Efektywne oszczędzanie wody i energii w naszych domach

artykuł promocyjny


Wiele polskich domów kładzie dziś naprawdę duży nacisk na oszczędzanie. Wciąż wzrastają koszty za paliwo, żywność, energię oraz inne media. Panująca inflacja sprawiła, że zaczynamy się pilnować, ilekroć wchodzimy do sklepu i staramy się mądrze rozporządzać pieniędzmi, jednocześnie nie rezygnując z komfortu życia. Powinniśmy się zatem zorientować, w jaki sposób zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i wodę, gdyż to może naprawdę poprawić naszą sytuację finansową. Rosnąca inflacja nie daje spokoju? Dowiedz się, jak oszczędzać wodę i energię w swoim domu.

 

Po pierwsze woda

 

Na oszczędzanie wody zaczęliśmy zwracać uwagę już jakiś czas temu. Wpłynął na to zarówno ekonomiczny, jak i ekologiczny aspekt. Polska wciąż figuruje jako kraj z najniższym wskaźnikiem zasobu wody, jaki przypada na jednego mieszkańca (1,7 tys. m3). To jasne, że w porównaniu do krajów, które zmagają się z niedoborami wody, jest to wciąż dużo, mimo to warto oszczędzać każdą kroplę.

MOZA BRUSHED GOLD bateria wannowaLOGON PREMIUM BLACK deszczownia z baterią termostatyczną natryskową

 

Prysznic czy wanna?

 

Co powinniśmy przedsięwziąć najpierw, aby oszczędzanie wody weszło nam w nawyk? Oczywiście pierwszym, co należy zrobić, jest zastanowienie się nad codzienną kąpielą i zrezygnowanie z wanny na rzecz prysznica. To nie tak, że nie możemy już wcale korzystać z wanny, ale powinniśmy takie działania ograniczyć. W trakcie szybkiego pięciominutowego prysznica zużywamy około 50 l wody, po upływie piętnastu minut, będzie to już około 150 l wody. Tyle spokojnie wystarczy, żeby zażyć komfortowej kąpieli w wannie. Dobrze byłoby zatem wyznaczyć grafik kąpieli i np. w tygodniu używać prysznica, a w weekend odprężyć się podczas kąpieli w wygodnej wannie. Dobrym pomysłem będzie zakup stopera pod prysznic, który przypilnuje czasu trwania samego prysznica.

 

Nie umywaj rąk od oszczędzania wody

 

Inną niezmiernie ważną rzeczą jest inwestycja w oszczędnościowe baterie umywalkowe, które wyposażono w ekologiczny napowietrzacz – perlator. W ofercie KFA Armatura można znaleźć dużo takich właśnie ciekawych rozwiązań. Warto się szczególnie zapoznać z bateriami z serii Mokait, Moza oraz Logon. W tego typu bateriach przepływ wody to 5-6 l na minutę. Porównując – bateria bez właściwego napowietrzacza posiada wartość od 10 do nawet 13 litrów, jednak komfort mycia rąk się nie różni.

MOKAIT black bateria umywalkowa nablatowaMOZA BRUSHED GOLD bateria umywalkowa podtynkowa

 

Komfort i oszczędność w jednym: baterie termostatyczne

 

Zużycie wody w domu możemy zmniejszyć także, montując baterię termostatyczną do wspomnianego prysznica. Jest to dobra opcja szczególnie w przypadku osób, które zmagają się przy każdej kąpieli z ustawieniem optymalnej temperatury wody. Te kilkanaście sekund, które tym sposobem zaoszczędzimy, przekłada się na nawet 150 l wody mniej w ciągu tygodnia.


Bateria termostatyczna poda nam wodę w określonej, stałej temperaturze, co pozwoli na zapobiegnięcie utraty wody w trakcie ustawiania właściwych parametrów. Doskonałym przykładem takiej baterii będzie Moza od KFA Armatura z głowicą Sedal wysokiej jakości i korpusem typu Cool Touch, który ochrania przed oparzeniem.

MOZA BLACK deszczownia z baterią termostatyczną

 

Cieknący kran? Czyste marnotrawstwo!

 

Zazwyczaj nie reagujemy zbyt szybko na takie drobnostki jak kapiący kran, jednak powinniśmy pamiętać, że bateria, która kapie przez dłuższą chwilę lub nieszczelny napowietrzacz przekładają się na realne zużycie. Przez taką właśnie z pozoru niegroźną drobnostkę możemy zmarnować nawet 6,5 litra wody na dobę, a w przypadku miesiąca będzie to prawie 200 litrów!


Ważne jest także, aby każdorazowo zakręcać wodę, gdy akurat jej nie potrzebujemy. Dla tych, którym zdarza się o tym zapomnieć, idealna okaże się bezdotykowa bateria, uruchamiająca strumień po podsunięciu pod wylewkę dłoni, szczoteczki, czy maszynki do golenia, i zamykająca go następnie automatycznie. Taką funkcją mogą pochwalić się baterie Samba New lub Salto u KFA Armatura.

SALTO bateria bezdotykowa z mieszaczem zintegrowanym i zewnętrznym pokrętłem regulacji temperatury

 

Po drugie energia

 

Kolejnym etapem oszczędzania będzie oszczędność energii, przy zachowaniu komfortu cieplnego. Podstawą będzie oczywiście sprawdzanie okien i pilnowanie, aby ciepło przez nie nie uciekało, a także odsłonięcie grzejników na sezon grzewczy. W bezpośrednim pobliżu kaloryfera nie powinno znajdować się nic, co mogłoby blokować przepływ ciepła do pomieszczenia.

 

Grzejnik stalowy czy aluminiowy?

 

Będąc przy grzejnikach, warto przemyśleć kwestię wyboru właściwego modelu, gdyż na rynku jest ich teraz naprawdę dużo i nie zawsze wiemy, na jaki grzejnik się zdecydować. Najlepszą opcją będzie tutaj grzejnik aluminiowy (dowiedz się więcej z artykułu: Jak wybrać grzejnik). Poza tym, że jest lżejszy od stalowych odpowiedników o tej samej mocy, to także nagrzewa się o wiele szybciej i też szybciej oddaje energię cieplną do otoczenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasze rachunki będą niższe. Co ciekawe, KFA Armatura zapewnia swoim produktom z tej kategorii aż 20 lat gwarancji.

Grzejnik aluminiowy ADR500/10 - elementowy MIEDZIANYGrzejnik aluminiowy G500F grafit

Grzejniki KFA są modelami żeberkowymi, które można idealnie dopasować do wielkości pomieszczenia, ze względu na to, że na ich budowę przypada kilka, a nawet kilkanaście elementów. Dzięki takiej budowie można także obniżyć temperaturę wody, jaka jest podawana do grzejnika, a tym samym ilość zużywanej energii. Wbrew pozorom nie znaczy to, że w pomieszczeniu będzie zimniej. Trzeba tylko dokręcić do grzejnika dodatkowe człony, dzięki czemu utrzymamy stałą temperaturę.

Komfort na stałym poziomie

 

Zwiększ efektywność

 

Aby zaoszczędzić jeszcze więcej energii, dobrą opcją będzie zainwestowanie w głowice termostatyczne i ekrany zagrzejnikowe.  Zadanie głowicy termostatycznej polega na mierzeniu temperatury pomieszczenia i automatycznym włączaniu lub wyłączaniu ogrzewania, co pozwoli na użycie takiej ilości energii cieplnej, jaką akurat potrzebujemy. Natomiast ekrany zagrzejnikowe polepszają efektywność ogrzewania, poprzez odbijanie ciepła w stronę pomieszczenia. Cały ten zestaw daje oszczędność, poprawiającą komfort cieplny we wnętrzach.

 

Proste? Proste!

 

Tak naprawdę oszczędzanie energii to dość prosta sprawa, trzeba tylko wiedzieć, jak się do tego zabrać. Niekiedy wystarczy jedynie odrobinę zmienić naszą codzienną rutynę, aby zobaczyć pozytywne efekty. Uczeniu się nowych przyzwyczajeń mogą towarzyszyć modyfikacje w wyposażeniu wnętrz. Mimo że jest to inwestycja, to przez lata obniży nam rachunki za ogrzewanie i prąd, a zatem szybko się zwróci. Właściwie dobrane baterie i wydajne grzejniki to podstawa!

Kontakt w sprawie produktów:

KFA Armatura
tel. (12) 25 44 200
www: www.kfa.pl
www.facebook.com/KFAArmatura
mail: wyślij wiadomość




Zobacz także
Jak bezpiecznie korzystać z drabiny? Sprawdź, na co uważać

Jak bezpiecznie korzystać z drabiny? Sprawdź, na co uważać

Przydaje się podczas pracy w ogrodzie, remontu mieszkania i w trakcie prozaicznych czynności,... ¬ więcej...
 
Przegląd szlifierek kątowych Makita do prac budowlanych

Przegląd szlifierek kątowych Makita do prac budowlanych

Szlifierki kątowe Makita to wydajne elektronarzędzia o niezwykle przemyślanej konstrukcji.... ¬ więcej...
 
Dodatki do ogrzewania 2024 - kto może liczyć na dofinansowania

Dodatki do ogrzewania 2024 - kto może liczyć na dofinansowania

W 2024 roku będą obowiązywać kolejne regulacje mające na celu wspieranie polskich... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet









Facebook