Sposoby na oszczędzanie energii

aktualizacja: 09-11-2015, 13:07 – artykuł promocyjny


W sezonie grzewczym wiele osób zadaje sobie pytanie, co może zrobić, aby obniżyć rachunki za energię i jednocześnie cieszyć się ciepłem w domu. Jest kilka trików, które w prosty sposób mogą pomóc nam zaoszczędzić na ogrzewaniu. Według eksperta Instal-Projekt podstawową zasadą jest maksymalne ograniczanie strat energii i rozsądne gospodarowanie wytwarzanym ciepłem. Poniżej przedstawione zostały sposoby, które samemu można zastosować w sowim domu w celu zmniejszenia wydatków na ogrzewanie.

 


Łatwy dostęp


Podstawowym błędem w ekonomicznym gospodarowaniu energią jest zasłanianie grzejników. Meble, zasłony i firanki sprawią, że ciepło emitowane przez grzejniki będzie krążyło między oknem a kaloryferem, zamiast ogrzewać pokój. Ważna wskazówka dla tych, którzy nie lubią sprzątać w zakamarkach - grzejniki, na których znajduje się kurz, grzeją gorzej, przez co rośnie zużycie energii.

 

Instal-Projekt - Grzejnik modułowy TubusInstal-Projekt - grzejnik Tubus

fot.: grzejnik Tubus

 

 

Złap ciepło

 

Grzejniki montowane są najczęściej na ścianie w odległości ok. 8-10 cm, dlatego część emitowanej energii jest absorbowana przez powierzchnię, na której są zamocowane. Ciekawym pomysłem jest użycie specjalnej, magnetycznej folii izolacyjnej odbijającej ciepło. To rozwiązanie sprawi, że ciepło wytwarzane przez grzejnik trafi do obiegu i będzie ogrzewało pokój, a nie ścianę.

 

Instal-Projekt - grzejnik Omega R

fot.: grzejnik Omega R

 

 

Kontroluj temperaturę

 

Optymalnie nie znaczy za ciepło. Lubimy się dogrzewać, ale należy zdawać sobie sprawę, że w sypialni powinniśmy utrzymywać temperaturę na poziomie 16-18 stopni C. Najcieplejszym pomieszczeniem powinna być łazienka, w której potrzebujemy 22-24 stopni, żeby czuć się komfortowo. W pokoju dziennym, gdzie wspólnie spędzamy większość czasu, temperatura pozwalająca nam nie odczuwać nieprzyjemnego chłodu to 20-22 stopnie. „Stała kontrola ogrzewania pomieszczeń jest możliwa dzięki regulacji zaworów termostatycznych na grzejnikach. Nowoczesna technologia pozwala płynnie zmniejszać, bądź zwiększać temperaturę w zależności od potrzeb w zakresie od 0-28 stopni. Czujnik cieczowy w głowicy będzie utrzymywał zaprogramowaną temperaturę w pomieszczeniu i odpowiednio regulował zużycie energii za nas” - o rozsądnym ogrzewaniu mieszkania i możliwościach termostatów mówi Piotr Polachowski, ekspert firmy Instal-Projekt. Należy również pamiętać, że pora nocna to idealny czas na oszczędności: nieduże obniżenie temperatury na czas snu może przynieść oszczędności od 5% do 15%.

 

 

Okno pomoże zaoszczędzić

 

W dzień należy odsłonić okna, by słońce w naturalny sposób podniosło temperaturę w pomieszczeniach. Zasłonięcie na noc, najlepiej zasłonami tekstylnymi, pomoże zmniejszyć straty ciepła. Należy jednak pamiętać, aby i w tym przypadku nie zasłaniać grzejnika.

Ekonomiczne zarządzanie energią opiera się na prostej zasadzie: minimalizujemy straty i maksymalizujemy wykorzystanie emitowanej energii. Przed jesienią zróbmy nieduże przemeblowanie i upewnijmy się, że grzejniki są odkurzone, odsłonięte, a termostaty ustawione na odpowiedni program. Drobna zmiana i na wiosnę może nas czekać miła niespodzianka.

Kontakt w sprawie produktów:

INSTAL-PROJEKT Gawłowscy, Ścierzyńscy Sp. J.
tel. 054 235 59 05
www: www.instalprojekt.com.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Adaptacja poddasza nieużytkowego - strop

Adaptacja poddasza nieużytkowego - strop

Decydując się na budowę lub kupno domu podstawową kwestią, nad którą warto... ¬ więcej...

 
Idzie jesień...Paroc prezentuje płyty z wełny kamiennej PAROC UNS

Idzie jesień...Paroc prezentuje płyty z wełny kamiennej PAROC UNS

Lato to dla większości ulubiona pora roku, jednak zazwyczaj mija najszybciej —... ¬ więcej...

 
Jaki okap kuchenny wybrać? Poradnik przed zakupem

Jaki okap kuchenny wybrać? Poradnik przed zakupem

Mnogość dostępnych na rynku okapów może przytłoczyć. Jaki okap... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2019 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet