Czyste powietrze na halach produkcyjnych

Bezpieczne mieszkanie

artykuł promocyjny


Czasy, w których przyszło nam żyć, nie należą do najbezpieczniejszych. Chronimy swoją prywatność nie tylko przed sąsiadami, ale również przed niepowołanymi gośćmi z zewnątrz. Drzwi do domów jedno- czy wielorodzinnych, bloków mieszkalnych strzegą domofony. Standardowy system domofonowy, który montowany jest przed wejściem do domu, nie posiada funkcji videodomofonu, czyli nie umożliwia obejrzenia na ekranie osoby, która do nas dzwoni. W artykule tym zostanie zaprezentowane proste rozwiązanie, które pozwoli na uzyskanie tej dodatkowej, ale bardzo praktycznej funkcji.

 

Przeczytaj więcej: Domofon czy wideodomofon   



W typowym budynku mieszkalnym docelowo zainstalowane się dwie niezależne instalacje: radiowo-telewizyjna i domofonowa (rys.2). Ta ostatnia to podstawowa bariera dla wszystkich nieproszonych osób. Instalację RTV w danym budynku można w prosty sposób przystosować do wprowadzenia do niej dodatkowych sygnałów z kamer obserwacyjnych CCTV. Obraz ten będzie dostępny na wybranych kanałach standardowego odbiornika telewizyjnego, w każdym mieszkaniu, w obrębie danego budynku.

Pojedyncza kamera czy układ kilku kamer (rys.1) może obserwować dowolny obiekt lub teren. Może to być teren wokół budynku mieszkalnego, parking zewnętrzny lub wewnętrzny, plac zabaw lub zamykane wejście do klatki schodowej. To, co ma być obserwowane, będzie zależało tylko i wyłącznie od potrzeb mieszkańców konkretnego budynku. Proponowany system pozwala na jego rozbudowę w dowolnym momencie o kolejne zestawy kamer i modulatorów.
 

Schemat instalacji domofonu, RTV/SAT i kamery CCTV

Rys.1 Przykład sumowania sygnału z kilku zestawów - modulatory MICRO MOD + kamery CCTV


Do realizacji funkcji monitorowania w podstawowej wersji potrzebny będzie zestaw urządzeń składający się z modulatora UHF typu MICRO MOD, kamery CCTV dowolnego typu, która wyposażona jest w wyjście Video oraz sumatora RTV dobrej klasy, np. FV2L. Modulator MICRO MOD pracuje w pełnym zakresie częstotliwości pasma UHF - k21...k69 (471,25...855,25MHz). Standardowo wyposażony jest w dwa wejścia: Audio-Video, wyjście RF i wejście dla zewnętrznych sygnałów RTV. Wyboru częstotliwości, na której będzie pracował modulator, dokonujemy wbudowanym mikroprzełącznikiem, tzw. Dip-Switch. W obudowie modulatora zainstalowany jest także zasilacz sieciowy. Podłączenie samej kamery do modulatora jest bardzo proste. Wystarczy wyjście Video w kamerze połączyć odpowiednim kablem koncentrycznym (kabel powinien być wyposażony z obu stron w odpowiednie typy złącz) z wejściem Video w modulatorze. Wejście Audio nie będzie wykorzystane. Wyjście RF modulatora poprzez odpowiedni element sumujący należy połączyć z istniejącą instalacją RTV. Sposób wykonania takiego podłączenia widoczny jest na rys.2.

Przy projektowaniu instalacji monitorowania, a tym samym określaniu ilości stosowanych w niej kamer, należy pamiętać o tym, że modulatory MICRO MOD są dwuwstęgowe. Oznacza to, że mogą pracować co drugi kanał. Jeżeli więc jeden z modulatorów pracuje na kanale k23 - 487,25MHz, to drugi może pracować o dwa kanały wyżej, czyli na k25 - 503,25MHz lub dwa kanały niżej, czyli na k21 - 471,25MHz. Jest to również istotne przy sumowaniu sygnałów pochodzących z modulatorów MICRO MOD z istniejącą instalacją RTV, w której zajęte są już niektóre częstotliwości przez sygnały np. ze stacji czołowej oraz lokalnych, naziemnych nadajników telewizyjnych. Wówczas zajęte częstotliwości należy ominąć.

Jeżeli wszystkie połączenia zostały wykonane, wybrano częstotliwości, na których mają pracować modulatory, pozostaje tylko odpowiednio zaprogramować w każdym mieszkaniu odbiorniki telewizyjne. Teraz, gdy ktoś zadzwoni do mieszkania, nie musimy już podchodzić do unifonu i pytać "kto tam?". Wystarczy wybrać w odbiorniku telewizyjnym odpowiedni kanał, zobaczyć, kto chce do nas się dostać i wpuścić tę osobę lub nie. Wybór należy do nas. Wybierając inny kanał telewizyjny możemy sprawdzić, co dzieje się z naszym dzieckiem, które przebywa na placu zabaw. Nie wychodząc z domu możemy zobaczyć, czy dobiegający z garażu sygnał alarmu jest wynikiem działania intruza czy samoistnego włączenia się autoalarmu. Możliwości jest wiele.
 

schemat instalacji domofonu, RTV/SAT i kamery CCTV

Rys. 2 Przykładowa instalacja domofonowa RTV / SAT wykorzystująca
modulatory MICRO MOD i kamery CCTV

 

Przeczytaj również:


 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: VECTOR


Zobacz także
Rola wież i kolumn w systemach sygnalizacji zdarzeń

Rola wież i kolumn w systemach sygnalizacji zdarzeń

W każdej fabryce, czy zakładzie przemysłowym należy zapewnić jak najlepszy przepływ... ¬ więcej...
 
SO-Ad2 - uniwersalny sygnalizator optyczny

SO-Ad2 - uniwersalny sygnalizator optyczny

W celu efektywnego przekazywania informacji na obiektach bardzo często wykorzystywane... ¬ więcej...
 
Nowy pożarowy zewnętrzny sygnalizator głosowo-optyczny SGO-Pgz3

Nowy pożarowy zewnętrzny sygnalizator głosowo-optyczny SGO-Pgz3

W ofercie W2 pojawił się nowy, zewnętrzny sygnalizator głosowo-optyczny typu SGO-Pgz3.... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook