Oświetlenie wystaw - 3 kroki do optymalnego oświetlenia muzeów i ekspozycji

NTS Energy


Czy pompa ciepła ogrzeje dom?

artykuł promocyjny


Wysokie koszty tradycyjnych systemów grzewczych i opału, atrakcyjne programy dofinansowań oraz coraz większa wrażliwość na ekologię - oto czynniki sprawiające, że pompy ciepła są dziś popularnym źródłem ogrzewania, wybieranym do powstających i modernizowanych systemów grzewczych. Pompy ciepła to ekologiczne i efektywna urządzenia, które wykorzystują naturalną energię cieplną skumulowaną w środowisku. Część osób zastanawia się czy ta technologia naprawdę jest tak wydajna i formułuje następujące pytania: czy pompa ciepła ogrzeje dom - czy zrobi to samodzielnie, czy potrzebne jest dodatkowe źródło ogrzewania? Czy pompa ciepła zadziała zimą? Jaką moc powinna mieć pompa ciepła?

Pompa ciepła monoblok Stiebel Eltron

fot.: Stiebel Eltron

 

Jak dobrać moc pompy ciepła?

 

Pompa ciepła może być bardzo dobrym źródłem ciepła w nowoczesnych systemach grzewczych, ale warunkiem jej wydajnego i sprawnego działania jest dobór odpowiedniej mocy pompy ciepła - powinno uwzględnić się w tym m.in. metraż domu do ogrzania, stopień ocieplenia budynku, średnie temperatury roczne w danej lokalizacji, roczne zużycie c.w.u. przez mieszkańców oraz rodzaj odbiorników ciepła w danej instalacji.

Pompa ciepła Thermoval

fot.: Thermoval

 

Pompa ciepła określonej mocy powinna poradzić sobie z ogrzaniem nawet dużego domu. Jak dobrać moc pompy ciepła do konkretnego domu? Po pierwsze trzeba ustalić jakie jest jego zapotrzebowanie na energię. W przypadku nowego domu jednorodzinnego średnie zapotrzebowanie wynosi do 50 W/m2. Znając zapotrzebowanie i powierzchnię domu można dobrać moc pompy. Przykładowo dom 150 m2 powinno się wyposażyć w pompę ciepła o mocy 7,5 kW (150 m2 * 50W = 7500 W). Trzeba też pamiętać, że w przypadku instalacji wysokotemperaturowej. np. kiedy modernizujemy instalację z grzejnikami, trzeba dobrać tzw. wysokotemperaturową pompę ciepła, przystosowaną do wydajnej pracy w takim układzie. Ogólnie jednak pompa ciepła najlepiej sprawdza się w niskotemperaturowych układach grzewczych, np. z ogrzewaniem podłogowym.

Pompa ciepła Sola

fot.: Sola

 

Czy pompa ciepła grzeje zimą?

 

Odpowiednio dobrana pompa ciepła powinna poradzić sobie z ogrzewaniem domu przez cały rok, nawet kiedy temperatury spadają poniżej zera. Warto uświadomić sobie, że pompa ciepła tak naprawdę nie stanowi źródła ciepła w zwykłym rozumieniu, bo nie wytwarza ciepła, a jedynie je przekazuje albo mówiąc inaczej pompuje. Nawet przy niskich temperaturach otoczenia w powietrzu, wodzie czy gruncie zgromadzona jest duża ilość energii cieplnej, którą pompa może łatwo przekierować na cele ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej. Do przetwarzania ciepła pompa potrzebuje jednak prądu - moc pompy ciepła i zużycie prądu jest zmienne i zależy m.in. od temperatury otoczenia - im niższa temperatura tym gorsza wydajność pompy, którą można wyrazić poprzez współczynnik COP. Współczynnik COP określa ile kWh energii cieplnej w danych warunkach może wyprodukować pompa z 1 kWh energii elektrycznej. Im wyższy COP, tym lepiej.

Pompa ciepła De Dietrich

fot.: De Dietrich

 

Do temperatur -10 czy -15 stopni pompa powinna pracować efektywnie. W przypadku jeszcze niższych temperatur praca pompy staje się jednak równie kosztowna co zwykłe ogrzewanie elektryczne przy użyciu grzałki. Dlatego przy takich temperaturach - które oczywiście zdarzają się naprawdę rzadko - pracę pompy należy wesprzeć dodatkowym ogrzewaniem. Jeśli chcemy zagwarantować sobie jak najbardziej wydajne działanie pompy i komfort cieplny przez cały rok, warto zadbać o jak najniższe zapotrzebowanie cieplne domu poprzez dobrą izolację, wymianę stolarki okiennej czy wentylację z odzyskiem ciepła(rekuperacją).

Pompa ciepła LG

fot.: LG

 

 

ZOBACZ TAKŻE:
Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Stiebel Eltron, De Dietrich, Thermoval, Sola, LG


Zobacz także
Cicha praca pompy ciepła - jak tłumić dźwięk

Cicha praca pompy ciepła - jak tłumić dźwięk

Praca każdego urządzenia wiąże się z emisją hałasu, czyli dźwięku. W przypadku... ¬ więcej...
 
Pompa Ciepła Powietrze-Woda 9kW z Grambet: Nowoczesne i Efektywne Ogrzewanie dla Twojego Domu

Pompa Ciepła Powietrze-Woda 9kW z Grambet: Nowoczesne i Efektywne Ogrzewanie dla Twojego Domu

W dobie rosnących cen energii i zwiększonej świadomości ekologicznej, odpowiedni wybór... ¬ więcej...
 
Lokalizacja i montaż pompy ciepła - wymogi instalacyjne

Lokalizacja i montaż pompy ciepła - wymogi instalacyjne

Montaż i lokalizacja pompy ciepła na działce oraz w budynku to ważna kwestia, na którą... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNetFacebook