Jak prawidłowo oświetlić pokój dzienny, salon

artykuł promocyjny


Planując oświetlenie pokoju, musimy pamiętać o charakterze tego pomieszczenia i pełnionych przez niego licznych funkcji. Pokój dzienny jest bowiem pomieszczeniem, w którym mieszkańcy spędzają większość wolnego czasu. Służy on między innymi do spotkań z rodziną, przyjaciółmi, czytania książek, oglądania telewizji oraz do odpoczynku. Dlatego też oświetlenie pokoju dziennego powinno być uniwersalne i dostosowane do pełnionych w danym momencie funkcji. Koniecznie trzeba też zapewnić możliwość regulacji ilości światła ogólnego. Wybór oświetlenia do pokoju dziennego nie ogranicza się do zakupu designerskiej lampy podłogowej, praktycznej lampki ściennej lub wiszącej, plafonu lub dekoracyjnej lampy stołowe, ale również wymaga przemyślanego planu.
Poniżej prezentujemy jak prawidłowo oświetlić salon, ile punktów świetlnych warto zaplanować oraz jakie zasady planowanie oświetlenia warto wziąć pod uwagę.

Aurora Technika Świetlna

fot.: Aurora Technika Świetlna


W aranżacji nowoczesnych wnętrz coraz większe znaczenie zyskuje oświetlenie meblowe w tym listwy LED, które odpowiadają za delikatne, klimatyczne oświetlenie.

fot.: Design Light

 

Jak prawidłowo oświetlić salon? Zasady projektowania oświetlenia.

 

Zagadnienia, które odgrywają kierunek doboru źródeł światła w pokoju dziennym:
 

  • czy w pokoju znajduje się telewizor
  • czy jest to pokój, w którym będzie się pracować
  • czy w pokoju znajduje się stół jadalny
  • czy pokój, który pełnić będzie jednocześnie funkcję sypialni

 

Tych czynników jest oczywiście więcej. Ich ilość zależy między innymi od wielkości mieszkania i ilości pokojów, które można zagospodarować. Należy zastanowić się także nad tym, czy w pokoju ma być po prostu "coś widać" (wtedy wytarczy nam jeden lub dwa żyrandole), czy też oświetlenie traktujemy jako źródło dodatkowej aranżacji, element budowania nastroju.

Jak prawidłowo oświetlić pokój dzienny, salon

fot.: Zdjęcia uczestników konkursu fotograficznego "Nasze kuchnie"

 

Rodzaje oświetlenia

 

  • dekoracyjne -  lampy, które można dopasować do aranżacji wnętrza, jednak nie zawsze dają one oczekiwany efekt oświetleniowy
     
  • użytkowe - lampy, których konstrukcja jest optymilizowana pod kątem określonego źródła światła tak, by uzyskać maksymalną efektywność
     
  • efektowe - lampy, których zadaniem jest uzyskanie określonego efektu np. skupienie wiązki światła tak, by bardzo precyzyjnie oświetlić obraz z odległości paru metrów.



Im lepiej doświetlone pomieszczenie, tym lepszy nasz nastrój, który pobudza do aktywności. Dobrze dobrane światło tworzy miłą atmosferę, a co za tym idzie, sprzyja wypoczynkowi. Wielkość lampy zależy od metrażu naszego pomieszczenia, ale także od wysokości pomieszczenia. W wysokich salonach zdecydowanie lepiej prezentują się rozbudowane lampy na długich kablach, które są również znacznie wygodniejsze, gdy przyjdzie nam wymienić żarówkę lub umyć je.

fot.: Ospel

 

Źródła światła

 

Dobrze zaplanowane oświetlenie, a przede wszystkim źródła światła dobrane pod potrzeby późniejszego użytkownika będą cieszyć podczas rodzinnej imprezy, oglądania telewizji czy pracy.

 

Najlepiej zaplanować wiele, na ile to możliwie, równomiernie rozmieszczonych źródeł światła małej mocy. Taki układ pozwoli uzyskać duże natężenie światła w momencie, kiedy jest potrzebne lub stonowane spokojne światło przy wieczornym relaksie.

fot.: Ospel

Istnieje wiele barw światła. I tak: o ile w kuchni potrzebna jest w miarę jednolita barwa światła, w łazience o najlepszym współczynniku oddawania barw, to w pokoju dziennym powinien decydować gust i potrzeby użytkownika. Barwy światła można swobodnie mieszać, uzyskuje się w ten sposób ciekawe efekty i dużą swobodę budowania atmosfery.

Dla ludzkiego oka najlepsze z możliwych rodzajów oświetlenia jest takie, które daje łagodne, mocno rozproszone światło. Wynika to z faktu, że do minimum ograniczony jest współczynnik olśnienia.

 


Olśnienie to pewien przebieg (stan) procesu widzenia, przy którym występuje odczucie niewygody lub zmniejszenie zdolności rozpoznawania przedmiotów czy jedno i drugie, w wyniku niewłaściwego rozkładu luminancji lub niewłaściwego zakresu luminancji albo nadmiernych kontrastów w przestrzeni lub w czasie.



W praktyce wygląda to tak, im źródło światła jest bardziej widoczne oraz im większa moc tego źródła, tym większe jest ryzyko olśnienia. Wadą tego rozwiązania jest duża strata mocy, uzależniona od kolorów ścian i sufitu. Minimalna strata, przy białym suficie i białych ścianach to 30 % straty. W konsekwencji jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, wzrosną koszty pobieranej energii.

Aurora Technika ŚwietlnaAurora Technika Świetlna

fot.: Aurora Technika Świetlna

 

W przypadku oświetlenia za pomocą światła bezpośredniego, gdzie światło skierowane jest na dół, istnieją miejsca gdzie światło nie dochodzi lub dochodzi w postaci bardzo słabego, odbitego od podłogi. Powstaje wtedy nieprzyjemne zjawisko ciemnego sufitu. Najlepszym sposobem oświetlania wnętrz jest połączenie światła pośredniego i bezpośredniego. Taki efekt można uzyskać, przewidując np. kinkiety świecące do góry lub do góry i na dół oraz lampy sufitowe, które również mogą świecić do góry i na dół lub tylko na dół.

 

Jest to rozwiazanie najkorzystniejsze biorąc pod uwagę komfort oraz koszty eksploatacji, w związku z czym, dobierając oświetlenie do pokoju dziennego warto zadbać o to, by przewidzieć miejsce na kilka rodzajów lamp: lampy sufitowe, ścienne i stojące. Oczywiście wybór jest dużo większy, gdyż lampy można zwiesić, umieścić w ścianie lub w podłodze. Jednak to są już warianty, o których decyduje aranżacja pomieszczenia.

Urok lamp podłogowych AuroraUrok lamp podłogowych Aurora

fot.: Aurora - oprawy Telegraph o klasycznej formie

Warto również pamiętać o stosowaniu LED-owych źródeł światła. To najlepsza technologia, jaką obecnie mamy na rynku. Zapewnia doskonałe warunki dla naszych oczu, a do tego należąydo energooszczędnych rozwiązań, dzięki którym dbamy nie tylko o nasz domowy budżet, ale także o środowisko naturalne. Źródła LED są też bardzo wydajne, bo ich praca sięga kilkadziesiąt tysięcy godzin (od 15 000 do 50 000 godzin) w zależności od prodcenta.

fot.: Zdjęcia uczestników konkursu fotograficznego "Nasze kuchnie"

 

Sterowanie oświetleniem - nowoczesne funkcje światła

 

Za sprawą światła możemy kształtować pomieszczenie, dzielić go na różne strefy oraz tworzyć klimat. Bardzo przydatne w tym są systemy pozwalające na sterowanie oświetleniem. Nowoczesne układy zarządzania domem pozwalają na różnicowanie intensywności światła, uruchamianie i gaszenie go, a nawet na grę kolorów w przypadku systemów RGB. Cały ten proces coraz częściej odbywa się zdalnie z poziomu smartfona lub tabletu.

Elektroniczny regulator oświetlenia              Ściemniacz światła

fot.: Karlik - regulator oświetlenia               fot.: Legrand - ściemniacz światła


 

Zobacz więcej >> Sterowanie oświetleniem w domu - przegląd rozwiązań

 

Jak dobrać lampy do salonu - trendy

 

Kryształowe, metalowe, wiklinowe lub szklane, abażury, klosze a może gołe żarówki? Wybór lamp do pokoju jest ogromny i najlepiej, jeśli będziemy kierować się własnym gustem oraz stylem, w jakim mamy urządzone mieszkanie lub dom. Nowoczesne lampy potrafią być prawdziwymi dziełami sztuki i tym samym ozdobą domu, ale równie dobrze prezentują się minimalistyczne lampy w stylu skandynawskim o prostej budowie w geometrycznych wzorach. Dużą popularnością cieszą się lampy eko, które pomagają stworzyć klimat boho we wnętrzu.

Jak dobrać lampy do salonu - trendy

fot.: GTV

 

Co jest modne - czyli przegląd najciekawszych lamp do salonu:

  • długie, wiszące lampy - to rozwiązanie idealne, zwłaszcza jeśli w pokoju znajduje się stół lub jest on połączony z jadalnią. Ich forma może stanowić nawet swego rodzaju przesłonę, która podzieli pomieszczenie zgodnie z funkcjami.
  • geometryczne klosze - ich prosta bryła zyskuje sympatię z racji uniwersalności oraz bardzo nowoczesnego looku. Takie lampy są bardzo  stylowe i z pewnością cieszą oko.
  • lampa pająk - taką propozycję zainteresują się miłośnicy loftów. Długie, rozwieszone na suficie przewody, które przypominają nogi pająka to hit w aranżacji wnętrz od kilku sezonów.
  • lampy bambusowe - wnoszą do wnętrza ciepłą atmosferę, dają poczucie kontaktu z naturą i są wyjątkowo urokliwe. Idealnie pasują do wnętrz, w których króluje drewno, oraz kolory z palety ziemi.
  • lampy miedziane, złote i metalowe - metaliczne odcienie cieszą się niesłabnącą popularnością, a w formie oświetlenia zyskują podwójnie, gdyż błyszczą również światłem odbitym. 
  • lampy z motywem zwierzęcym - to oferta skierowana dla odważnych, choć sympatyczne ptaki, małpki, psy i inne figury zwierzęce mogą przypaść do gustu również osobom ceniącym przyrodę.
  • oświetlenie szynowe - to kolejna propozycja na ciekawą aranżację sufitu, w której wykorzystuje się szyny z kilkoma punktami świetlnymi. Oprócz nowoczesnego wyglądu zapewniają one również doskonałe warunki oświetleniowe wynikające z możliwości regulowania ustawienia każdego punktu z osobna. 

fot.: Zdjęcia uczestników konkursu fotograficznego "Nasze kuchnie"

Biorąc pod uwagę wady i zalety opisanych rozwiązań decydując się na wybór lamp do pokoju dziennego, warto wybrać te, które zapewnią nam równomierne oświetlenie w całym pomieszczeniu bez przykrych efektów ubocznych. Bez względu na to, czy lampa jest w podwieszanym suficie, czy jest zwieszana, czy powieszona na ścianie nie powinna razić. W efekcie uzyska się duży komfort przebywania w pomieszczeniu, a oglądanie telewizji nie będzie ubarwione odbiciami z lamp.

fot.: Zdjęcia uczestników konkursu fotograficznego "Nasze kuchnie"

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Redakcja
Zdjęcia: Aurora Technika Świetlna, Legrand, Karlik, Ospel, Design Light, GTV


Zobacz także
Jak prawidłowo dbać o czystość opraw oświetleniowych?

Jak prawidłowo dbać o czystość opraw oświetleniowych?

Często wybierając elementy wystroju wnętrza rozważamy ich względy estetyczne i funkcjonalne.... ¬ więcej...
 
Oprawy TUGRA  - innowacja, estetyka i funkcjonalność w jednym

Oprawy TUGRA - innowacja, estetyka i funkcjonalność w jednym

Oświetlenie to nie tylko element wystroju wnętrza, ale także kluczowy czynnik wpływający... ¬ więcej...
 
Światło: fascynujące ponieważ zróżnicowane

Światło: fascynujące ponieważ zróżnicowane

Światło jest obecne w każdej chwili naszego życia. Jako istoty, których rytm... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook