System Rosenberg ECFanGrid

Wienkra


Darmowa energia ciepła i chłodu z gruntowego wymiennika ciepła

artykuł promocyjny


Budując dom dbamy o to aby był energooszczędny, czyli potrzebował mniej energii do grzania i chłodzenia. Rosnące ceny, między innymi gazu i prądu pokazują, że jest to kierunek słuszny. Co więcej, kiedy stawiamy budynek energooszczędny nie ograniczamy się wyłącznie do lepszej izolacji ścian czy super-szczelnych okien. Rozumiemy, że ważne jest całościowe podejście czyli wyposażenie domu w instalacje zużywające małą ilość energii. Stąd między innymi popularność wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Rekuperacja pozwala odzyskać część energii z powietrza „zużytego”, które chcemy z budynku usunąć. Co raz więcej osób wie, że można ten proces znacząco usprawnić stosując gruntowe wymienniki ciepła.

GWC GEO-NATURA

fot.: Gruntowy wymiennik ciepła zamontowany częściowo pod płytą fundamentową

 


Czy można wybudować dom by maksymalnie ograniczać ucieczkę ciepła (rachunki) i jednocześnie cieszyć się świeżym i czystym powietrzem w komfortowej ilości?

 

 

GWC pobieranie chłodu schematGWC pobieranie ciepła schemat

fot.: Zasada działania gruntowego wymiennika ciepła dla lata i zimy

 

Pod względem energetycznym, zasadniczym celem stosowania gruntowych wymienników ciepła jest (dla zimy) takie ograniczenie strat, ucieczki ciepła przez wentylację by móc nawiewać dużo i jednocześnie płacić mniej za ogrzewanie. Jak to możliwe?


Wyobraźmy sobie, że gruntowy wymiennik ciepła stanowi sezonowy magazyn energii ciepła i chłodu. Zimą, ciepło zmagazynowane w gruncie „przechodzi” do powietrza wentylacyjnego i jest w stanie je ogrzać nawet o ponad 20oC. Dalej, to powietrze wentylacyjne trafia do centrali wentylacyjnej gdzie w procesie rekuperacji w wysokosprawnym wymienniku „podgrzewa się” do temperatury niższej od temperatury w budynku jedynie o ok. 2oC. Dzięki czemu maksymalnie ograniczamy straty wentylacyjne. To z kolei oznacza, że koszty ogrzewania domu będą niższe w porównaniu do systemu wentylacji bez GWC (gruntowego wymiennika ciepła). Co ciekawe, nawet wtedy gdy będziemy wentylować większą ilością powietrza niż wynika z minimum higienicznego.

GWC Geo-Natura

fot.: Gruntowy wymiennik ciepła zamontowany w obrysie fundamentowym budynku

Budynek jest energooszczędny wtedy kiedy zużywa małą ilość energii zarówno zimą jak i latem. Zmagazynowany przez cały sezon grzewczy chłód w obszarze GWC stanowi doskonałe źródło do zdrowego i wydajnego chłodzenia budynku latem.


Jakie są rzeczywiste temperatury za gruntowym wymiennikiem ciepła, które pozwolą latem cieszyć się naturalnym chłodem? Sprawdź tutaj.


Powietrze ochłodzone w GWC kierowane jest do rekuperatora. Tam, z pominięciem odzysku ciepła (załączony bypass) trafia do wszystkich wentylowanych pomieszczeń. Czyli, stosując gruntowy wymiennik ciepła dostarczamy chłód do wszystkich pomieszczeń z nawiewami jednocześnie, w przeciwieństwie do klimatyzatorów. Co ważne, cały czas dostarczamy powietrze zewnętrzne, czyli powietrze zużyte zastępujemy świeżym. To z kolei pozwala na zasadniczą poprawę jakości powietrza (usuniecie nadmiaru dwutlenku węgla, chemii budowlanej, związków chemicznych emitowanych przez elementy wyposażenia wnętrz, wilgoci, zapachów, itd.). Dzięki zastosowaniu gruntowego wymiennika ciepła budynek jest energooszczędny również latem i jednocześnie panują w nim komfortowe warunki temperaturowe osiągnięte praktycznie bezkosztowo.


Choć aspekt energooszczędności (dla zimy i lata) przemawiający za zastosowaniem gruntowego wymiennika ciepła jest kluczowy, warto poznać również pozostałe, niemniej ważne korzyści.


GWC zmniejsza stężenie bakterii i grzybów w powietrzu wentylacyjnym. Zarodniki bakterii są redukowane aż o 86%, a zarodniki grzybów aż o 97%, dzięki czemu gruntowy wymiennik ciepła cechują bardzo dobre właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. To w praktyce eksploatacyjnej oznacza, że nawiewamy do budynku powietrze czystsze niż na dworze. GWC oczyszcza powietrze w sposób naturalny, dzięki czemu unikamy stosowania dodatkowej chemii (np. jonów srebra).

GWC 20 lat

Kontakt w sprawie produktów:

Pro-Vent Systemy Wentylacyjne
tel. (77) 44 044 98; kom. 666 610 405
www: www.pro-vent.pl
mail: wyślij wiadomość
Zobacz także
Niezawodne narzędzia pomiarowe do systemów wentylacyjnych od Testo

Niezawodne narzędzia pomiarowe do systemów wentylacyjnych od Testo

Profesjonalna technologia pomiarowa od Testo pozwala na szybkie i nieskomplikowane pomiary... ¬ więcej...
 
Podesty serwisowe marki Niczuk. Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie

Podesty serwisowe marki Niczuk. Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie

Podesty serwisowe marki Niczuk są niezwykle praktyczne – dzięki lekkiej, modułowej... ¬ więcej...
 
Niezawodne narzędzia pomiarowe dla profesjonalistów od wentylacji. Nowości od Testo

Niezawodne narzędzia pomiarowe dla profesjonalistów od wentylacji. Nowości od Testo

Chcesz regulować systemy klimatyzacji i wentylacji, sprawdzić przepływ w kanałach... ¬ więcej...
 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.  Systherm Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji     ebm Papst       VBW   bartosz logo Wienkra    AUX        Uniwersal   Ventec    Vents Mitsubishi Electric Rosenberg Klima      armacell logo ProventGlobal-Tech Stiebel Eltron  Iglotech  Iglotech Klimor   Klima-Therm   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Daikin
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook