
- NOWOŚĆ od PRO-VENT REKUPERATOR MISTRAL HOME
- Klimatyzacja ze sztuczną inteligencją - LG Multi V i
- Jak podłączyć okap kuchenny do wentylacji?
- Darmowa energia ciepła i chłodu z gruntowego wymiennika ciepła
- Nowa era w ochronie mikrobiologicznej przewodów wentylacyjnych
- Centrale rekuperacyjne PremAIR z modułem CF
-
Klimatyzatory AUX - przewaga konkurencyjna
-
Klimatyzacja - powody dla których warto posiadać takie urządzenie
-
Klimatyzatory AUX serii Q w 3 odsłonach
- Środki do czyszczenia i dezynfekcji klimatyzacji Rectorseal

-
Czy pompa ciepła ogrzeje dom?
- Pompy ciepła powietrze-woda - dlaczego cieszą się największym zainteresowaniem?
- Czy pompa ciepła wytwarza hałas?
- Jaka jest żywotność pompy ciepła?
- Pompa ciepła a brak prądu
- Pompy ciepła - przegląd oferty producentów
- Praca pompy ciepła w okresie zimowym
-
Porównanie pomp ciepła powietrze/woda i powietrze/powietrze

Darmowa energia ciepła i chłodu z gruntowego wymiennika ciepła
artykuł promocyjny
Budując dom dbamy o to aby był energooszczędny, czyli potrzebował mniej energii do grzania i chłodzenia. Rosnące ceny, między innymi gazu i prądu pokazują, że jest to kierunek słuszny. Co więcej, kiedy stawiamy budynek energooszczędny nie ograniczamy się wyłącznie do lepszej izolacji ścian czy super-szczelnych okien. Rozumiemy, że ważne jest całościowe podejście czyli wyposażenie domu w instalacje zużywające małą ilość energii. Stąd między innymi popularność wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Rekuperacja pozwala odzyskać część energii z powietrza „zużytego”, które chcemy z budynku usunąć. Co raz więcej osób wie, że można ten proces znacząco usprawnić stosując gruntowe wymienniki ciepła.
fot.: Gruntowy wymiennik ciepła zamontowany częściowo pod płytą fundamentową
Czy można wybudować dom by maksymalnie ograniczać ucieczkę ciepła (rachunki) i jednocześnie cieszyć się świeżym i czystym powietrzem w komfortowej ilości?
fot.: Zasada działania gruntowego wymiennika ciepła dla lata i zimy
Pod względem energetycznym, zasadniczym celem stosowania gruntowych wymienników ciepła jest (dla zimy) takie ograniczenie strat, ucieczki ciepła przez wentylację by móc nawiewać dużo i jednocześnie płacić mniej za ogrzewanie. Jak to możliwe?
Wyobraźmy sobie, że gruntowy wymiennik ciepła stanowi sezonowy magazyn energii ciepła i chłodu. Zimą, ciepło zmagazynowane w gruncie „przechodzi” do powietrza wentylacyjnego i jest w stanie je ogrzać nawet o ponad 20oC. Dalej, to powietrze wentylacyjne trafia do centrali wentylacyjnej gdzie w procesie rekuperacji w wysokosprawnym wymienniku „podgrzewa się” do temperatury niższej od temperatury w budynku jedynie o ok. 2oC. Dzięki czemu maksymalnie ograniczamy straty wentylacyjne. To z kolei oznacza, że koszty ogrzewania domu będą niższe w porównaniu do systemu wentylacji bez GWC (gruntowego wymiennika ciepła). Co ciekawe, nawet wtedy gdy będziemy wentylować większą ilością powietrza niż wynika z minimum higienicznego.
fot.: Gruntowy wymiennik ciepła zamontowany w obrysie fundamentowym budynku
Budynek jest energooszczędny wtedy kiedy zużywa małą ilość energii zarówno zimą jak i latem. Zmagazynowany przez cały sezon grzewczy chłód w obszarze GWC stanowi doskonałe źródło do zdrowego i wydajnego chłodzenia budynku latem.
Jakie są rzeczywiste temperatury za gruntowym wymiennikiem ciepła, które pozwolą latem cieszyć się naturalnym chłodem? Sprawdź tutaj.
Powietrze ochłodzone w GWC kierowane jest do rekuperatora. Tam, z pominięciem odzysku ciepła (załączony bypass) trafia do wszystkich wentylowanych pomieszczeń. Czyli, stosując gruntowy wymiennik ciepła dostarczamy chłód do wszystkich pomieszczeń z nawiewami jednocześnie, w przeciwieństwie do klimatyzatorów. Co ważne, cały czas dostarczamy powietrze zewnętrzne, czyli powietrze zużyte zastępujemy świeżym. To z kolei pozwala na zasadniczą poprawę jakości powietrza (usuniecie nadmiaru dwutlenku węgla, chemii budowlanej, związków chemicznych emitowanych przez elementy wyposażenia wnętrz, wilgoci, zapachów, itd.). Dzięki zastosowaniu gruntowego wymiennika ciepła budynek jest energooszczędny również latem i jednocześnie panują w nim komfortowe warunki temperaturowe osiągnięte praktycznie bezkosztowo.
Choć aspekt energooszczędności (dla zimy i lata) przemawiający za zastosowaniem gruntowego wymiennika ciepła jest kluczowy, warto poznać również pozostałe, niemniej ważne korzyści.
GWC zmniejsza stężenie bakterii i grzybów w powietrzu wentylacyjnym. Zarodniki bakterii są redukowane aż o 86%, a zarodniki grzybów aż o 97%, dzięki czemu gruntowy wymiennik ciepła cechują bardzo dobre właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. To w praktyce eksploatacyjnej oznacza, że nawiewamy do budynku powietrze czystsze niż na dworze. GWC oczyszcza powietrze w sposób naturalny, dzięki czemu unikamy stosowania dodatkowej chemii (np. jonów srebra).
|


![]() | Otuliny na rury, czyli optymalna ochrona termiczna, przeciwogniowa i przeciwkondensacyjna przewodówKontrolowanie i ograniczenie strat ciepła poprzez właściwą izolację rurociągów... ¬ więcej... |
![]() | Projektując izolacje techniczne, możesz liczyć na wsparcie PAROC!Izolacje techniczne – termiczne, przeciwkondensacyjne i przeciwogniowe – stanowią... ¬ więcej... |
![]() | Optymalna ochrona termiczna, przeciwogniowa i przeciwkondensacyjna rurociągu? Wybierz otuliny na rury!Prawidłowe funkcjonowanie systemów HVAC w dużej mierze uzależnione jest od właściwej... ¬ więcej... |

|
|

![]() Centrale wentylacyjne i wentylatory Neovent |
![]() Centrale wentylacyjne i wentylatory Östberg |
![]() Klimawent |
![]() Prodmax |
![]() Przewody wentylacyjne Airflex Spectra |