Od kiedy zakaz montażu kotłów gazowych

artykuł promocyjny


Paliwa kopalne stopniowo odchodzą w niepamięć, jeśli chodzi o możliwe sposoby ogrzewania domów i mieszkań. To, co wydawało się kiedyś standardem i normą, dziś zaczyna być wycofywane. Zmieniające się przepisy podążają za ekologią i są wymuszone wspólnym dobrem w dłuższej perspektywie czasu. Nie da się dalej eksploatować źródeł konwencjonalnych, które nie dość, że są na wyczerpaniu, to jeszcze prowadzą do zmian klimatycznych na wielką skalę. Warto przy tym zauważyć, iż korzystanie z konwencjonalnych źródeł energii wiąże się z dużym uzależnieniem od nastrojów politycznych na arenie międzynarodowej oraz wahań cen. Jak wygląda zatem kwestia kotłów gazowych? Czy będzie zakaz montażu kotłów na niebieskie paliwo? Co warto wybrać zamiast kotła na gaz? Jak długo będzie można jeszcze użytkować kotły gazowe?

Zakaz montażu kotłów na gaz to efekt ustaleń w ramach unijnej polityki klimatycznej i ma być wdrożony w życiu w ciągu kilku najbliższych lat. Dotyczyć będzie najpierw nowych oraz modernizowanych domów — dalej będzie można użytkować kotły już zamontowane. Wszystko to ma na celu zmniejszyć zużycie energii przez budynki, a co za tym idzie również emisję gazów cieplarnianych. Projekt nowelizacji, która obowiązuje od 14 marca 2023 roku, dotyczy nie tylko gazu, ale wszystkich paliw kopalnych.

Czy ogrzewanie na gaz jest ekologiczne? Od kiedy zakaz montażu kotłów na gaz

fot.: Stiebel Eltron

 

Czy ogrzewanie na gaz jest ekologiczne?

 

W naszym kraju instalowanie urządzeń grzewczych na gaz traktowane jest jako ekologiczne, a wymiana kotła na węgiel na gazowy podlega dopłacie w ramach rządowego programu wsparcia "Czyste powietrze". Jednak ogrzewania na gaz to dalej korzystanie z paliw kopalnych, od których stopniowo odchodzi cała UE. Podyktowane jest to aktualną sytuacją geopolityczną oraz działaniami na rzecz klimatu. 

 

Zgodnie z nowymi zasadami dofinansowanie instalacji kotłów gazowych w domach w ramach programu "Czyste powietrze" będzie można otrzymać tylko do końca 2024 roku. 

 

2030 - rok wielkich zmian dla systemów grzewczych w domach

 

Założenia dyrektywy mówią o tym, że w 2030 roku wszystkie nowo wznoszone budynki będą musiały korzystać z energii odnawialnej, czyli spełniać warunek zero emisyjności. Konieczne jest zatem odejście od paliw kopalnych, w tym gazu na rzecz systemów ekologicznych. Od 2027 roku te same zasady obejmą budynki publiczne. W tym roku planowane jest wstrzymanie wsparcia finansowego do inwestycji związanych z zakupem urządzeń na paliwa kopalne.

 

Zielone światło dla instalacji hybrydowych

 

Ważny jest fakt, że wycofanie gazu z rynku paliw grzewczych dotyczy budynków, które by były ogrzewane tylko gazem. Gazowe kotły grzewcze będą mogły być wykorzystywane w ramach instalacji hybrydowych, czyli w połączeniu z kolektorami słonecznymi lub pompami ciepła. Warunkiem jest spełnienie przez budynek minimalnej efektywności energetycznej, gdzie kocioł gazowy nie będzie pełnił funkcji podstawowego źródła ciepła.

fot.: Hewalex - ogrzewanie hybrydowe – gaz i pompa ciepła - schemat instalacji

 

Nie będzie konieczności demontowania użytkowanych kotłów gazowych

 

Bardzo ważna informacja dla osób, które już użytkują tego typu kotły, jest tak, że istniejące instalacje będą mogły działać dalej, na takich samych warunkach — zmiany dotyczą w pierwszej kolejności budynków nowo budowanych, a z czasem również będą obowiązywać te modernizowane.

 

Alternatywy dla ogrzewania gazowego

 

Wszystkie założenia Parlamentu Europejskiego są propozycjami, w których mogą pojawić się jeszcze różne zmiany, nie mniej jednak warto być przygotowanym na rewolucję grzewczą, jaka niewątpliwie jest przed nami. Świadomość negatywnego wpływu spalania paliw kopalnych w połączeniu z chęcią uniezależnienia się od surowców strategicznych, które często wykorzystywane są jako narzędzie zastraszania przez państwa eksportujące, to podstawa do tego, aby już dziś szukać i inwestować w alternatywne rozwiązania. Na chwilę obecną istnieje możliwość skorzystania ze wsparcia finansowego na montaż urządzeń czerpiących odnawialną energię. Na chwilę obecną najlepszą alternatywą są pompy ciepła.

Jak możemy przeczytać w portalu Instalacjebudowlane.pl "Pompy ciepła to urządzenia, o których już jakiś czas temu zrobiło się bardzo głośno. Spełniają najbardziej wyśrubowane normy, jakie są nakładane na instalacje grzewcze, dlatego poleca się je niemal każdemu — do nowych domów, aby spełnić warunki techniczne, do modernizacji ogrzewania, aby podnieść komfort i wprowadzić zero emisyjny system ogrzewania.....więcej"


Alternatywy dla ogrzewania gazowego

fot.: Immergas - hybrydowe pompy ciepła Immergas to jedyne takie urządzenia na rynku polskim, będące połączeniem kotła gazowego z pompą ciepła typu split (Magis COMBO V2) lub z pompą typu monoblok (Victix Hybrid)

W praktyce oznacza to, że to pompy ciepła mają szansę stać się podstawowymi urządzeniami grzewczymi w każdym domu. Montuje się również w nowoczesnych blokach, mogą ogrzewać zabytkowe kamienice, czyli są praktycznie wszechstronne. Oczywiście istnieją różne typy pomp ciepła, jedne, jak modele gruntowe, wymagają większego nakładu prac związanych z ich montażem, ale już pompy ciepła na powietrze z otoczenia są praktycznie bezinwazyjne przy wymianie instalacji.

 

Ogrzewanie bez gazu - warto przeczytać:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Stiebel Eltron, Hewalex, Immergas




Zobacz także
Jak bezpiecznie korzystać z drabiny? Sprawdź, na co uważać

Jak bezpiecznie korzystać z drabiny? Sprawdź, na co uważać

Przydaje się podczas pracy w ogrodzie, remontu mieszkania i w trakcie prozaicznych czynności,... ¬ więcej...
 
Przegląd szlifierek kątowych Makita do prac budowlanych

Przegląd szlifierek kątowych Makita do prac budowlanych

Szlifierki kątowe Makita to wydajne elektronarzędzia o niezwykle przemyślanej konstrukcji.... ¬ więcej...
 
Dodatki do ogrzewania 2024 - kto może liczyć na dofinansowania

Dodatki do ogrzewania 2024 - kto może liczyć na dofinansowania

W 2024 roku będą obowiązywać kolejne regulacje mające na celu wspieranie polskich... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet









Facebook