nVent - ogrzewanie przeciwobloedzeniowe


Ochrona przed śniegiem i lodem - Elektra

artykuł promocyjny


Firma ELEKTRA oferuje doskonałe rozwiązania z zakresu ochrony przed śniegiem i lodem, a należą do nich instalacje ogrzewania połaci dachowych, krawędzi dachów, rynien i rur spustowych.

 

Ogrzewanie rynien i rur spustowych

 

Przewód grzejny ELEKTRA SelfTec

Instalację ogrzewania rynien wykonuje się ze stałooporowych przewodów grzejnych ELEKTRA VCDR lub przewodów samoregulujących ELEKTRA SelfTec®. Przewody układa się w rynnach i rurach spustowych za pomocą specjalnych uchwytów mocujących, które ułatwiają montaż i zapewnią właściwą pozycję przewodu grzejnego. Obydwa typy przewodów zbudowane są z materiałów odpornych na promieniowanie UV. Przewody samoregulujące mają zmienną moc zależną od warunków w jakich pracują. Oznacza to, że im jest zimniej, tym większą moc osiągają i odwrotnie im temperatura wyższa, tym moc przewodów mniejsza.
 

Mocowanie przewodów w rurze spustowej

Przewody w rynnie układa się z reguły podwójnie. W rurach spustowych możliwe jest pojedyncze ułożenie przewodu grzejnego. Jeśli długość rynny nie przekracza 6 metrów przewody mogą wisieć swobodnie, jeśli długość rury jest większa konieczne jest zastosowanie linki z uchwytami, która odciąży przewody. System uzupełniają akcesoria montażowe:

  • uchwyty rynnowe
  • taśma montażowa
  • linki z uchwytami
  • uchwyty do rur spustowych
  • uchwyty do krawędzi dachów.
  • taśma instalacyjna do koryt dachowych


Jeżeli dach jest kryty materiałami bitumicznymi, możliwe jest wykorzystanie przewodów ELEKTRA TuffTec™, które możemy układać bezpośrednio na pokryciu dachu.

TuffTec

Przewody ELEKTRA VCDR i ELEKTRA SelfTec® sprzedawane są jako gotowe do instalacji odcinki, w których przewód grzejny połączony jest z przewodem zasilającym hermetyczną mufą. Przewody SelfTec®PRO dedykowane są profesjonalnym instalatorom i sprzedawane są na bębnach, z których w zależności od potrzeb instalator dobiera odpowiednie odcinki, łącząc je z przewodami zasilającymi.

 

Ochrona przed śniegiem - ogrzewanie krawędzi dachu

 

Bardzo często ogrzewanie rynien nie wystarczy. W takim przypadku należy wykonać również ogrzewanie krawędzi dachu. Do tego celu należy wykorzystać te same produkty co do ogrzewania rynien. Ogrzewamy około 40-50cm krawędzi dachu. Takie rozwiązanie wyeliminuje ryzyko powstawania nawisów śnieżnych i lodowych nad rynnami. Zainstalowana moc powinna wynosić około 300W/m2.

W przypadku dachów o dużych, płaskich powierzchniach i niewielkim spadku, może okazać się niezbędne ogrzanie jego całej powierzchni. W tym zastosowaniu również wykorzystujemy przewody VCDR i SelfTec®, a moc jednostkowa na m² powinna wynosić 300W/m2.

 

 

Sterowanie

 

System ochrony jest najbardziej skuteczny i ekonomiczny gdy nad jego działaniem czuwa regulator. W przypadku instalacji zewnętrznych konieczne jest zastosowanie  sterowników wyposażonych w czujnik temperatury oraz wilgoci. System załączany jest tylko wtedy, gdy łącznie spełnione będą dwa warunki: spadnie temperatura oraz wystąpi wilgoć w postaci opadów śniegu lub marznącego deszczu. Niektóre regulatory (ELEKTRA ETO2) przy odpowiednim podłączeniu dwóch czujników pozwalają na kontrolę dwóch stref grzejnych.

regulator ELEKTRA ETO2

Prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie instalacji chroniącej przed śniegiem i lodem daje pewność, że ogrzewane powierzchnie będą wolne od śniegu i lodu, rynny i rury spustowe będą drożne, a na dachu nie utworzą się nawisy śnieżne i sople.  Instalacja zapewni nam także maksimum bezpieczeństwa przy minimalnych kosztach eksploatacyjnych, będąc przy tym całkowicie bezobsługową.
 

Kontakt w sprawie produktów:

ELEKTRA
tel. +48 (22) 843 32 82
www: www.elektra.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Z Uponorem zima niestraszna - system topnienia śniegu i lodu Meltaway

Z Uponorem zima niestraszna - system topnienia śniegu i lodu Meltaway

Sezon jesienno-zimowy to czas wytężonych działań i koniecznych zmian w pracy zarządców... ¬ więcej...
 
ELEKTRA ControlTec Smart SMC - nowa era w sterowaniu systemami ochrony przed śniegiem i lodem

ELEKTRA ControlTec Smart SMC - nowa era w sterowaniu systemami ochrony przed śniegiem i lodem

Najnowszej generacji regulator ELEKTRA ControlTec Smart SMC został stworzony do sterowania... ¬ więcej...
 
Nowa era w sterowaniu systemami ochrony przed śniegiem i lodem

Nowa era w sterowaniu systemami ochrony przed śniegiem i lodem

W czerwcu na rynek trafił najnowszej generacji regulator ELEKTRA ControlTec Smart SMC,... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook