Czyste powietrze na halach produkcyjnych

Zasada działania klimatyzacji

artykuł promocyjny


Jeżeli dokuczliwy upał daje się coraz mocniej we znaki, a włączony wentylatorek nie poprawia sytuacji, to może nadchodzi właściwy czas, by podjąć decyzję o zakupie i montażu klimatyzacji. Pamiętajmy, że o naszym samopoczuciu decyduje jednocześnie kilka czynników, takich jak temperatura wnętrza, wilgotność, prędkość powietrza, jego zanieczyszczenie oraz ilość świeżego powietrza na danej przestrzeni. W konkretnym, pojedynczym pomieszczeniu klimatyzacja może być realizowana za pomocą urządzeń indywidualnych, które zwykle schładzają pomieszczenie oraz usuwają z niego nadmiar wilgoci. Takie urządzenie doskonale zdaje egzamin w przypadku, gdy chcemy zapewnić sobie świeże, chłodne powietrze. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji o jego zakupie, warto poznać budowę i zasady działania popularnych systemów klimatyzacji.

Daikin - klimatyzator: jednostka naścienna

fot.: Daikin

Haier expert plus

fot.: Refsystem - energooszczędności A+++ w chłodzeniu oraz A++ w grzaniu, a dodatkowo czujnik ECO

 

Budowa

 

Wśród klimatyzatorów można spotkać urządzenia wentylacyjno-chłodzące, wentylacyjne chłodząco-ogrzewające oraz systemy pełnej klimatyzacji. Na dobrą sprawę konstrukcja dwóch pierwszych typów jest do siebie podobna. Różnica polega jedynie na tym,  że we wnętrzu drugiego z nich jest zamontowana nagrzewnica powietrza, która może również stanowić wyposażenie dodatkowe klimatyzatora.

 

Daikin - klimatyzator FTXS-K jednostka naściennaklimatyzator Mitsubishi MSZ-EF

fot.: Daikin                                               fot.: Mitsubishi Electric  

 

 

Elementy systemu klimatyzacji

 

Taki klimatyzator chłodząco-ogrzewający składa się z czterech podstawowych elementów: nagrzewnicy, parownika (czyli wymiennika ciepła odbierającego ciepło z pomieszczenia), sprężarki, skraplacza (stanowiącego wymiennik ciepła oddający ciepło do otoczenia) oraz zaworu rozprężnego (służącego do zmniejszenia ciśnienia czynnika chłodniczego poprzez rozprężenie).

 

Nowa seria

fot.: Lindab - system TCL MULTI SPLIT Serii FMA to rozwiązanie wygodne i oszczędne - dzięki podłączeniu do jednostki zewnętrznej od 1 do 4 jednostek wewnętrznych istnieje możliwość ustawienie w każdym pomieszczeniu osobnej temperatury według własnych preferencji

 

 

Zasada działania

 

W części chłodzącej klimatyzatora, w parowniku następuje odparowanie czynnika chłodniczego przy wykorzystaniu zysków ciepła z pomieszczenia. Następnie czynnik chłodniczy w postaci pary przepływa do sprężarki, gdzie w wyniku sprężania wzrasta jego ciśnienie oraz temperatura od 60 do 100 oC. Gorąca para jest następnie kierowana do skraplacza, w którym ochładza się i skrapla, a następnie już jako ciecz przepływa rurkami do zaworu rozprężnego. W tym miejscu temperatura i ciśnienie cieczy wyraźnie się zmniejszają. W dalszej drodze ciekły czynnik trafia do parownika i cały cykl powtarza się. Warto jednocześnie zauważyć, że dodatkową korzyścią dla naszego układu oddechowego, związaną z używaniem klimatyzatora jest czystsze powietrze, które zawdzięczamy wyposażeniu owego urządzenia w odpowiedni filtr.

 

Iglotech - Klimatyzatory przysufitowo-przypodłogowe inverter RYF

         fot.: Iglotech - Klimatyzatory przysufitowo-przypodłogowe      
   

 

Systemy sterowanie

 

Obecnie większość produkowanych klimatyzatorów renomowanych producentów posiada wbudowany moduł WiFi zapewniający zdalne sterowanie za pomocą smartfona lub komputera również na odległość. Ta funkcja zrewolucjonizowała dotychczasową zasadę użytkowania klimatyzacji - możemy w ten sposób ograniczyć zużycie prądu oraz cieszyć się wyjątkowym dopasowaniem trybu pracy do naszego rytmu dnia. W standardzie każdego klimatyzatora jest także pilot, dzięki któremu możemy łatwo i szybko  zmienić nastawy klimatyzatora będąc w pomieszczeniu.

Brzydki zapach z klimatyzacji - jak z nim walczyć

fot.: Hurtownia wentylacyjna Centrowent

 

 

Rodzaje klimatyzatorów

 

Jeśli chodzi o dostępne typy klimatyzatorów, to możemy spotkać modele zarówno przenośne jak i stacjonarne. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest urządzenie typu split, składające się z jednostki wewnętrznej, instalowanej w pomieszczeniu oraz zewnętrznej, montowanej na zewnątrz budynku, zawierającej sprężarkę, skraplacz i zawór rozprężny. Jednostki montowane wewnątrz lokalu są wykonywane w rozmaitych wariantach. Spotykamy wersje ścienne, sufitowe, kasetonowe, kanałowe oraz stojące. Do klimatyzowania więcej niż jednego pomieszczenia można wybrać wygodny i praktyczny system multisplit, w którym jedna jednostka zewnętrzna obsługuje kilka jednostek wewnętrznych.

 

        Klimatyzator Toshiba  - SHRM VRF Jednostka zewnętrzna

fot.: Wienkra - jednostka zewnętrzna     

Mitsubishi Electric - klimatyzator Kanałowy Seria M SEZ-KD

fot.: Mitsubishi Electric - jednostka kanałowa

 

Niezależnie od ilości pochwał wystosowanych pod adresem opisywanego typu klimatyzacji, z pewnością najbardziej komfortowym wariantem są jednak urządzenia z funkcją chłodzenia. Jest to rozwiązanie coraz częściej wybierane przez właścicieli domów jednorodzinnych.

Skoro znamy już podstawowy podział panujący wśród tego typu urządzeń oraz orientujemy się w jaki sposób działają, warto na koniec zadać sobie pytanie dotyczące ich mocy. Otóż określa się ją na podstawie obciążenia chłodniczego. By lepiej zorientować się w jego wielkości, wystarczy dokonać prostego obliczenia i pomnożyć powierzchnię pomieszczenia przez wskaźnik jednostkowych zysków ciepła, wynoszący od 80 do 150 W/m2 powierzchni podłogi.

System MULTI SPLIT Fujitsu - klimatyzacja

fot.: Klima-therm - system MULTI SPLIT- najlepsze rozwiązanie dla domu


Jako, że od nadmiaru dobrych rad jeszcze nikt nie ucierpiał, trzeba w tym miejscu przypomnieć, iż w przypadku urządzeń klimatyzacyjnych powinno się stosować kilka praktycznych zasad, które zapewniają ich optymalne wykorzystanie. Przede wszystkim montowana jednostka wewnętrzna powinna być umieszczana w taki sposób, aby powietrze docierało do strefy przebywania ludzi z odpowiednią prędkością i nie opływało przedmiotów elektronicznych. Z kolei jednostka zewnętrzna powinna być umocowana w miejscu zacienionym, tak aby się nie nagrzewała. Nie wolno zapominać również o okresowych przeglądach naszej klimatyzacji oraz o regularnej, cyklicznej wymianie filtra powietrza.

 

Ekoklimax - klimatyzator przypodłogowy HitachiEkoklimax - klimatyzator kasetonowy Hitachi

fot.: Ekoklimax - model przypodłogowy     fot.: Ekoklimax - model kasetonowy


Jesteś zainteresowany założeniem klimatyzacji - skontaktuj się z firmami z bazy firm: klimatyzatory

 
Zobacz także:
 

 
Opracowanie: Redakcja
Źródło: Redakcja, KS
Zdjęcia: Refsystem, Lindab, Klima-therm, Centrowent, Wienkra, Daikin, Ekoklimax, Iglotech, Mitsubishi Electric




Zobacz także
Optymalna ochrona systemu klimatyzacji

Optymalna ochrona systemu klimatyzacji

Ciche i łatwe w instalacji oraz konserwacji pompy Aspen do usuwania kondensatu Silent+... ¬ więcej...
 
Ogrzewanie pomieszczeń klimatyzatorem

Ogrzewanie pomieszczeń klimatyzatorem

Klimatyzatorów używamy przede wszystkim do chłodzenia powietrza w upalne dni,... ¬ więcej...
 
Zestaw klimatyzacji CLIM-UP SMART z regulatorem TADO

Zestaw klimatyzacji CLIM-UP SMART z regulatorem TADO

W ofercie marki De Dietrich pojawił się nowy zestaw. W jego skład wchodzi klimatyzator... ¬ więcej...
 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.  Systherm Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji     ebm Papst       VBW   bartosz logo         Uniwersal   Ventec    Vents Mitsubishi Electric Rosenberg Klima      armacell logo ProventGlobal-Tech Stiebel Eltron  Iglotech  Iglotech Klimor   Klima-Therm   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Daikin
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet




















Facebook