testo


Wybieramy klimakonwektory

aktualizacja: 22-02-2017, 08:20 – artykuł promocyjny


Klimakonwektor można zamontować w biurze, w salach wykładowych, ale i w mieszkaniu. Zimą ogrzewa powietrze w pomieszczeniu pełniąc rolę grzejnika, latem zaś chłodzi. Podstawowym zadaniem klimakonwektorów jest usprawnienie wentylacji w budynku, lokalu czy mieszkaniu oraz utrzymanie danej temperatury w pomieszczeniu.

 

Klimakonwektor wodny NTS Energy

fot.: NTS Energy - klimakonwektor wodny

 

 

Funkcje klimakonwektorów:

 

  • grzanie
  • grzanie
  • chłodzenie
  • chłodzenie.


Warunki cieplne panujące w pomieszczeniach są zmienne i zależne od wielu czynników, pogody za oknem, urządzeń, które wytwarzają ciepło, oświetlenie czy ilości osób z którymi przebywamy. By zapewnić sobie względnie stałe warunki, optymalną temperaturę powinniśmy pomyśleć o urządzeniu, które temperaturę we wnętrzu będzie regulować, chłodzić bądź ogrzewać. Takim urządzeniem jest klimakonwektor. Jego zadaniem jest jest utrzymanie danej temperatury w pomieszczeniu. Może pełnić rolę grzejnika, albo klimatyzatora. Wybierając klimakonwektor warto wiedzieć, jaki konkretnie typ tego urządzenia będzie nam pasował . Czy będzie to klimakonwektory grzewcze, grzewczo- chłodniczo, czy po prostu chłodnicze.

 

Budowa klimakonwektora NTS Energy

fot.: NTS Energy - budowa klimakonwektora

 

 

Jak działa klimakonwektor

 

Klimakonwektor w odróżnieniu od klasycznego klimatyzatora ma wodę jako podstawowy czynnik chłodniczy i grzewczy. Klimatyzatory wykorzystują do swego działania najczęściej szybko wrzący freon. Klimakonwektor działa na zasadzie wymiany ciepła z otoczeniem poprzez wentylatory, a powietrze schładza poprzez skraplanie wilgoci. Jest wyposażony w specjalny system odprowadzania skroplin. Jest to urządzenie wykonane z blachy pokrytej powłoką antykorozyjną. Jest ono wyposażone też w specjalne filtry jonizacyjne. Klimakonwektor filtruje powietrze w danym pomieszczeniu, gdzie jest zamontowany. Dostosowuje wykonywaną pracę do panujących warunków w danym pomieszczeniu, czyli albo ochładza powierzchnię albo też ją ociepla.

 

Iglotech - uniwersalny klimakonwektor FX (Actionclima)    Iglotech - kasetonowy klimakonwektor serii K OG FX (Airwell)
fot.: Iglotech - uniwersalny                     fot.: Iglotech - kasetonowy 
     klimakonwektor FX                          klimakonwektor serii K OG 
(Acitonclima)                                          (Airwell)      

 

 

Rodzaje klimakonwektorów:

 

  • podłogowy,
  • podsufitowy,
  • kasetonowy
  • ścienny.

 

Jednym z najczęściej używanych klimakonwektorów jest kasetonowy. Jest dużo mniejszy niż typowy klimakonwektor. Szczególnie przydatny, gdy chcemy go umieścić na suficie podwieszanym. Tego rodzaju urządzenie wyposażone jest między innymi w silnik elektryczny o trzech różnych prędkościach. Posiada ono także dwu lub czterorurowy wymiennik ciepła. Na ogół jest ono też wyposażone w różnego rodzaju filtry. Klimakonwektorr podłogowy  sprawdza się w pomieszczeniach, gdzie wymagane jest zachowanie określonych norm akustycznych, w sypialniach,  salach widowiskowych, laboratoriach, aulach, dużych salach konferencyjnych.

 

Klimakonwektor kasetonowy CARRIER WienkraKlimakonwektor kanałowy CARRIER Atmosphera Wienkra

fot.: Wienkra - klimakonwektory: kasetonowy i kanałowy CARRIER

 

 

Klimakonwektory wentylatorowe i indukcyjne

 

W zależności od konstrukcji występują klimakonwektory wentylatorowe oraz indukcyjne. Klimakonwektor wentylatorowy posiada wentylator, który poprzez filtr nawiewa powietrze na wymiennik ciepła. W pracy urządzenia te korzystają z zewnętrznego źródła ciepła – obieg wody grzewczej oraz zewnętrznego źródła zimna – obieg wody lodowej.

 

Centrum Klima - klimakonwektor

fot.: Klimakonwektor Centrum Klima


Wymiennik ciepła w zależności od potrzeb ogrzewa lub chłodzi przepływające przez niego powietrze, które następnie jest wywiewane do pomieszczenia. Zimą działa jako grzejnik, w lecie  gdy przez wymiennik przepływa woda o temperaturze 7° - 12°C - działają jako klimatyzatory, chłodząc. W tym wypadku można indywidualnie regulować temperaturę.

Klimakonwektory indukcyjne nie mają wentylator. Powietrze napływa z centrali klimatyzacyjnej, i poprzez wykorzystanie zjawiska inżektora zasysa powietrze z pomieszczenia, po czym następuje wymieszanie obu strumieni, a powstały strumień przepływa przez wymiennik i w zależności od potrzeb jest ogrzany lub schłodzony i wydmuchany do pomieszczenia.

W zależności od tego jak klimakonwektor pobiera powietrze wyróżniamy klimakonwektory z jednym lub dwoma wymiennikami. Z jednym wymiennikiem to klimakonwektory dwururowe, które pracują zamiennie jako nagrzewnica lub chłodnica. Z dwoma wymiennikami to wymienniki czterorurowe, pracują równocześnie jako nagrzewnica i chłodnica.


 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Redakcja
Zdjęcia: Centrum Klima, Iglotech, NTS Energy, Wienkra


ZOBACZ TAKŻE
Wszystko o rekuperacji

Wszystko o rekuperacji

Rekuperacją nazywamy proces odzyskiwania energii cieplnej w celu jej ponownego wykorzystania.... ¬ więcej...

 
Czy warto mieć rekuperator

Czy warto mieć rekuperator

Obecnie trendem panującym we współczesnym budownictwie jest dbałość o energooszczędność.... ¬ więcej...

 
Ile można zaoszczędzić stosując gruntowy wymiennik ciepła

Ile można zaoszczędzić stosując gruntowy wymiennik ciepła

Gruntowy wymiennik ciepła Ground-Therm to sposób na komfortową klimatyzację... ¬ więcej...

 
partnerzy w dziale
logo Venture Industries Sp. z o.o.     logo ebm Papst Daikin     Ventec Rosenberg Klima   Schiedel  Iglotech  Iglotech      logo Konwektor         Uniwersal   ProventGlobal-Tech Flop System Sp. z o.o.    Lindab Elektror   Onninen    Metalplast      ASK Alternatywne Systemy Komfortu Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors     Kaisai    Fg Poland

All rights reserved © 2004-2016 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj