednym

Oprawy TUGRA - innowacja, estetyka i funkcjonalność w jednym

Oświetlenie to nie tylko element wystroju wnętrza, ale także kluczowy czynnik wpływający... ¬ więcej...
 
Światło: fascynujące ponieważ zróżnicowane

Światło: fascynujące ponieważ zróżnicowane

Światło jest obecne w każdej chwili naszego życia. Jako istoty, których rytm... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook