gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

nVentHewalex 

 

PawbolFENIX

polecamy

nVent - ogrzewanie przeciwobloedzeniowe


Z Uponorem zima niestraszna - system topnienia śniegu i lodu Meltaway

artykuł promocyjny


Sezon jesienno-zimowy to czas wytężonych działań i koniecznych zmian w pracy zarządców odkrytych obiektów, ale też innych nieruchomości. Spadek temperatury, oblodzenia oraz opady śniegu wymagają podjęcia dodatkowych działań, stanowiących obciążenie czasowe, jak i finansowe. Naprzeciw tym wyzwaniom wychodzi Uponor, którego system ogrzewania zewnętrznych powierzchni nie tylko ułatwia obsługę, ale również przedłuża czas funkcjonowania takich miejsc, jak m.in. stadiony czy lotniska.

instalacja przeciwoblodzeniowa na lotnisku

By uniezależnić funkcjonowanie obiektów od warunków atmosferycznych panujących zimą, Uponor opracował system ogrzewania płaszczyznowego Meltaway. To rozwiązanie działające na tej samej zasadzie jak domowe ogrzewanie podłogowe. Pod powierzchnią ułożone są pętle z rur (w tym przypadku są to rury PEX o średnicy 25 mm i wysokiej elastyczności), podłączone do rozdzielacza przemysłowego (lub rozdzielacza ułożonego wzdłuż jednego z boków ogrzewanej powierzchni w układzie Tichelmann’a). Instalacja zasilana jest mieszaniną wody z glikolem, której temperatura minimalna powinna wynosić ok +40°C, natomiast źródło energii jest dowolne – może nim być pompa ciepła, ciepło odpadowe bądź też woda odprowadzana z lokalnego systemu ogrzewania. Oprócz uniwersalności zasilania ważnym atutem rozwiązania jest automatyczne sterowanie, odpowiadające za uruchomienie procesu ogrzewania dopiero w momencie pojawienia się zapotrzebowania, dzięki czemu zużycie energii przez instalację jest ograniczone.

 

By sportowe emocje trwały dłużej

 

Tego typu systemy znajdują zastosowanie między innymi na stadionach sportowych. Tam rozwiązania ogrzewania płaszczyznowego są używane do podgrzewania murawy. Ma to wpływ na kilka aspektów funkcjonowania obiektów. Przede wszystkim pozwala na wydłużenie sezonu, poprzez możliwość rozgrywania meczów nawet w zimowej aurze. System podnoszący temperaturę przy gruncie powoduje, że powierzchnia murawy nie zamarza, co wpływa nie tylko na komfort piłkarzy, ale również ich bezpieczeństwo, niwelując ryzyko powstawania kontuzji podczas poruszania się po boisku. Systemy ogrzewania powierzchni wpływają nie tylko na sportowy aspekt funkcjonowania stadionów. Mają również wpływ na jego organizację i utrzymanie infrastruktury. Wykorzystywana na boiskach piłkarskich trawa ma specjalne właściwości, a co za tym idzie – również specjalne wymagania. Ogrzewanie powierzchni pozwala zabezpieczyć ją przed przemarznięciem i zniszczeniem, tym samym zapobiega konieczności wymiany trawy na nową, co stanowi poważną inwestycję – zarówno pod kątem organizacyjnym, jak i finansowym.

ogrzewanie płaszczyznowe na stadionie


Dowiedz się więcej o systemie Uponor Meltaway


Przykładem obiektu sportowego, w którym wykorzystano ten system, jest Stadion Miejski w Tychach. Rozwiązanie z rozdzielaczem systemowym w układzie Tichelmann’a i ponad 25 kilometrami rur Meltaway PEX o średnicy 25 mm zabezpiecza przed mrozem płytę boiska treningowo-piłkarskiego.

 

Systemy, które dbają o bezpieczeństwo

 

Zewnętrzne systemy ogrzewania płaszczyznowego można z powodzeniem wykorzystywać nie tylko w obiektach sportowych. Świetnie sprawdzają się również w innych miejscach wystawionych na działanie warunków atmosferycznych, gdzie śnieg i oblodzenia mogą wpływać negatywnie na komunikację czy bezpieczeństwo. Pomagają w utrzymaniu specjalistycznej infrastruktury np. na lotniskach czy lądowiskach, ale także dbają o bezpieczeństwo na takich obszarach jak strefy dla pieszych, parkingi czy drogi pożarowe.

Na takie usprawnienie zdecydowali się właściciele Term Chochołowskich. System Uponor Meltaway został zainstalowany pod powierzchnią parkingów, co poprawiło komfort poruszania się samochodem po tym terenie, jak również zredukowało ryzyko kolizji. Bezpieczniejszy jest także ruch pieszych. Przemieszczanie się po podgrzewanej powierzchni nie grozi utratą równowagi, co mogłoby prowadzić do poważniejszych urazów.

System topnienia śniegu i logu wpływa również na kwestie związane z utrzymaniem terenu Term. Dzięki niemu możliwe jest ograniczenie konieczności ręcznego usuwania śniegu, lodu i błota pośniegowego. Ponadto zwiększa się żywotność ogrzewanych nawierzchni, gdyż nie są narażone na działanie specjalistycznych środków chemicznych.

Kontakt w sprawie produktów:

Uponor Sp. z o.o.
tel. (22) 731 01 00
www: www.uponor.pl/pl-pl/instalacje/
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Z Uponorem zima niestraszna - system topnienia śniegu i lodu Meltaway

Z Uponorem zima niestraszna - system topnienia śniegu i lodu Meltaway

Sezon jesienno-zimowy to czas wytężonych działań i koniecznych zmian w pracy zarządców... ¬ więcej...

 
ELEKTRA ControlTec Smart SMC - nowa era w sterowaniu systemami ochrony przed śniegiem i lodem

ELEKTRA ControlTec Smart SMC - nowa era w sterowaniu systemami ochrony przed śniegiem i lodem

Najnowszej generacji regulator ELEKTRA ControlTec Smart SMC został stworzony do sterowania... ¬ więcej...

 
Nowa era w sterowaniu systemami ochrony przed śniegiem i lodem

Nowa era w sterowaniu systemami ochrony przed śniegiem i lodem

W czerwcu na rynek trafił najnowszej generacji regulator ELEKTRA ControlTec Smart... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet