Wienkra


Montaż wentylacji mechanicznej - 10 najczęstszych błędów

artykuł promocyjny


Każda wentylacja to system, który wymaga kompleksowego podejścia. W przypadku montażu wentylacji mechanicznej musimy pamiętać o podstawie, jaką jest dobrze wykonany projekt inżynierski, fachowym montażu całej instalacji z wyregulowaniem systemu zgodnie z założonymi parametrami oraz urządzeniu dobrej klasy. Tylko w takim wypadku możemy liczyć na najwyższy komfort oraz oszczędne użytkowanie. Jednak wiedza, doświadczenie i umiejętności firm instalacyjnych niekiedy pozostawiają wiele do życzenia. Decydując się na montaż rekuperacji w domu, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę.

Rekuperacja jako wentylacja energooszczędna pozwala utrzymać w domu powietrze o bardzo wysokiej jakości, a do tego wpływa na zmniejszenie zużycia energii przez budynek (odzysk ciepła), co przekłada się na zauważalne oszczędności na ogrzewaniu zimą. Rozprowadzenie instalacji w budynku wymaga znajomości podstawowych praw fizycznych związanych z przepływem powietrza w budynku, uwzględniając jego stan techniczny (technologię wykonania).

 

Oto 10 najczęściej popełnianych błędów w wentylacji mechanicznej:

 

  • Rekuperator zamontowany w pomieszczeniu, które nie jest ogrzewane

 

Jednym z najczęstszych błędów jest brak izolacji termicznej w miejscu montażu jednostki centralnej. Wynika to najczęściej z faktu, że w momencie przeprowadzania instalacji temperatura panująca czy to na poddaszu nieużytkowym, czy w innym tego typu miejscu jest dodatnia, a więc nie ma żadnego problemu. Brak przewidywania związanego z sytuacją, gdy temperatury spadają to cecha jedynie tanich i niedoświadczonych ekip. Tak wykonana instalacja nie będzie spełniać swojej funkcji, znacznie zaniżając odzysk ciepła, a jej praca nie będzie energooszczędna. Równie poważnym uchybieniem jest zabudowanie instalacji wentylacyjnej oraz ograniczenie serwisowego dojścia do rekuperatora.



O czym należy pamiętać?

W pomieszczeniu, w którym instalowany jest rekuperator, musi być zapewniona temperatura minimum +8oC niezależenie od temperatur panujących na zewnątrz. W miejscach nieużytkowych konieczne jest wykonanie odpowiedniej izolacji samego urządzenia oraz kanałów.

 

UWAGA! Brak ogrzewania oznacza skraplanie się pary wodnej i powstawanie wilgoci w instalacji. Takie warunki prowadzą do rozwoju pleśni i grzybów, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie, a jak wiemy, powietrzem oddychamy nieustannie, dlatego jego wysoka jakość jest bardzo istotna. Nie ma potrzeby narażania siebie i swoich bliskich na ryzyko wystąpienia różnego rodzaju dolegliwości układu oddechowego.

 

  • Brak otworów wentylacyjnych w drzwiach wewnętrznych (tzw. podcięć wentylacyjnych)

 

System wentylacji (każdej) działa na tej samej zasadzie. Najpierw musimy zapewnić nawiew czystego powietrza do domu, które przemieszczając się z pomieszczeń czystych (pokoje) do brudnych (łazienka, kuchnia) może być wyrzucone z domu i zastąpione następnymi masami czystego powietrza. Ten proces musi być płynny i trwać nie przerwanie - tylko wówczas możemy mówić o skutecznej wentylacji. Swobodny przepływ powietrza w obrębie budynku zapewniają podcięcia lub tuleje wentylacyjne umieszczone w drzwiach wewnętrznych prowadzących do pomieszczeń brdunych w nomenklaturze procesów wentylacyjnych.


O czym należy pamiętać?

Przekrój szczeliny pomiędzy dolną krawędzią drzwi a podłogą powinien wynosić co najmniej 80 cm2. Dopływ powietrza wewnętrznego do kuchni, łazienek, WC i pomieszczeń gospodarczych takich jak garderoba, spiżarnia powinien być zapewniony przez szczeliny o przekroju netto min 200 cm2.

 

UWAGA! Szczeliny nie mogą być zakryte również przez elementy wyposażenia wnętrza jak na przykład dywany z wysokim włosiem.

 

  • Nieszczelne okna w domu z rekuperacją

 

Rekuperacja jest najbardziej nowoczesną wentylacją, która zapewnia również najlepsze możliwe parametry pracy, dlatego to jedyny rozsądny wybór do domów wykonanych w technologii energooszczędnej, ale także pasywnych. Jej praca w domach o niskim stopniu izolacyjności mija się nieco z celem, dlatego tak ważne jest, by stosować ją przy maksymalnie szczelnych oknach - bez nawiewników, a nawet bez mechanizmów do otwierania. 

 

O czym należy pamiętać?

Przy rekuperacji najlepiej jest wybrać ciepły, trzyszybowy, energooszczędny pakiet okien!

 

UWAGA! Przy systemie rekuperacji możliwy jest zakup znacznie tańszych okien nieotwieranych - wietrzenie domu nigdy nie jest potrzebne.

 

  • Instalacja kanałów - wybór miękkich kanałów i brak izolacji

 

Do nowoczesnych systemów wentylacyjnych zalecane są kanały stalowe. W porównaniu z miękkimi kanałami typu fleksy wykazują małą stabilność, gdyż są one bardzo delikatne i łatwo je uszkodzić na etapie montażu. Wszelkie zgięcia i nierówności wiążą się z zaburzeniem przepływu powietrza, a to obniża sprawność układu. Dodatkowo flexy posiadają karbowaną powierzchnię, która sprzyja gromadzeniu się zanieczyszczeń. Decydując się na kanały stalowe, konieczne jest jednak zadbanie, by były one izolowane.
 

O czym należy pamiętać?

Instalacja rekuperacji wykonana z tradycyjnych kanałów stalowych izolowanych wymaga wykonania prawidłowej izolacji niezależnie od miejsca prowadzenia instalacji - również w przestrzeni izolowanej.

Kanały do rekuperacji - stalowe i z izolacją

 

UWAGA! Nieprawidłowo wykonana izolacja znacznie ogranicza odzysk energii przez cały system. Powoduje także niebezpieczne wykraplanie się pary wodnej na kanałach.

 

  • Rekuperator o zbyt niskiej mocy

 

Projekt instalacji rekuperacji obejmuje również wielkość jednostki centralnej. Chcąc obniżyć koszty, niektórzy praktykują dobór mniejszej centrali, która jest tańsza. To pozorne oszczędności, które wpływają na późniejszą pracę całego układu. W taki przypadku musimy liczyć się z brakiem dostatecznie świeżego powietrza w domu, a przecież po to inwestujemy w system rekuperacji, by cieszyć się komfortem! Co więcej, jednostka, która jest za mała, będzie ciągle pracować na najwyższym poziomie, a to generuje większy hałas i koszty użytkowania.

Rekuperacja - skuteczność, zalety

WYŚLIJ ZAPYTANIE >> o wycenę montażu


O czym należy pamiętać?

Centrala wentylacyjna zawsze musi być dobierana w oparciu o obliczenia = projekt!


UWAGA! Koszty zakupu i instalacji ponosimy raz, a koszty użytkowania rozłożone są na wiele lat. Nie warto zatem niemądrze oszczędzać na początku!

 

  • Brak projektu rekuperacji i prawidłowych obliczeń

 

Prace instalacyjne muszą być przeprowadzone na podstawie profesjonalnie wykonanego projektu inżynierskiego indywidualnie wykonanego dla danego domu. Nie można wykorzystać projektu z innego budynku lub przykładowych obliczeń z internetu. Brak projektu to kardynalny błąd, który będzie pociągać za sobą kolejne nieprawidłowości.


O czym należy pamiętać?

Każde pomieszczenie musi spełniać wymagania co do ilości i krotności wymiany powietrza. Na ich podstawie dobiera się średnicę kanałów, optymalny przebieg tras oraz miejsca dla punktów nawiewnych i wywiewnych.

UWAGA! Nie warto tego robić na własną rękę. Zdecydowanie lepiej zasięgnąć konsultacji u doświadczonego inżyniera.

Rekuperacja - tylko z fachowym projektem inżynierskim

 

SPRAWDŹ OFERTĘ >> Konsultacja montażu

 

  • Brak dostosowania ogrzewania do zapotrzebowania na ciepło w budynku z rekuperacją

 

Odzysk ciepła to jedna z najważniejszych zalet systemów rekuperacji. Z tego też tytułu w domu wykorzystującym taką wentylację zmniejsza się zapotrzebowanie na ciepło (to kolejne oszczędności generowane przez inwestycję w rekuperację). Jeśli rekuperacja jest montowana w domu z już działającym układem grzewczym, jego parametry obliczeniowe są dużo za wysokie. W takiej sytuacji dobrze jest wykonać adaptację projektu systemu grzewczego tak, by dostosować parametry pracy do nowych warunków. Dotyczy to zarówno źródła ciepła, jak i mniejszych grzejników czy mniejszej ilości pętli grzewczych.


O czym należy pamiętać?

Straty ciepła generowane przez wentylację grawitacyjną wynoszą nawet 50% wszystkich strat w domu. W systemach z rekuperacją idealnie sprawdzają się urządzenia niskotemperaturowe jak pompy ciepła, które są najtańsze w użytkowaniu, ekologiczne i z pewnością w najbliższym czasie zdominują rynek.


UWAGA! Mniejsze zapotrzebowanie na ciepło to tańsze urządzenie grzewcze. 

Rekuperacja a ogrzewanie - jak obliczyć zapotrzebowanie cieplne budynku

  • Montaż klimatyzacji bez uwzględnienia odzysku chłodu


Klimatyzacja to instalacja, która coraz częściej pojawia się również w prywatnych domach. Decydując się na jej montaż przy rekuperacji, w projekcie trzeba uwzględnić odzysk chłodu generowany przez rekuperator w okresie letnim. Równie ważne jest odpowiednie umiejscowienie punktów nawiewnych i wywiewnych wentylacji.


O czym należy pamiętać?

Uwzględnienie zysków z rekuperacji obniża koszty użytkowania klimatyzatora.

 

  • Zainstalowanie rekuperatora przy niezaślepionych kominach do wentylacji grawitacyjnej

 

Na montaż rekuperacji można zdecydować się na różnych etapach - najkorzystniej jest przy wyborze projektu domu, ale równie dobrze może to być w trakcie budowy, a nawet w domu już dawno zamieszkałym. W ostatnim przypadku często rekuperacja zastępuję wentylację grawitacyjną, która wykorzystuje kominy wentylacyjne. W sytuacji przejęcie funkcji wentylacji przez system rekuperacji kanały wentylacyjne muszą być zaślepione. W znacznie lepszym położeniu są osoby, które budują dom, gdyż mogą całkowicie zrezygnować z wykonania kominów wentylacyjnych.


O czym należy pamiętać?

Prawo budowlane zabrania, by oba systemy wentylacyjne działały równolegle. Taka sytuacja nie ma sensu również z ekonomicznego punktu widzenia.
 

UWAGA! Im szybciej podejmiemy decyzję o montażu rekuperacji, tym większe oszczędności nas czekają.

 

  • Brak rozdzielenia z okapem w kuchni

 

Okap kuchenny to jedno z ogniw wentylacji w domu, jednak nie może on zastąpić wentylacji jako takiej, nawet dla pojedynczego pomieszczenia. Obie instalacje mogą ze sobą współgrać. Trzeba jedynie wiedzieć, jak to zrobić. W takiej sytuacji zaleca się oddzielić wentylację ogólną całego domu, od wentylacji w kuchni odpowiedzialnej za krótkie, ale intensywne usuwanie zanieczyszczeń powstających tylko w czasie gotowania.

O czym należy pamiętać?

Przy wyciągu kuchennym (połączenie z kominem) konieczne jest zastosowanie klapy zwrotnej na przewodzie wyrzutowym, która zahamuje napływ powietrza z zewnątrz w czasie, gdy okap nie jest używany. Pochłaniacz z filtrem węglowym (w pomieszczeniu krąży to samo powietrze, które przechodzi jedynie przez filtr) nie wymaga połączenia z drugim kanałem wentylacyjnym.

Połączenie rekuperacji z okapem w kuchni
 

UWAGA! Połączenie wentylacji wywiewnej (okap kuchenny) z wentylacją nawiewno-wywiewną (rekuperator) skraca żywotność filtrów i wymiennika w rekuperatorze, a także skutkuje utratą gwarancji na urządzenie.


 

Kontakt w sprawie montażu rekuperacji:

REKUPERATORY.PL
Infolinia 603 446 366
www: www.rekuperatory.pl/
mail: wyślij wiadomość




Zobacz także
Nowość w Lindab: Ergovent LINEO PRO - Ukryty Nawiewnik Linowy

Nowość w Lindab: Ergovent LINEO PRO - Ukryty Nawiewnik Linowy

Prosta, niczym niezakłócona linia w suficie nadająca mu stylowy wygląd, ukrywająca... ¬ więcej...
 
Niezawodne narzędzia pomiarowe do systemów wentylacyjnych od Testo

Niezawodne narzędzia pomiarowe do systemów wentylacyjnych od Testo

Profesjonalna technologia pomiarowa od Testo pozwala na szybkie i nieskomplikowane pomiary... ¬ więcej...
 
Podesty serwisowe marki Niczuk. Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie

Podesty serwisowe marki Niczuk. Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie

Podesty serwisowe marki Niczuk są niezwykle praktyczne – dzięki lekkiej, modułowej... ¬ więcej...
 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.      Systherm Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    ebm Papst    VBW   bartosz logo    Rosenberg Klima  Ventec Vents Mitsubishi Electric armacell logo Global-Tech Provent Stiebel Eltron  Iglotech   Iglotech Klimor   Klima-Therm   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Daikin
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

Facebook